nt_logo

Dlaczego psy jedzą trawę? To nie tylko kwestia witamin. Jest 6 możliwych przyczyn

Daria Siemion

27 maja 2022, 13:56 · 4 minuty czytania
Twój pies zatrzymuje się podczas spacerów i je trawę niczym krowa? Teoretycznie to nietypowe zachowanie jak na mięsożercę, z drugiej strony robi to aż 79 proc. psów. Dlaczego psy jedzą trawę? Oto 6 przyczyn.


Dlaczego psy jedzą trawę? To nie tylko kwestia witamin. Jest 6 możliwych przyczyn

Daria Siemion
27 maja 2022, 13:56 • 1 minuta czytania
Twój pies zatrzymuje się podczas spacerów i je trawę niczym krowa? Teoretycznie to nietypowe zachowanie jak na mięsożercę, z drugiej strony robi to aż 79 proc. psów. Dlaczego psy jedzą trawę? Oto 6 przyczyn.
Dlaczego psy jedzą trawę? fot. 123rf.com

Dlaczego pies je trawę? 6 przyczyn

1. Niedobory pokarmowe

Jeżeli twój pies codziennie je trawę, to możliwe, że cierpi z powodu niedoborów pokarmowych. Może brakować mu zarówno cennych witamin, jak i błonnika. Przyczyny takiego zjawiska mogą być różne.


Trawa jest dla psów źródłem witaminy A, C i wszystkich witamin z grupy B, a także fosforu, magnezu, potasu i sodu. Trawa zawiera również duże ilości błonnika. Czy wiesz, że...-----------------

Za niedobory pokarmowe u psów może odpowiadać źle dobrana karma, choroba wewnętrzna, częste biegunki, a także pasożyty. Szczególnie niebezpieczny dla czworonogów jest tasiemiec oraz giardia lamblia.

Jakich witamin brakuje psu, gdy je trawę? Najbardziej prawdopodobne, że chodzi o niedobory witamin z grupy B, A, C i E. Witaminy te odpowiadają za prawidłowe widzenie, wygląd sierści, pracę układu nerwowego i odporność.

Jedzenie trawy jest dla psa sposobem na zwiększenie ilości spożywanego błonnika. Jego niedobór zwiększa ryzyko zaparć, miażdżycy i choroby nowotworowej. Na niedobór błonnika narażone są psy karmione niskiej jakości karmą.

2. Dziki instynkt

Możliwe, że jedzenie trawy nie jest kwestią niedoborów, a dzikich instynktów. Przodkowie psów (tzw. wilkopsy) żywili się upolowaną zwierzyną. Ich ofiarami najczęściej byli roślinożercy — sarny, jelenie, zające i dziki.

Drapieżnicy zjadali je w całości, nie oszczędzając żołądka i jelit. Zjadając treść żołądkową swoich ofiar, psowate zapewniały sobie zastrzyk cennych witamin i błonnika. Warto dodać, że w żołądkach roślinożerców na 100 proc. znajdowała się trawa.

Możliwe, że współczesne psy mają zapisane w kodzie genetycznym, że trawa zapewnia im przetrwanie. Z tego powodu pragną jej jako naturalnej części pożywienia, jednak ze względu na uwarunkowania społeczne, nie mogą zjeść jej bezpośrednio z czyjegoś żołądka.

3. Zobojętnianie kwasów żołądkowych

Żółć żołądkowa ma odczyn silnie kwasowy. Zbierająca się w żołądku żółć może powodować zgagę lub nudności — te uczucia są dla psa bardzo nieprzyjemne.Pies jedząc trawę zobojętnia działanie żółci.

4. Spaczone łaknienie PICA

Spaczone łaknienie PICA to zaburzenie polegające na jedzeniu rzeczy, które nie są jedzeniem, np. zjadaniem przez psa odchodów, kamieni lub ziemi. Jeżeli pies je patyki i trawę, to możliwe, że na nie cierpi.

Wiele wskazuje na to, że zaburzenia łaknienia mają charakter wtórny, co oznacza, że ich bezpośrednią przyczyną jest inna choroba, np. guzy mózgu, psia depresja, niedobory żelaza lub witamin.

Leczenie PICA polega na powtórnej socjalizacji psa i musi odbywać się na linii behawiorysta-weterynarz. Zdarza się, że konieczne jest wdrożenie farmakoterapii i odpowiedniej suplementacji.

5. Psy lubią trawę

Przeciętny pies posiada ok. 1,7 tys. kubków smakowych. Dla porównania człowiek ma ich ponad 9 tys. To właśnie z tego powodu psy nie są zbyt wybredne i mogą jeść trawę z bardzo prozaicznego powodu — bo im smakuje.

