Sezon w pełni, Split i Zadar czekają na turystów. Sprawdźmy, jakie korki są na granicy z Chorwacją
Wioleta Wasylów
24 czerwca 2022, 12:33·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 czerwca 2022, 12:33
Chorwacja cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków jako cel wyjazdów. Jednak nie tylko wśród nich. Rozpoczął się sezon, więc wiele osób już zmierza do Zadaru czy Splitu na wakacje, często samochodami. Sprawdźmy więc, jak wyglądają korki na granicy Chorwacji.
Reklama.
Reklama.
Droga na wakacje do Chorwacji
Dwie główne trasy do Chorwacji prowadzą przez: Czechy/Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Średnio jednak musimy przejechać przynajmniej między 1000 (licząc od południowych granic Polski) do 1400 km (licząc od północy kraju). To przy obecnych warunkach – ale bez postojów, co jest niewykonalne – zajęłoby według Map Google od 9 do 13,5 godzin.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre odcinki są płatne, konieczne jest rozplanowanie postojów, a na samej granicy Chorwacji czekają nas do załatwienia pewne formalności (trzeba okazać paszport lub dowód osobisty) i nieco dłuższe czekanie, z racji tego, że kraj ten nie znajduje się w strefie Schengen.
Korki na granicy Chorwacji: sytuacja na przejściach granicznych ze Słowenią
Obecnie Mapy Google polecają trasę prowadzącą przez Czechy, Austrię i Słowenię. W większości wypadków jest krótsza, a nawet jeśli nie jest krótsza (w zależności od miejsca, z którego jedziemy), to i tak jest szybsza i wygodniejsza ze względu na lepszy stan dróg. Nawet jeśli zmierzamy z południowego wschodu Polski, to różnice między nią a trasą przez Węgry są jedynie rzędu 20 minut. Tak więc większość osób jedzie przez Słowenię.
Sprawdźmy więc, czy są korki na przejściach granicznych słoweńsko-chorwackich, w tym tych głównych: w miejscowościach Macelj, Bregana i Rupa (kolejno: od wschodu na zachód).
Łatwo możemy sprawdzić, czy są korki dzięki włączeniu opcji "natężenie ruchu" w aplikacji Mapy Google oraz dzięki całodobowemu podglądowi z kamer internetowych. Pod tym linkiem sprawdzimy, w jakich godzinach są otwarte przejścia graniczne.
Obecnie, 24 czerwca do godz. 13 sytuacja na przejściu w Macelj nie wygląda najgorzej. Korek ma do 500 m długości, a opóźnienia są rzędu 6-8 minut.
Jeszcze większy luz jest na przejściu w Breganie. Tam korek może mieć do 200 m. Podobna sytuacja jest na przejściu w Rupie. Co oczywiste, pozostałe mniej popularne przejścia w miejscowościach i Kaštel oraz Pasjak również nie są oblegane.