nt_logo

Wąsik pokazał zdjęcia zapory przy granicy z Białorusią. "Ma 120 km. Do końca miesiąca powstanie"

Alicja Skiba

03 czerwca 2022, 12:43 · 3 minuty czytania
Zastępca Mariusza Kamińskiego w MSWiA Maciej Wąsik opublikował na swoim Twitterze zdjęcia zapory, która powstaje na granicy polsko-białoruskiej i liczy już 120 km. "Prace powinny się zakończyć do końca czerwca!" - zapewnił.


Wąsik pokazał zdjęcia zapory przy granicy z Białorusią. "Ma 120 km. Do końca miesiąca powstanie"

Alicja Skiba
03 czerwca 2022, 12:43 • 1 minuta czytania
Zastępca Mariusza Kamińskiego w MSWiA Maciej Wąsik opublikował na swoim Twitterze zdjęcia zapory, która powstaje na granicy polsko-białoruskiej i liczy już 120 km. "Prace powinny się zakończyć do końca czerwca!" - zapewnił.
Powstało już 120 km zapory na granicy polsko-białoruskiej Fot. Twitter / Maciej Wąsik

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Według zastępcy szefa MSWiA, zapora liczy już 120 km. Na zdjęciach, które opublikował widać długą i wysoką barierę zwieńczoną drutem kolczastym
  • Budowa zapory rozpoczęła się pod koniec stycznia. Bariera ma mieć 187 km długości i 5,5 m wysokości. Wcześniej Polskę od Białorusi oddzielała mniejsza zapora, wysoka na 2,5 m
  • Sytuacja na granico polsko-białorusińskiej się zaostrza. Odcinek w pobliżu Ukrainy jest zaminowywany

"Mamy już wykonane 120 km zapory na granicy z Białorusią. Tak, jak zakładaliśmy, prace budowlane powinny zakończyć się do końca miesiąca!" - oznajmił Maciej Wąsik we wpisie, który opatrzył zdjęciami. Widać na nich wysoką i długą metalową barierę, której szczyt zwieńczony jest drutem kolczastym.

Tydzień temu, rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska informowała, że budowa bariery idzie zgodnie z planem. Zapora ma już zamontowane przęsła na długości prawie 90 km i powstało 90 proc. drogi technicznej wzdłuż niej. Bariera ma 5,5 m wysokości i docelowo będzie mierzyła 187 km. Prace budowlane trwają od końca stycznia.

Granicę z Białorusią, oprócz "bariery fizycznej", będzie również zabezpieczała bariera elektroniczna. Zostanie zbudowana na odcinku 202 km. Obejmie wszystkie obszary w pobliżu budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Ponadto wzdłuż granicy zostaną zamontowane czujniki ruchu, a także kamery dzienne i nocne.

Rząd zadecydował o jej budowie, by zapobiegać migracji na wielką skalę

Zapora od początku budziła kontrowersje. Rząd zadecydował o jej budowie, by zapobiegać przybywaniu migrantów do naszego kraju na wielką skalę. Już w zeszłym roku Polska postawiła kilkadziesiąt kilometrów wysokiego na 2,5 m ogrodzenia przy granicy z Białorusią z drutu kolczastego.

Rząd domagał się w styczniu pokrycia kosztów budowy tej inwestycji od Brukseli. Spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem. "Jeśli kraje członkowskie chcą budować ogrodzenie, to mogą to robić, ale Komisja od dawna stoi na stanowisku, że nie będzie finansować ani murów, ani ogrodzeń z drutem kolczastym – oświadczyła unijna komisarz ds. Ylva Johansson.

Białoruś wysyła coraz śmielej grozi Polsce

Zapora jest kończona w momencie, gdy sytuacja na granicy zaognia się coraz bardziej, a Białoruś wysyła coraz to nowe pogróżki w stronę Polski, co ma związek z wojną w Ukrainie. Według opublikowanych w czwartek informacji Ukraińskiego Sztabu Generalnego, Mińsk rozpoczął zaminowywanie granicy z Ukrainą i sprawa dotyczy również naszego kraju.

"Siły zbrojne Białorusi prowadzą wywiad i prace inżynieryjne na pozycjach, a także szkolenie bojowe. Poza tym układają miny na drogach i mostach w przygranicznej strefie z Ukrainą i Polską w obwodzie brzeskim" – powiedział mediom Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych.

Przypomnijmy, że to niejedyny ruch ze strony Mińska względem tej granicy. W połowie maja brytyjski wywiad donosił, że Białoruś rozmieszcza dodatkowych żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą, Polską i Litwą.

Czytaj także: https://natemat.pl/416896,bialorus-ma-minowac-swoja-granice-z-ukraina