nt_logo

Ważna zmiana ws. stanu epidemii w Polsce. Niedzielski podał konkretny termin

Natalia Kamińska

06 maja 2022, 10:51 · 2 minuty czytania
Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Minister zdrowia postanowił go w końcu odwołać. Adam Niedzielski podał właśnie konkretny termin.


Ważna zmiana ws. stanu epidemii w Polsce. Niedzielski podał konkretny termin

Natalia Kamińska
06 maja 2022, 10:51 • 1 minuta czytania
Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Minister zdrowia postanowił go w końcu odwołać. Adam Niedzielski podał właśnie konkretny termin.
Adam Niedzielski ogłosił, że nie ma już stanu epidemii. Fot. Jakub Kaminski / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Od 16 maja stan epidemii w Polsce zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Stan epidemii został wprowadzony w Polsce w drugiej połowie marca 2020 roku
  • Minister zdrowia zdecydował się odwołać stan epidemii ze względu na małą liczbę nowych przypadków COVID-19

Decyzję w tej sprawie ogłoszono podczas konferencji prasowej szefa MZ Adama Niedzielskiego.

- Powoli epidemia zmierza w kierunku endemii - ocenił szef resortu zdrowia. Jak poinformował, dlatego też od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. - Stan zagrożenia epidemicznego będziemy utrzymywać co najmniej do września - dodał.

W Polsce nie będzie już stanu epidemii

Niedzielski podkreślił, że "to nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko mówiąc symboliczne - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze na pomarańczowe".

- Prawdziwym testem w jakim miejscu jesteśmy z epidemią będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy - tłumaczył dalej szef MZ. Niedzielski mówił również o tym, że liczba dziennych zakażeń na COVID-19 cały czas spada i nie przekracza tysiąca nowych przypadków dziennie, a często jest ich znacznie mniej. W piątek było 611 nowych zakażeń. Pacjenci zwykle nie wymagają też hospitalizacji. Szef MZ poinformował przy tym, że nie pojawiła się na razie nowa mutacja, która byłaby niebezpieczna.

Przypomnijmy, że o fakcie, że stan epidemii zostanie wkrótce odwołany, resort zdrowia informował już wcześniej. – Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej. W połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – mówił pod koniec kwietnia Niedzielski.

Dodajmy, że mimo tego usta i nos wciąż będziemy musieli zasłaniać nadal w aptekach, przychodniach i szpitalach. Tak na razie zdecydowało MZ.

Coraz mniej osób choruje na COVID-19

26 kwietnia zapadła z kolei decyzja w sprawie unijnych certyfikatów covidowych. Niedzielski zapewnił, że będą one ważne bezterminowo dla każdej osoby, która przyjmie przypominającą, trzecią dawkę szczepionki.

Czytaj także: Czego nie powinno być w domowej apteczce, a co i kiedy jest koniecznym "must have"

Od 1 kwietnia nie obowiązuje zaś bezpłatne testowanie w aptekach i punktach wymazowych. Na wykonanie testu w kierunku COVID-19 od blisko miesiąca nie można zarejestrować się online.

Dodajmy, że coraz mniej osób choruje na COVID-19. Z raportu MZ opublikowanego 4 maja wynika, że potwierdzono przez tydzień do wskaznego dnia 4 140 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu koronawirusa zmarły w tym czasie 72 osoby.

Czytaj także: https://natemat.pl/410782,ile-zakazen-koronawirusem-nowy-raport-mz