nt_logo

Te 6 filmów obejrzyj, jeśli pokochałeś "Bezsenność we dwoje" Netflixa – nie musisz być nastolatkiem!

Ola Gersz

18 maja 2022, 20:06 · 5 minut czytania
Filmy dla nastolatków mają urok, któremu nie mogą się oprzeć nie tylko widzowie mający kilkanaście lat. Historie o pierwszych miłościach, lojalnych przyjaźniach i szkolnych perypetiach poruszają również szereg uniwersalnych tematów: problemy psychiczne, żałobę, nieodnajdywanie się wśród rówieśników czy życiowe zagubienie. Nie bez powodu więc hitem Netflixa jest obecnie uroczy film dla młodzieży "Bezsenność we dwoje". Szukacie tytułów w podobnych klimatach? Oto one!


Te 6 filmów obejrzyj, jeśli pokochałeś "Bezsenność we dwoje" Netflixa – nie musisz być nastolatkiem!

Ola Gersz
18 maja 2022, 20:06 • 1 minuta czytania
Filmy dla nastolatków mają urok, któremu nie mogą się oprzeć nie tylko widzowie mający kilkanaście lat. Historie o pierwszych miłościach, lojalnych przyjaźniach i szkolnych perypetiach poruszają również szereg uniwersalnych tematów: problemy psychiczne, żałobę, nieodnajdywanie się wśród rówieśników czy życiowe zagubienie. Nie bez powodu więc hitem Netflixa jest obecnie uroczy film dla młodzieży "Bezsenność we dwoje". Szukacie tytułów w podobnych klimatach? Oto one!
"Bezsenność we dwoje" podnosi na duchu nie tylko nastolatków. Ale co obejrzeć potem? Fot. Netflix

"Bezsenność we dwoje" to amerykański film Netflixa dla nastolatków na podstawie popularnej książki Sarah Dessen pod tym samym tytułem (ang. "Along for the Ride"). To reżyserski debiut Sofii Alvarez, scenarzystki dwóch wielkich hitów platformy, których miłośnikom filmów dla młodzieży raczej nie trzeba przedstawiać: "Do wszystkich chłopców, których kochałam" i "Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham".


O czym opowiada "Bezsenność we dwoje"? To historia Auden (Emma Pasarow), która po ukończeniu liceum jedzie na wakacje do domu swojego ojca i macochy w uroczej nadmorskiej miejscowości Colby. Dziewczyna robi to wbrew woli swojej matki (Andie McDowell), znanej profesorki, która wolałaby, aby Auden – przykładna prymuska – spędzała lato w bardziej stymulujący intelektualnie sposób.

Jednak spokojna i wycofana nastolatka, która przez całe życie stroniła od typowych dla rówieśników rozrywek, ma nadzieję, że zmiana otoczenia pozwoli jej odkryć bardziej towarzyską i szaloną stronę swojej osobowości. Auden przekonuje się jednak, że nie jest to takie łatwe.

W Colby będzie musiała stawić czoła kryzysowi małżeńskiemu swojego ojca (Dermot Mulroney) i jego żony (Kate Bosworth), nowej pracy z nieprzyjaźnie nastawioną do niej Maggie (Laura Kariuki) oraz wykańczającej bezsenności. Podczas nocnego przesiadywania na molo Auden spotka Eliego (Belmont Cameli), tajemniczego chłopaka, który również ma problemy ze spaniem. Czy to nietypowe dla bohaterki lato odmieni jej życie?

"Bezsenność we dwoje" szybko przekonało do siebie widzów Netflixa i stało się w Polsce hitem. Nic dziwnego – nie jest to film odkrywczy, ale bezpretensjonalnie uroczy i podnoszący na duchu, który przypadnie do gustu nie tylko nastolatkom. Kto bowiem powiedział, ze filmy dla młodzieży są tylko dla... młodzieży? Dla tych, ktorzy szukają czegoś w podobnym klimacie, przygotowaliśmy 6 filmów dla nastolatków, które zadowolą fanów pierwszych miłości, oddanych przyjaźni i szkolno-wakacyjnych klimatów.

Filmy dla nastolatków podobne do "Bezsenności we dwoje"

1. Wszystkie jasne miejsca (2020)

Obejrzysz na: Netflix

"Wszystkie jasne miejsca" Bretta Haleya to adaptacja bestsellerowej powieści Jennifer Niven z Elle Fanning i Justicem Smithem, która porusza temat problemów psychicznych młodych ludzi. To opowieść o nastoletniej Violet Markey, która nie może poradzić sobie z tragiczną śmiercią swojej siostry w wypadku samochodowym. Dziewczyna dystansuje się od rówieśników i ucieka od życia, a dawni przyjaciele jej unikają, gdyż nie wiedzą, jak jej pomóc.

Pewnego dnia Violet zostaje wyznaczona przez nauczyciela w szkole do zadania grupowego razem z Theodorem Finchem – chłopakiem, który również zmaga się z własnymi zaburzeniami. Violet i Theodore stopniowo odkrywają w sobie bratnie dusze i zbliżają się do siebie. Mimo że "Wszystkie jasne miejsca" mają poważniejszy ton od "Bezsenności we dwoje" to poruszają podobne ważne tematy: stratę, żałobę i odstawanie od rówieśników.

2. Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

Obejrzysz na: Netflix

Ci, którzy zachwycili się "Bezsennością we dwoje", a nie znają "Do wszystkich chłopców, których kochałam" Susan Johnson (oraz dwóch sequeli: "Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham" i "Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze"), powinni w pierwszej kolejności włączyć właśnie ten tytuł. Za scenariusz obu hitów Netflixa (i reżyserię "Bezsenności...") odpowiada bowiem ta sama osoba: Sara Alvarez.

