nt_logo

Cisza, spokój i prywatna plaża w Chorwacji? Oto 5 miejsc na wyspach, które spełniają te wymagania

Adam Nowiński

16 czerwca 2022, 21:26 · 4 minuty czytania
Chorwacja staje się co roku rajem wakacyjnym Polaków. W sezonie kraj ten odwiedza ponad milion naszych rodaków, co sprawia, że wiele turystycznych kurortów jest zatłoczonych. Gdzie więc szukać ciszy i spokoju w Chorwacji? Oto 5 klimatycznych miejscowości na wyspach, które mogą być rozwiązaniem.


Cisza, spokój i prywatna plaża w Chorwacji? Oto 5 miejsc na wyspach, które spełniają te wymagania

Adam Nowiński
16 czerwca 2022, 21:26 • 1 minuta czytania
Chorwacja staje się co roku rajem wakacyjnym Polaków. W sezonie kraj ten odwiedza ponad milion naszych rodaków, co sprawia, że wiele turystycznych kurortów jest zatłoczonych. Gdzie więc szukać ciszy i spokoju w Chorwacji? Oto 5 klimatycznych miejscowości na wyspach, które mogą być rozwiązaniem.
Oto pięć miejsc na chorwackich wyspach, w których zapomnisz o innych turystach. Fot. Marco Simonini/UIG Travel and Satelite/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google W tak turystycznym kraju jak Chorwacja trudno jest znaleźć ciche i spokojne miejsca, pozbawione tłumów, które okupują restauracje i plaże. Nie jest to jednak niemożliwe. Zapytaliśmy Polkę, Monikę Waligórską, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonez" w Splicie, żeby podzieliła się z nami, swoimi odkryciami w regionie Dalmacji. – Rzeczywiście jest kilka wiosek, w których byłam, gdzie będziecie mieli zapewnioną ciszę oraz regenerację sił dzięki otaczającej was przyrodzie. Wszystkie te miejsca charakteryzują się krystalicznym morzem, czystą nieskazitelną przyrodą. W większości nie ma sklepów i restauracji, ale jest za to cisza i muzyka otaczającej przyrody oraz unoszący się zapach ziół – mówi naTemat.pl Monika Waligórska.


Rukavac - wyspa Vis

To była stolica dalmatyńskich Greków. Wyspa bogata w znaleziska archeologiczne, szczególnie dno morskie jest bogate w amfory rzymskie, wraki statków i samolotów z II wojny światowej.

– Rukavac to cicha i malownicza osada rybacka. Idealna dla osób, które pragną cieszyć się przepięknymi plażami. Najbardziej znaną jest naturalna, żwirowa "srebrna" plaża, która zasłużenie zaliczana jest do jednych najlepszych plaż Dalmacji. Dlaczego srebrna? Ponieważ skały na plaży są pokryte kryształkami, które przepięknie lśnią w promieniach słońca, dokładnie jak srebro – tłumaczy Waligórska.

– Wokół Rukavacu są liczne wyspy i wysepki, z których najbardziej znaną jest Ravnik ze słynnym fenomenem przyrodniczym, zwanym "zieloną grotą". Morze jest tu niezwykle bogate w ryby, dlatego Rukavac jest ulubionym miejscem wypoczynku dla wędkarzy. Miejscowi gospodarze przyrządzają ryby w klasyczny stary dalmatyński sposób. Obowiązkowo będąc na wyspie należy także spróbować wspaniałego viskiego wina Vugava, jednego z najbardziej cenionych w Chorwacji i deseru z fig oraz rozmarynu - viškiego hiba – dodaje.

Gromin Dolac – wyspa Hvar

To wioska, u podnóża której znajdują się nieskazitelnie czyste plaże i lazurowe morze. Jest to miejsce najbardziej nasłonecznione na wyspie Hvar, która już sama z siebie jest najbardziej słoneczną w Chorwacji.

– Już sam przyjazd do Gromin Dolacu jest przygodą, bo jedzie się do niej wąską, żwirową drogą. W tej osadzie nie ma restauracji, kawiarni ani sklepów. Nie ma też stałych mieszkańców. Na wzgórzu nad Gromin Dolac, w miejscu zwanym Žuminski Dolac, znaleziono starożytną jaskinię, która prawdopodobnie była używana w neolicie. Nie jest ona niestety dostępna dla turystów. Pracują tam archeolodzy – opowiada Polka.

