nt_logo

Jest decyzja Komisji Europejskiej ws. KPO dla Polski. Chodzi o aż 36 mld euro

Natalia Kamińska

01 czerwca 2022, 18:35 · 2 minuty czytania
Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy. Do Polski w czwartek ma w związku z tym przyjechać szefowa KE Ursula von der Leyen.


Jest decyzja Komisji Europejskiej ws. KPO dla Polski. Chodzi o aż 36 mld euro

Natalia Kamińska
01 czerwca 2022, 18:35 • 1 minuta czytania
Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy. Do Polski w czwartek ma w związku z tym przyjechać szefowa KE Ursula von der Leyen.
KE zatwierdziła polskie KPO. Fot. AP/Associated Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie KPO dla Polski
  • Jest to decyzja pozytywna. Nasz kraj otrzyma zatem wkrótce te fundusze
  • W czwartek spodziewana jest wizyta szefowej KE w Polsce

Polska w końcu otrzyma pieniądze z KPO

"Komisja Europejska właśnie pozytywnie zaopiniowała polski KPO" – napisał na Twitterze Zbigniew Kuźmiuk. Jak dodał europoseł PiS, jeszcze dzisiaj przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przedstawi stanowisko w tej sprawie podczas konferencji prasowej.

Decyzję tę potwierdzają też organy unijne. Jak podano, kolegium komisarzy w Brukseli zaakceptowało polski Krajowy Plan Odbudowy. Prawdopodobnie pierwsze fundusze z trafią do Polski jesienią.

Przypomnijmy, że w ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma pomóc polskiej gospodarce po pandemii COVID-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Warto przeczytać: Morawiecki nie wziął udziału w głosowaniu. Rzecznik rządu tłumaczy: To przez pewne niedopatrzenie

Na czwartek zaplanowana jest również wizyta szefowej KE Ursuli von der Leyen w Polsce. "Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen planuje wizytę w Warszawie 2 czerwca” – informowała już w zeszłą środę wicerzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant

Komisja Europejska wyznaczyła Polsce tzw. kamienie milowe

Aby Polska mogła otrzymać te fundusze KE postawiła najpierw naszemu krajowi warunki. Chodzi o tzw. kamienie milowe. Są to likwidacja Izby Dyscyplinarnej, reforma systemu dyscyplinarnego sędziów i przywrócenie do orzekania sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Wypłata transz pieniędzy będzie zależna od ich wdrożenia.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił w zeszłym tygodniu nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, a kilka dni temu do pracy przywrócono nawet sędziego Pawła Juszczyszyna.

Czytaj także: Zaskoczenie w Brukseli. EPL nie podpisała apelu ws. nieprzyznawania Polsce pieniędzy z KPO

Co zawiera dokładnie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw? Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada oczywiście likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie, którzy w niej orzekają będą mieć wybór: przejść do innej izby lub w stan spoczynku.

W SN ma być też utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby. To z nich prezydent ma wybierać na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu IOZ.

Czytaj także: https://natemat.pl/416458,polska-blokuje-sledztw-ue-ws-vat-owskich-przestepstw