nt_logo

Najciekawsze miejsca w Bułgarii. 6 rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć nad Morzem Czarnym

Wioleta Wasylów

04 lipca 2022, 08:42 · 6 minut czytania
Bułgaria to najpopularniejszy, obok Chorwacji i Turcji, kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Nieprzypadkowo. Znajdziemy tam wiele pięknych widoków i zabytków. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Bułgarii w trakcie wakacji. Oto 5 najciekawszych miejsc w tym kraju.


Najciekawsze miejsca w Bułgarii. 6 rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć nad Morzem Czarnym

Wioleta Wasylów
04 lipca 2022, 08:42 • 1 minuta czytania
Bułgaria to najpopularniejszy, obok Chorwacji i Turcji, kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Nieprzypadkowo. Znajdziemy tam wiele pięknych widoków i zabytków. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Bułgarii w trakcie wakacji. Oto 5 najciekawszych miejsc w tym kraju.
W Bułgarii znajdziemy wiele pięknych miejsc i zabytków. Fot. EL / Capital Pictures / EAST NEWS

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Bułgaria jest niemal trzy razy mniejsza od Polski, ale ma do zaoferowania bardzo wiele. Zabytki i kultura tego położonego w południowej Europie nad Morzem Czarnym kraju są nie mniej interesujące niż w Chorwacji, a nawet Turcji. Jest tam też wiele pięknych naturalnych krajobrazów i dobra baza turystyczna przygotowana dla podróżnych. Dlatego przedstawiamy 6 miejsc, które trzeba zobaczyć na wakacjach w Bułgarii.


1. Monastyr Rilski (Klasztor Rila)

Obowiązkowym punktem podróży do Bułgarii dla wielu osób są usłane bujnie zarośniętymi górami i dolinami okolice przepięknego Parku Narodowego Riły położonego na zachodzie kraju, ok. 70 km na południe od stolicy, Sofii. Na zachód od niego znajduje się masyw górski Riła, zaś u jego zboczy: na wysokości ok. 1100 m n.p.m. kryje się duma Bułgarii: Monastyr Rilski (Klasztor Rila).

Monastyr Rilski należy do najstarszych, największych i najbardziej pieczołowicie zdobionych klasztorów w kraju. Jego burzliwa historia sięga XIV w. Powstał na podwalinach klasztoru założonego w X w. przez uczniów pustelnika św. Iwana z Riły. Współczesny wygląd zyskał zaś w XIX w., gdy został odrestaurowany po pożarze.

Od początku władcy dbali o cały kompleks i wspierali go finansowo. Pomalowana u góry na czerwono-biało cerkiew jest zdobiona charakterystycznymi, czarno-białymi łukami. Zaś dolna część fasady świątyni oraz jej środek są bogato zdobione freskami.

Na terenie otoczonego grubymi i wysokimi murami monastyru znajdziemy również wyglądające nie mniej dostojnie budynki mieszkalne dla mnichów i XV-wieczną Wieżę Hrelja. Turyści mogą zwiedzić za darmo cerkiew i dziedziniec. W kompleksie znajdziemy też muzeum.

Klasztor zajmuje ważne miejsce w historii Bułgarii jako symbol oporu przeciwko tureckiej okupacji i ważna ostoja bułgarskiej kultury, co pomogło w narodowym odrodzeniu w XVIII i XIX wieku. W bibliotece w monastyrze kryje się ok. 250 manuskryptów, z czego najstarsze są z XI w.

Monastyr Rilski jest chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale też przez pielgrzymów, jako wciąż ważne miejsce religijne. Od 1983 r. widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Sofia

Sofia, czyli stolica i największe miasto Bułgarii (liczące ponad 1,2 mln mieszkańców) ma do zaoferowania wiele atrakcji, urokliwych, ciekawych miejsc i zabytków. Jej historia sięga starożytności. Nie dziwne więc, że stanowi tygiel kulturowy.

