Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że Zjednoczona Prawica nieustannie cieszy się największym poparciem wśród Polaków, jednak na samodzielną większość w Sejmie partia Kaczyńskiego nie miałaby co liczyć. Ponadto PiS mogłoby mieć trudności ze znalezieniem ewentualnego sojusznika, bo Konfederacja nie przekroczyła progu wyborczego.
Opublikowano wyniki nowego sondażu poparcia dla partii politycznych pracowni IBRiS
Z badania wynika, że Konfederacja znalazłaby się poza Sejmem
Prawo i Sprawiedliwość, mimo że wciąż jest liderem, nie mogłoby utworzyć samodzielnej większości w Sejmie
Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę(Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Partia Republikańska) swój głos oddałoby 34,7 proc. wyborców. To wzrost o 2,2 pkt proc. w porównaniu z lutowym badaniem tej pracowni.
Na drugim miejscu ponownie znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27 proc., co oznacza spadek o 2,3 pkt proc. Podium zamyka Polska 2050Szymona Hołowni z poparciem 9,1 proc. Ugrupowanie to zanotowało wzrost o 0,5 pkt proc.
W Sejmie znalazłaby się także Lewica, na którą chciałoby głosować 8,6 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 5 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.).
Nowy sondaż IBRiS. Konfederacja poza Sejmem
Mimo że partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała wzrost, to nie byłaby w stanie utworzyć samodzielnej większości w Sejmie, szczególnie że w nowym badaniu jej potencjalny sojusznik - Konfederacja - znalazł się poniżej progu wyborczego. Swój głos na to ugrupowanie zadeklarowało 4,5 proc. osób, co oznacza spadek o 3,9 pkt proc. w porównaniu z lutym.
Wspomnijmy, że spadek poparcia dla Konfederacji odnotowano również w ostatnim badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wówczas partia także nie przekroczyła 5-proc. progu wyborczego.
Dodajmy, że w sondażu IBRiS udział w wyborach zadeklarowało 36 proc. badanych. Z kolei "raczej" do urn poszłoby 16,7 proc. osób. W domach zostałoby "raczej" 20,5 proc., a 25,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie" zagłosowałoby w wyborach. 11,1 proc. badanych nie wybrało w badaniu konkretnej partii i wskazało, że nie wie na kogo zagłosować.
Sondaż został przeprowadzony 26 kwietnia na ogólnopolskiej grupie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Ranking zaufania do polityków
IBRiS pytał też niedawno Polaków o to, których polityków obdarzają zaufaniem, a których nie. W badaniu okazało się, że najwięcej – 42,1 proc. badanych – ufa prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie (nie wzbudza on zaufania zaś u 38,5 proc. ankietowanych).
Na drugim miejscu pod względem poziomu zaufania znalazł się prezydent WarszawyRafał Trzaskowski z wynikiem 41,9 proc. (jednocześnie 36,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że mu nie ufa), a za nim premierMateusz Morawiecki z wynikiem 38,6 proc. (jemu dla odmiany nie ufa aż 51,1 proc. badanych).