Stračinčica – wyspa Korčula

Zatoka Stračinčica jest prawie w całości pokryta gajami oliwnymi. Ze względu na dobre nasłonecznienie i słabe opady, oliwa z tego regionu ma wyjątkową jakość. Widok z lotu ptaka na ten obszar zapiera dech w piersiach. Z góry widać bowiem splecioną sieć kamiennych murów. Łagodne wzgórza, niczym fale oceanu, powoli wznoszą się i schodzą w dół do głębokiej, osłoniętej zatoki.

W środku zatoki znajduje się plaża żwirowa, a pozostałe plaże są kamieniste i częściowo betonowe. Zatoka skierowana jest na południe z widokiem na horyzont i wyspę Kamenjak.

– W pobliżu zachodniego krańca wyspy Korcula i zatoki Stračinčica znajduje wiele kamiennych murków (tzw. Suhozidów) oraz jaskinia z mieszanką wody słodkiej z morską. Naukowcy badają tu nowe gatunki zwierząt, które napotykają w jaskini – mówi nam Waligórska.

– Stračinčica to kolejne miejsce, gdzie turysta nie uświadczy sklepu, restauracji, a najlepsze punkty handlowe znajdują się w miejscowości Vela Luka. Oprócz zwykłych apartamentów można u znaleźć typowe "robinsonówki". Jako ciekawostkę przytoczę, iż na wyspie Korčula przebywał podróżnik Marko Polo. Tam też urodził się i tam został pochowany wielki artysta i muzyk XXI wieku Oliver Dragojević – dodaje.

Beli – wyspa Cres

Nazwa Beli pochodzi z czasów węgierskiego króla Beli IV, który schronił się tutaj przed najazdem Tatarów. Beli to jedna z najstarszych osad tego regionu. Archeolodzy doszukali się w niej śladów z czasów paleolitu.

– Beli jest pełne perełek architektonicznych, które powstały w różnych okresach historycznych. Nie tylko znajdziemy tu ślady rzymskie i zbiór epigrafów, ale także świetnie zachowane średniowieczne forty, gotyckie kościoły, głagolickie inskrypcje oraz różne ornamenty na fasadach domów – zachwala nasza rozmówczyni.

– Cres to jedno z ostatnich naturalnych miejsc gniazdowania sępów. Z kolei w wiosce znajdują się klify, skąd rozpościerają się piękne widoki – dodaje.

Wysepka Šćedro

To chroniony park przyrody. Położona jest 2,5 km na południe od wybrzeża Hvaru. Šedri w języku starosłowiańskim oznacza hojny, miłosierny, stąd nazwa Šćedro.

Zatoki wyspy Šćedra znane są od czasów starożytnych, na tym terenie stoczono niektóre z najsłynniejszych bitew, między innymi w 47 roku p.n.e. rozegrała się tu decydująca bitwa o Adriatyk, w której flota Cezara pokonała Pompejusza. Świadczą o tym liczne znaleziska w głębinach wokół wyspy.

– Do zabytków historycznych wysepki należą dobrze zachowane wille iliryjskie i rzymskie, wysokie nagrobki iliryjskie, pozostałości klasztoru dominikanów, gdzie znajdowało się hospicjum dla żeglarzy, a na dnie morza można znaleźć wiele amfor rzymskich i skrzydło oraz kadłub samolotu z okresu II wojny światowej – wymienia Waligórska.

Wyspa była najeżdżana przez piratów i w XVIII w. całkowicie opustoszała. Od 2006 mieszka tu tylko jeden stały mieszkaniec.

Na wyspie nie ma elektryczności ani wody, więc wykorzystywane są zbiorniki na wodę, a do wytwarzania elektryczności wykorzystywane są generatory diesla i systemy fotowoltaiczne. Nie ma sklepów, ale są dwie sezonowe restauracje. Swego czasu na wyspie Šćedro rozważano zbudowanie letniej rezydencji marszałka Tito.

– Wyspa posiada bujną roślinność, przede wszystkim aromatyczne zioła (szałwia, rozmaryn, oregano, tymianek, lawenda) oraz piękny las piniowy. Aromatyczne zapach ziół oraz dzikie ścieżki tajemniczej wyspy wpływają dobrze na regenerację organizmu. Turysta, który tu przyjedzie, będąc z dala od cywilizacji, wyjedzie z nową energią i pozytywnym nastawieniem do życia – podsumowuje Polka.

Czytaj także: https://natemat.pl/415165,15-tradycyjnych-chorwackich-potraw-ktorych-musisz-sprobowac

Polacy też na niego czekają! Wiadomo, kiedy zostanie otwarty most Pelješac w Chorwacji

Korki na granicy z Chorwacją? Podróż autem nie musi być koszmarem. Podpowiadamy, jak ją zaplanować

Czy można tankować gaz LPG w Chorwacji? Wyjaśniamy krok po kroku