Na miejscu koniecznie trzeba zobaczyć:

  • majestatyczny sobór św. Aleksandra Newskiego z przełomu XIX i XX w.;
  • Cerkiew Mądrości Bożej (z VI w., która częściowo została zrekonstruowana w latach 20. XX w.) z nekropolią i muzeum;
  • Cerkiew Świętego Jerzego z IV w. (przebudowaną w X w.) z freskami z XII–XIV w.;
  • Cerkiew Bojańską z X w. ujętą na liście UNESCO;
  • Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa z 1906 r.; czy meczet Bania Baszi Dżamija z XVI w. (jeden z najstarszych w Europie);
  • ruiny starożytnego rzymskiego miasta Serdica.

Nie obejdzie się także bez wizyty w jednym z licznych muzeów lub galerii sztuki. Obrazy najważniejszych bułgarskich malarzy możemy podziwiać w pięknej siedzibie Narodowej Galerii Sztuki: w zachodnim skrzydle byłego neobarokowego pałacu królewskiego. Zaś wschodnie skrzydło zajmuje Muzeum Etnograficzne.

W Sofii są też cenne starożytne artefakty – w Narodowym Muzeum Historii. Ponadto warto zajrzeć do Muzeum Sztuki Socjalistycznej, Narodowego Muzeum Historii Naturalnej oraz po prostu pokluczyć urokliwymi brukowanymi uliczkami.

Gdy się zmęczymy, możemy przysiąść w którejś z wielu kawiarni i restauracji, by skosztować słynnego bułgarskiego wina. Szczególnie wiele znajdziemy ich na reprezentatywnym Bulwarze "Witosza" w pobliżu centrum miasta. Tam też tętni życie nocne.

W mieście, a szczególnie na jego obrzeżach, znajduje się wiele terenów zielonych i ładnych parków. Nieco dalej, ok. 17 km od centrum Sofii, znajdziemy wznoszący się na 2000 m masyw górski Witosza, dokąd prowadzi szlak turystyczny. Rozpościera się stamtąd piękny widok na miasto jak i okoliczne górzyste tereny usiane jeziorkami.

3. Nesebyr (Nessebar)

Nesebyr, czy też Nessebar, to niewielkie, kilkunastotysięczne, miasteczko miej więcej w środkowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Jest malowniczo położone, nad zatoczką, częściowo leży na małym cyplu połączonym z resztą miasta wąskim pasem lądu.

Na tym półwyspie znajdziemy historyczną część miasta z bardzo licznymi zabytkami, w tym ruinami fortyfikacji i kościoła św. Sofii z V w.; pozostałościami bazyliki Matki Bożej Eleusa z VI w.; czy XIII-wiecznymi Cerkwiami świętych Archaniołów Michała i Gabriela oraz świętej Paraskiewy.

Nesebyr, określany jako "perła Morza Czarnego" od 1956 r. funkcjonuje także jako rezerwat architektoniczny i archeologiczny, zaś od 1983 jego zabytki znalazły się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obok cerkwi są też łaźnie i tradycyjne drewniane domy.

Miasto jest też przygotowane na turystów. Można wypocząć (szczególnie na północ od półwyspu) na jasnych, szerokich piaszczystych plażach, pływać w ciepłej wodzie, uprawiać liczne sporty wodne, spróbować tradycyjnych dań kuchni bułgarskiej w jednej z dobrych restauracji czy odwiedzić jeden ze słynnych straganów.

4. Płowdiw

Warto pojechać także do miasta Płowdiw nad rzeką Maricą w centralno-południowej Bułgarii. Jest to nie tylko drugi największy ośrodek (także naukowo-kulturowy) w kraju liczący blisko 350-tys. mieszkańców, ale też jeden z najstarszych – nawet jak na całą Europę.

Było zamieszkane długo przed I w. p.n.e. Na przestrzeni wieków znajdowało się w rękach Traków, Macedończyków, Rzymian, Słowian, Turków i w końcu Bułgarów. Ta burzliwa historia objawia się współcześnie w dużej różnorodności miasta.

Z czasów, gdy Płowdiw stanowił ważny ośrodek Imperium Rzymskiego, pozostała część starożytnych murów; ruiny Forum Romanum z II w.; Rezydencja Eirene z III w. z bogatymi mozaikowymi podłogami.

