nt_logo

Millennium Docs Against Gravity już online. Oto 5 najlepszych dokumentów, które obejrzysz w domu

Ola Gersz

02 czerwca 2022, 15:39 · 4 minuty czytania
Do 6 czerwca można oglądać online filmy dokumentalne w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jakie tytuły warto obejrzeć? Wybraliśmy 5 dokumentów, które zostały nagrodzone podczas edycji kinowej festiwalu i z którymi warto zapoznać się w domowym zaciszu.


Millennium Docs Against Gravity już online. Oto 5 najlepszych dokumentów, które obejrzysz w domu

Ola Gersz
02 czerwca 2022, 15:39 • 1 minuta czytania
Do 6 czerwca można oglądać online filmy dokumentalne w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jakie tytuły warto obejrzeć? Wybraliśmy 5 dokumentów, które zostały nagrodzone podczas edycji kinowej festiwalu i z którymi warto zapoznać się w domowym zaciszu.
Do 6 czerwca trwa edycja online festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity Fot. Kadr z filmu "Dom z drzazg"
  • Trwa edycja online festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
  • Do 5 czerwca na stronie internetowej mdag.pl można oglądać filmy dokumentalne, w tym tytuły nagrodzone podczas kinowej edycji 19. Millennium Docs Against Gravity.
  • Oto 5 najlepszych filmów dokumentalnych, które warto obejrzeć w domu.

1. Krowa

Autorką filmu dokumentalnego "Krowa" z 2021 roku jest znana brytyjska reżyserka Andrea Arnold ("Fish Tank", "American Honey"). Tytułową krową jest Luma z farmy mlecznej. W dokumencie obserwujemy cykl jej życia. Na naszych oczach Luma jest mechanicznie dojona czy zawieszana w powietrzu, aby można było przyciąć jej kopyta. Z kolei jej nowo narodzone cielę zostaje odebrane matce już po kilku minutach, aby krowa Luma już nigdy go nie zobaczyła.

Film pozbawiony jest narracji, dzięki czemu widz może wczuć się w smutny los zwierząt hodowlanych. Słyszymy za to komendy pracowników farmy, hałas maszyn, szczęk krat czy pełne trwogi muczenie krów. Film "Krowa" to mocny dokument, które jest ważnym głosem w dyskusji o prawach zwierząt hodowlanych. Jak pokazuje Arnold, zostają one bowiem sprowadzone do skazanych na śmierć przedmiotów, które człowiek bezrefleksyjnie wykorzystuje.

2. Dom z drzazg

Duńsko-szwedzko-fińsko-ukraiński dokument "Dom z drzazg" Simona Lerenga Wilmonta to historia tymczasowego domu dziecka, który położony jest w samym środku strefy wojennej w Ukrainie – zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Sierociniec widzimy oczami jego podopiecznych, którzy pochodzą z rozbitych rodzin i przeżyli różnorakie traumy, a ich los jest wyłącznie w rękach sądu. Wszystkie dzieci łączą jednak dwie rzeczy: zaniedbanie i porzucenie. W domu dziecka, czyli miejscu uważanym często za zimne i wrogie, znajdują ciepło i bezpieczeństwo.

"Emocjonalne, czasem wręcz tragiczne, rozmowy telefoniczne między nimi a rodzicami dają przedsmak wstrząsającej sytuacji, w jakiej się znalazły. Każde dziecko chce nadal dostrzegać w swoim życiu dobro, mimo że wiele z nich przebywa w sierocińcu nawet dziewięć miesięcy. Film portretuje niewidoczne gołym okiem skutki wojny: alkoholizm, przemoc domową czy choroby psychiczne. Co dziesiąta rodzina w tym rejonie jest rozbita. Oglądamy okrutną otchłań, w którą wtłacza wojna" – czytamy na stronie festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

3. Lombard

"Lombard", polski dokument Łukasza Kowalskiego, był jednym z największych hitów 19. Millennium Docs Against Gravity. Jego bohaterami są Jola i Wiesiek, para życiowa i biznesowa, która wraz z trójką swoich pracowników prowadzi w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w całej Europie. Mieszkańcy przynoszą tutaj pod zastaw często zupełnie absurdalne przedmioty, a lombard – między innymi dzięki dobremu sercu Joli – staje się centrum lokalnej społeczności.

Kiedy w "polskim Detroit" szybuje jednak bezrobocie spowodowane zamknięciem okolicznych kopalni, biznes Joli i Wieśka znajduje się krawędzi bankructwa. Pod znakiem zapytania staje również ich związek. Właściciele bytomskiego lombardu postanawiają jednak ratować i swój biznes, i swoją relację. "Poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym" – opisują dokument "Lombard" organizatorzy festiwalu filmów dokumentalnych.

4. Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości

"Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości" to bardzo nietypowy, a jednocześnie rewolucyjny film dokumentalny. Powstał on bowiem w całości w wirtualnej rzeczywistości. Jego reżyser Joe Hunting przez dwa lata dokumentował swoją podróż po VRChacie, czyli społecznej platformie wirtualnego świata, w którym każdy może być, kim chce i chowa się pod postacią awatara. To od nas zależy nasz wirtualny los: możemy się bawić, zakochiwać, uczyć, a nawet udawać własną śmierć.

Jak czytamy na stronie internetowej Millennium Docs Against Gravity: "Reżyser trafnie wybiera swoich bohaterów spośród użytkowników, którzy rozkwitają na nowo w VR i przekraczają swoje ograniczenia w świecie, w którym wszystko jest możliwe. Podróżujemy przez bajkowe przestrzenie i miejsca, towarzysząc parom żyjącym w rzeczywistym świecie osobno. Odwiedzamy lekcje języka migowego i cały czas jesteśmy konfrontowani z pytaniami o ekspresję osobowości, tożsamość, żal, zdrowie psychiczne oraz wiele innych głębokich, ludzkich doświadczeń".

5. Silent Love

"Silent Love" to kolejny polski dokument w repertuarze festiwalu. Obraz Marka Kozakiewicza, który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego, to historia 35-letniej Agnieszki, która po śmierci matki chce wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata. Kobieta, która nagle musi stać się rodzicem, próbuje udowodnić przed sądem oraz urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna chłopca. Agnieszka ukrywa jednak przed nimi swoją wieloletnią relację z inną kobietą, Mają.

Jak podkreślają organizatorzy Millennium Docs Against Gravity: "Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi. 'Silent Love' to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych. O tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami".

Czytaj także: https://natemat.pl/390841,co-warto-obejrzec-6-filmow-dokumentalnych-na-wieczor