Mimo że według polskiego prawa, nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, to warto ją mieć. Apteczka może pomóc nam w wielu niespodziewanych sytuacjach, dlatego należy zadbać, aby była dobrze wyposażona. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć.
Planując wakacyjny wyjazd, nie zapomnijmy o bardzo ważnym elemencie, czyli apteczce samochodowej
Co prawda, według prawa, nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale pamiętajmy, że istnieje jednak prawny obowiązek udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.
Dlatego zawsze warto mieć przy sobie apteczkę z najbardziej potrzebnymi rzeczami
Zawsze w samochodzie warto mieć schowaną apteczkę. Nie zajmuje dużo miejsca, a w razie potrzeby, może być wiele warta. Powinniśmy o nią szczególnie zadbać, jeśli wybieramy się w dłuższe trasy podczas wakacji. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć, gdzie ją przechowywać i o czym powinniśmy pamiętać, kompletując naszą samochodową apteczkę.
Dlaczego warto mięć w aucie apteczkę samochodową?
Apteczkę samochodową warto mieć z prostego, ale niezwykle istotnego powodu- może uratować komuś zdrowie, a nawet życie. Podczas wypadku liczą się sekundy, nawet zwykłe zatamowanie krwi, może zwiększyć szanse na przeżycie.
Według polskiego prawa apteczka w prywatnym aucie nie jest obowiązkowa, wymagany jest wyłącznie trójkąt bezpieczeństwa i gaśnica. Obowiązkowo muszą ją posiadać kierowcy autobusów, ciężarówek, taksówek oraz pojazdów do nauki jazdy i egzaminowania.
Jednak, jeśli planujemy wyjazd za granicę, to musimy pamiętać, że apteczka samochodowa jest wymagana w wielu innych krajach. Za brak apteczki możemy dostać mandat w: Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Chorwacji, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Czechach, Francji, na Litwie oraz Słowacji.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Nie ma sztywnych zasad, jeśli chodzi o zawartość apteczki samochodowej. Jednak należy kierować się regułą, aby była maksymalnie praktyczna. Na wyposażenie apteczki samochodowej powinny składać się:
rękawiczki lateksowe,
bandaże - o różnych rozmiarach, w tym bandaże na kostki, na opuszki palców,
plastry - z opatrunkiem i bez opatrunku,
antyseptyki - pomagają w oczyszczaniu ran i skaleczeń oraz zapobiegają potencjalnym infekcjom,
maść z antybiotykiem,
elastyczne opaski i bandaże,
wyjałowione gazy,
trójkątna chusta,
nożyczki,
maseczka do sztucznego oddychania,
koc ratunkowy.
maść lub inny środek przeciw ukąszeniom.
Do apteczki na długą podróż zagraniczną warto wziąć też leki przeciwbólowe. Jednak należy pamiętać, aby po powrocie wyjąć leki, które mogą się rozlać, bądź na które mogą wpłynąć negatywnie panująca na zewnątrz temperatura.
Natomiast, jeśli wybieramy się za granicę, należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Przykładowo ostre wymogi dotyczące zawartości apteczki samochodowej obowiązują na Słowacji.
O czym jeszcze powinnyśmy pamiętać?
Oprócz wyżej wymienionych rzeczy warto zadbać, aby apteczka samochodowa zawierała też instrukcję udzielania pierwszej pomocy w formie papierowej. Jest to o tyle ważne, bo podczas wypadku, osoba udzielająca pierwszej pomocy może zapomnieć podstawowych czynności. Wszystko przez stres. Z tego samego powodu warto mieć również listę numerów alarmowych.
Dodatkowo w aptece wato mieć odpowiednie przegródki, aby nie trzymać w jednym miejscu bandaży i leków. Należy też często sprawdzać datę ważności wszystkich leków, które znajdują się w apteczce samochodowej.
Zaleca się, aby samą zawartość apteczki sprawdzać i ewentualnie uzupełnić raz na trzy miesiące.
Apteczka samochodowa - gdzie ją przechowywać?
Wbrew pozorom przechowywanie apteczki samochodowej w bagażniku, nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ podczas wypadku, dostęp do niego może być ograniczony. W takich momentach liczy się każda sekunda, dlatego apteczka powinna być przechowywana w kabinie auta, na przykład w schowku lub pod fotelem.
Przypominamy, że poza apteczką samochodową w wyposażeniu auta powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe, a także wspomniana wcześniej gaśnica i trójkąt bezpieczeństwa.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.