Wyróżniają się jednak przede wszystkim: Stadion Rzymski z II w., który jest teraz w przemyślany i efektowny sposób wkomponowany we współczesną okoliczną architekturę; oraz bardzo dobrze zachowany teatr rzymski z I w. n.e., mieszczący do 7 tys. osób, który nadal jest w użyciu.

Ślady późniejszej, XVIII w. historii, możemy podziwiać na Starym Mieście. Spacerując brukowanymi uliczkami, dostrzeżemy wiele tradycyjnych bogato zdobionych drewnianych kolorowych domów w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Co ciekawe, do wielu z tych domów można zajrzeć, gdyż obecnie mieszczą się tam muzea i galerie sztuki.

Można też zobaczyć wiele świątyni, w tym Meczet Dżumaja w Płowdiwie z XIV w. czy Cerkiew św. Mariny z XVIII w. W Płowdiwie znajdziemy też wiele restauracji i kawiarni. Musimy wówczas uraczyć się winem z jednej z licznym lokalnych winiarni.

5. Warna i Złote Piaski

Przechodzimy do okolic, które prawdopodobnie przychodzą pierwsze do głowy na myśl o wakacjach w Bułgarii: chodzi o kurort Złote Piaski i sąsiadujące z nim miasto Warna. Znajdują się one na północnej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego.

Złote Piaski jest niewielką, ale obleganą typowo turystyczną miejscowością, idealną dla osób, które chcą podczas wakacji po prostu poleniuchować i dobrze się bawić. Znajdziemy tam wiele luksusowych hoteli, wille, kasyna, marinę, park wodny i szerokie piękne piaszczyste plaże (dochodzące do 100 m szerokości).

Nieco większy luz znajdziemy na równie ładnych (acz mniej okazałych) i dobrze przystosowanych do turystów plażach tuż obok Złotych Piasków, w Warnie. Tam również można uprawiać różne sporty wodne i smacznie zjeść w jednej z licznych pobliskich restauracji.

Tak naprawdę Warna jest dużym miastem, trzecim największym w kraju. Szczególnie latem atrakcji tam nie brakuje: tak w dzień, jak i w nocy. Są kawiarnie, bary, kluby nocne, parki rozrywki, baseny.

Wzdłuż wybrzeża na odcinku ok. 2 km ciągnie się urokliwy "Ogród Morski", czyli park z wieloma alejkami, pomnikami, kafejkami, a także teatrem pod gołym niebem, Planetarium i Delfinarium.

W Warnie organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, w tym festiwali muzycznych, filmowych, folklorystycznych oraz międzynarodowy konkurs baletowy. Warto też odwiedzić Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, a szczególnie park-muzeum poświęcony Bitwie pod Warną z pomnikiem-mauzoleum króla Polski i Węgier Władysława III Warneńczyka.

Innymi zabytkami, które wypada zobaczyć, są pozostałości największych na Bałkanach Term Rzymskich z II w. n.e.; dawny letni pałac królewski Euxinograd z końca XIX w.; resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI w. czy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej z XIX w.

Ponadto można wybrać się na wycieczkę po otaczających Warnę i Złote Piaski zielonych terenach z lekkimi wzgórzami. Jakieś 3 km na zachód od centrum tej drugiej miejscowości znajduje się Aładża: średniowieczny klasztor wykuty w skale. Z kolei ok. 20 km na zachód od centrum Warny, nieopodal szosy E70, można obejrzeć ciekawą formację skalną o nazwie Kamienny Las.

6. Przylądek Kaliakra

Około 55 km na północny wschód od Warny odnajdziemy jeden ze skarbów przyrody w Bułgarii: przylądek Kaliakra. Jest to niewielki, ok. 2-kilometrowy skalny cypel, na którym klif sięga w niektórych miejscach na wysokość 70 m.

W skałach kryje się wiele jaskiń. Do przylądka Kaliakra niełatwo jest się dostać, ale ze względu na piękne widoki warto. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mogli ujrzeć w wodzie Morza Czarnego delfiny.

Czytaj także: https://natemat.pl/418030,10-najciekawszych-miejsc-i-rzeczy-w-turcji-ktore-trzeba-zobaczyc