6. Złe emocje

Czworonogi mogą odczuwać szeroką gamę emocji: frustrację, stres, złość i nudę. Jeśli twój pies nerwowo skubie trawę, to wysoce prawdopodobne, że ma problem z emocjami. Na szczęście łatwo to naprawić.

Dobrym pomysłem są wspólne zabawy z psem. Możesz ukrywać w domu przysmaki, bawić się z nim w chowanego, uczyć sztuczek i nagradzać przysmakami. Jeszcze lepiej, gdybyście zaczęli uprawiać razem sporty kynologiczne, np. nosework lub obedience.

Możesz też zainwestować w inteligentne zabawki dla psa, naturalne gryzaki, matę węchową. Dobre będą wszystkie produkty, które pomogą w wyciszeniu psa. Możliwe, że czworonóg porzuci niszczenie trawnika na rzecz nowej pasji.

Dlaczego pies wymiotuje trawą?

Najczęstszą przyczyną tego, że pies je trawę i wymiotuje, są problemy trawienne.

W takim przypadku najważniejsze jest ustalenie przyczyny złego samopoczucia psa. Za dolegliwości żołądkowo-jelitowe może odpowiadać wiele niebezpiecznych chorób, np. przewlekłe zapalenie żołądka, zespół jelita drażliwego, niewydolność trzustki. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Czytaj także: Po czym poznać, że pies jest chory? Oto 11 sygnałów, że coś go boli

Czy pozwalać psu jeść trawę?

Jedzenie trawy przez psa samo w sobie nie powinno być szkodliwe. Wyjątek stanowią sytuacje, w których trawa została spryskana szkodliwymi pestycydami. Pamiętaj też, że niektóre rośliny rosnące wśród traw mogą być dla psów toksyczne.

Na trawnikach nie brakuje też odchodów innych zwierząt — jeśli psy nie były regularnie odrobaczane, to mogą bytować w nich niebezpieczne pasożyty, np. glizdy, nicienie lub lamblia.

Najgorsze są jednak substancje używane do nawożenia i zabezpieczana trawy. Zjedzenie spryskanej trawy może prowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego, odwodnienia, a nawet śmierci zwierzęcia. Dlatego pies powinien jeść trawę tylko na bezpiecznym i sprawdzonym terenie.

Nie pozwalaj psu jeść trawy, jeżeli uważasz, że robi to, by poradzić sobie z emocjami lub się nudzi. Zamiast tego kup kilka dysków i naucz psa łapać frisbee, idź z nim na długi spacer, zapewnij mu rozrywki dostosowanego do jego oczekiwań i sprawności.

Jeżeli podejrzewasz, że pies je trawę z powodu niedoborów żywieniowych, to skontaktuj się z weterynarzem, który wykona niezbędne badania i pomoże dobrać karmę. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie suplementacji oraz wzbogacenie diety w błonnik.

Jeśli pies je trawę i wymiotuje, to również warto odwiedzić weterynarza. Przyczyną mogą być groźne choroby, które trzeba wyeliminować. Do czasu rozwiązania problemu możesz pozwalać psu jeść trawę, jednak pamiętaj, by wcześniej sprawdzić teren.

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, dlaczego pies je trawę. Jeśli przyczyną są niedobory pokarmowe, to należy je uzupełnić i dobrać pupilowi nową karmę. Po zmianie karmy problem powinien ustąpić.

Jeżeli pies je trawę z nudów albo frustracji, to trzeba zadbać o jego kondycję psychiczną. Pomóc mogą długie spacery, psie sporty (np. dogfrisbee), a także zabawki wyciszające: maty węchowe i kongi.

Oto lista rzeczy, które możesz dawać psu zamiast trawy:

  • naturalne gryzaki (skórki wołowe, żwacze, kopytka, uszy wieprzowe);
  • wypełnione zamrożoną karmą kongi;
  • ulubione przysmaki.

Warto też nauczyć psa komendy "zostaw" - to podstawowa umiejętność, którą powinien posiadać każdy pies. W nagrodę pies powinien otrzymać nagrodę z powyższej listy. Po jakimś czasie nawyk jedzenia trawy zostanie przerwany.

Kiedy jedzenie trawy przez psa powinno zaniepokoić?

Powinieneś odwiedzić weterynarza, jeśli:

  • pies je trawę i ma biegunkę;
  • pies je trawę i ma zaparcia;
  • pies często je trawę, po czym wymiotuje żółcią;
  • pies nerwowo je lub niszczy zębami trawę.

Czytaj także: https://natemat.pl/387947,dlaczego-psu-smierdzi-z-pyska