Agata Kornhauser-Duda ma swój gatunek tulipanów.
Agata Kornhauser-Duda ma swój gatunek tulipanów. fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER // Fot. Twitter / Kancelaria Prezydenta
Reklama.
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
  • W czasie XII Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce ochrzczono nową odmianę tulipana. Będzie nosić imię Agaty Kornhauser-Dudy.
  • Małżonka Andrzeja Dudy powiedziała, że tulipany są dla niej kwiatami wyjątkowymi, ponieważ wiążą się z jej osobistymi przeżyciami. To właśnie tulipany otrzymała od swojego przyszłego męża, 28 lat temu, podczas oświadczyn.
  • Nowa odmiana tulipana nazwana "Agata Kornhauser-Duda"

    W pierwszą majową niedzielę Agata i Andrzej Dudowie odwiedzili Chrzypsk Wielki (woj. wielkopolskie), gdzie odbywały się XII Międzynarodowe Targi Tulipanów. W trakcie obchodów nową odmianę tulipana nazwano imieniem i nazwiskiem pierwszej damy.
    Kancelaria Prezydenta na Twitterze przekazała, że Agata Kornhauser-Duda otrzymała to wyróżnienie "za zaangażowanie w sprawę Polski i Polaków, wspieranie potrzebujących, wsłuchiwanie się w ludzkie potrzeby, działania na rzecz młodych oraz zaangażowanie w sytuację uchodźców z Ukrainy".
    Pierwsza dama nie kryła wzruszenia. – Bardzo serdecznie dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie. Jest to wielki honor dla mnie i zaszczyt, że mogę dołączyć do grona moich poprzedników i poprzedniczek, którzy są patronami swoich odmian tulipanów – a są to i poprzednie prezydentowe, byli prezydenci, politycy, sportowcy, naukowcy, czy artyści – powiedziała.
    Dodała, że "tulipany to kwiaty niezwykłe, ponieważ są bardzo delikatne, ale zachwycają barwą, różnorodnością kształtów, a także wielością gatunków i odmian hodowlanych". Przyznała, że to jej "absolutnie ukochane kwiaty" i przy okazji podzieliła się ze zgromadzonymi osobistym wspomnieniem.
    – To są kwiaty, które wręczył mi mój mąż, już 28 lat temu, kiedy mi się oświadczał. Były to ciemnoróżowe tulipany z białą obwódką. I już do naszej rodzinnej tradycji należy to, że mąż i w moje urodziny – ponieważ oświadczał się w dniu moich urodzin, które obchodzę na początku kwietnia – to właśnie zawsze z okazji urodzin, a także z okazji rocznicy ślubu właśnie te wyjątkowe tulipany otrzymuję – wyznała.
    Na targach Agata Kornhauser-Duda -zgodnie z tradycją – własnoręcznie dokonała "chrztu" rośliny poprzez symboliczne podlanie jej szampanem. Kwiat ma fioletowo-różowy kolor i wyjątkowo nieregularny kształt płatków.
    "Oto tulipan 'Agata Kornhauser-Duda'. Od dziś! Bardzo dziękujemy Szanownym Państwu Grażynie i Bogdanowi Królik z Chrzypska Wielkiego w Wielkopolsce" – napisał na Twitterze prezydent, załączając zdjęcie.
    – W Pałacu Prezydenckim na pewno zrobimy grządkę z tymi tulipanami – zaznaczyła w rozmowie z mediami prezydentowa.
    Dodajmy, że tulipana nazwanego swoim imieniem i nazwiskiem mają już: Anna Komorowska, Maria Kaczyńska i Jolanta Kwaśniewska. Wcześniej nowym odmianom nadawano też imiona polityków. To między innymi "Lech Kaczyński", "Leszek Miller", "Jerzy Buzek", "Aleksander Kwaśniewski" i "Lech Wałęsa".
    Czytaj także: