Na terenie Unii Europejskiej od poniedziałku nie trzeba będzie nosić maseczek ochronnych na lotniskach i w samolotach. Zmiana ta wynika ze znacznego spadku zakażeń COVID-19 na terenie Unii.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Po ponad dwóch latach z maseczkami na lotniskach i w samolotach ten obowiązek zniknie. Przynajmniej tak się stanie w UE
Taką decyzję podjęły Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
O decyzji w sprawie maseczek w środę poinformowała w komunikacie Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.
W UE nie trzeba będzie nosić maseczek w samolotach
"Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydały aktualizację środków bezpieczeństwa zdrowotnego dla podróży lotniczych. Wskazano w niej wycofanie zalecenia obowiązkowego noszenia masek medycznych na lotniskach i na pokładzie samolotu" – czytamy w oświadczeniu na ten temat.
Od nowych zasad nie ma żadnych wyjątków. "Od przyszłego tygodnia maseczki na twarzach nie będą już obowiązkowe w podróży lotniczej we wszystkich przypadkach" – podano. Jednak jak zaznaczono, pasażerowie, którzy m.in. kaszlą czy kichają powinni jednak założyć maseczkę.
- Powoli epidemia zmierza w kierunku endemii - ocenił wówczas szef resortu zdrowia. Jak poinformował, od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.
Gdzie trzeba jeszcze nosić maseczki w Polsce?
Niedzielski podkreślił jednak, że "to nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko mówiąc symboliczne - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze na pomarańczowe".
- Prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy - tłumaczył szef MZ.
Niedzielski mówił również o tym, że liczba dziennych zakażeń na COVID-19 cały czas spada i nie przekracza tysiąca nowych przypadków dziennie, a często jest ich znacznie mniej. Pacjenci zwykle nie wymagają też hospitalizacji.
Od 1 kwietnia nie obowiązuje zaś bezpłatne testowanie w aptekach i punktach wymazowych. Na wykonanie testu w kierunku COVID-19 od blisko miesiąca nie można zarejestrować się online.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.