"Do wszystkich chłopców, których kochałam", ekranizacja bestsellerowej powieści Han Jenny, to zabawna i urocza historia 16-letniej Lary Jean (Lana Condor), która jeszcze nigdy nie była na randce. Nieśmiała dziewczyna woli raczej pisać listy do wszystkich chłopaków, w których była zakochana i trzymać je w szufladzie. Niestety sprawa zaczyna się komplikować, gdy sekret Lary Jean wychodzi na jaw. Zdesperowana dziewczyna będzie zmuszona udawać, że jest w związku z Peterem Kavinskym (Noah Centineo), najpopularniejszym chłopakiem w całej szkole.

3. Papierowe miasta (2015)

Obejrzysz na: Canal, Chili, Rakuten, iTunes Store

Fani książek dla nastolatków z pewnością znają to nazwisko: Green. A dokładniej John Green, autor takich bestsellerów, jak "Gwiazd naszych wina", "Szukając Alaski" (świetny serial na jej podstawie można obejrzeć na HBO Max) i właśnie "Papierowe miasta". Film Jake'a Schreiera z Carą Delevingne i Natem Wolffem to historia o szkolnych outsiderach, która – podobnie jak "Bezsenność we dwoje" – udowadnia, że jedna osoba może odmienić nasze życie w sposób, którego wcale nie przewidywaliśmy.

Quentin Jacobsen, znany jako Q, od lat jest zakochany w zbuntowanej i ekscentrycznej Margo Roth Spiegelman, z którą chodzi do tego samego liceum. Pewnego dnia dziewczyna wkracza w jego uporządkowane życie i prosi go o pomoc, a następnie... znika. Zostawia jednak Quentinowi wskazówki, które chłopak postanowi rozwiązać wraz ze swoimi przyjaciółmi. W tym celu wyruszy w podróż, podczas której pozna siebie i przekona się, ze niektórzy ludzie są inni, niż sądzimy.

4. Niebo jest wszędzie (2022)

Obejrzysz na: Apple TV+

"Niebo jest wszędzie" porusza temat obecny również w "Bezsenności we dwoje" – żałobę po bliskiej osobie i borykanie się ze stratą. Film Josephine Decker to ekranizacja powieści Jandy Nelson pod tym samym tytułem, która napisała również scenariusz ekranizacji. Fani powieści mogli wiec odetchnąć z ulgą – film jest wierny popularnej książce.

"Niebo jest wszędzie" to poruszająca i marzycielska opowieść o Lennie (Grace Kaufman), utalentowanej muzycznie i obdarzonej bujną wyobraźnią nastolatce, która niedawno straciła ukochaną siostrę. Załamana Lennie zbliża się do Toby'ego (Pico Alexander), chłopaka siostry, który cierpi tak samo, jak ona. Jednocześnie zakochuje się jednak w nowym uczniu w szkole Joe (Jacques Colimon). Skomplikowane uczucia sprawią, że Lennie zacznie gubić się we własnych emocjach. Bo czy można jednocześnie opłakiwać siostrę i przeżywać pierwszą miłość?

5. Chemical Hearts (2020)

Obejrzysz na: Amazon Prime

"Chemical Heart" to kolejna adaptacja popularnej książki dla młodzieży (te powstają jak grzyby po deszczu) – "Chemii serc" Krystal Sutherland. Film Richarda Tanne'a z gwiazdami "Riverdale" (Lili Reinhart) i "Euforii" (Austin Abrams) to historia licealisty Henry'ego Page'a, który nigdy nie był zakochany, ale uważa się za niepoprawnego romantyka. Gdy poznaje nową uczennicę Grace – outsiderkę, która chodzi o lasce i ubiera się nietypowo jak na swój wiek – szybko się w niej zakochuje. Jednak Grace nie mówi mu wszystkiego.

Co łączy "Bezsenność we dwoje" i "Chemical Hearts"? Sekrety. Henry i Grace, podobnie jak Auden i Eli, nie znają się, ale szybko do siebie zbliżają. Jednak tak jak Eli w hicie Netflixa, tak i Grace ma tajemnice, którymi nie lubi się dzielić. Bo czy można zapomnieć o przeszłości?

6. Booksmart (2019)

Obejrzysz na: Netflix, Canal+, Player, iTunes Store

"Booksmart" ("Szkoła melanżu") to pełnometrażowy debiut reżyserski aktorki Olivii Wilde, który zachwycił widzów i krytyków świeżym podejściem do filmów dla nastolatków. Ostra i odważna komedia (oparta na oryginalnym scenariuszu Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanny Fogel i Katie Silberman) to również aktorski popis dwóch głównych aktorek: Kaitlyn Dever i nominowanej za tę rolę do Złotego Globu Beanie Feldstein (prywatnie siostry Jonaha Hilla).

Film opowiada o dwóch szkolnych prymuskach i najlepszych przyjaciółkach Amy i Molly, które pod koniec liceum dochodzą do wniosku, że przegapiły najlepszy czas w swoim życiu. Nie przeżyły ani miłości, ani popularności, ani imprez. W noc przed zakończeniem szkoły postanawiają więc zaszaleć i zasmakować wszystkich licealnych doświadczeń. Robią więc praktycznie to samo, co Auden i Eli w "Bezsenności we dwoje" – chłopak postanawia bowiem pomóc bohaterce przeżyć to wszystko, co ją ominęło.

Czytaj także: https://natemat.pl/275529,najlepsze-filmy-dla-nastolatkow-kino-young-adult-z-usa-jest-wyidealizowane