Czy można tankować gaz LPG do samochodu w Chorwacji? Jest to nie tylko możliwe, ale przede wszystkim łatwe. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których powinniśmy pamiętać przed wyjazdem do turystycznego raju.
Chorwackie dystrybutory z gazem LPG są wyposażone w identyczne zawory, jak te, z którymi mamy do czynienia w Polsce
Ceny za litr chorwackiego LPG, w przeliczeniu na polską walutę, wynoszą obecnie około 4,74 zł
Z roku na rok w raju turystycznym powstaje coraz więcej stacji oferujących gaz LPG. Nie powinniśmy więc przejmować się jego dostępnością
Czy można tankować gaz LPG do samochodu w Chorwacji?
Podróż doChorwacji samochodem jest ulubioną opcją turystów. Jak pisaliśmy w naTemat, dopiero w 2023 roku konkurencją dla pojazdów osobowych stanie się pociąg, którym z Krakowa będziemy mogli dotrzeć do prosto do Rijeki lub Splitu.
Pierwszą i zarazem najważniejszą kwestią są pistolety do tankowania. Dystrybutory są wyposażone w zawory typu włoskiego. Z identycznym wykończeniem mamy do czynienia w Polsce, więc nie powinniśmy mieć większego problemu z zapełnieniem baku.
Podkreślmy jednak, że przed zatankowaniem warto zapytać przy kasie, czy można zrobić to samodzielnie. W zależności od stacji – głównie z przyczyn bezpieczeństwa – za uzupełnianie baku mogą odpowiadać pracownicy. Obecnie jednak zdecydowana większość stacji zapewnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa, by samemu nabrać gazu LPG.
Ile kosztuje paliwo w Chorwacji w 2022 roku?
Przez wzgląd na sytuację geopolityczną warto dokładnie sprawdzić ceny paliwa w Chorwacji chwilę przed wyruszeniem w drogę. Obecnie za litr benzyny eurosuper 95 trzeba zapłacić około 13,3 kun. To około 7,98 zł.
Za litr benzyny eurosuper 100 trzeba zapłacić około 15 kun, co daje około 9 złotych. Litr gazu LPG zaś kosztuje około 7,9 kun chorwackich. Daje to około 4,74 złotego. Ceny za litr diesla wynoszą około 13 kun, co daje 7,8 zł.
Gdzie stacje z gazem LPG w Chorwacji?
Stacji paliwowych w Chorwacji nie zabraknie, szczególnie przy głównych, dużych trasach i autostradach. Kraj nad Adriatykiem wyróżnia między innymi dobrze przygotowana infrastruktura tankująca.
Osoby tankujące gaz LPG mogą skorzystać z około 500 stacji paliw. Tymczasem jeszcze w 2008 roku dostępnych było około 90 stacji w całym kraju, a w 2018 roku około 400.
Najwięcej miejsc do uzupełnienia naszego baku znajdziemy w Zagrzebiu i okolicach. W rejonie samej stolicy znajduje się bowiem ponad 100 stacji. Równie wiele stacji z gazem LPG znajdą turyści kierujący się w rejony Rijeki i Splitu.
Warto jednak zatankować do pełna, jeśli planujemy podróż do Dubrownika lub na jedną z chorwackich wysp. Tam bowiem jest o wiele trudniej z dostępnością stacji benzynowych.