nt_logo

Alerty przed upałem już tylko w jednym miejscu. Powoli do Polski idzie ochłodzenie

redakcja naTemat

03 lipca 2022, 15:25 · 2 minuty czytania
Ostatnie dni upłynęły w Polsce pod znakiem afrykańskich upałów. Ale to już prawie koniec ekstremalnych temperatur. Jeszcze tylko w niedzielę i na początku tygodnia będzie gorąco, a potem przyjdzie ochłodzenie.


Alerty przed upałem już tylko w jednym miejscu. Powoli do Polski idzie ochłodzenie

redakcja naTemat
03 lipca 2022, 15:25 • 1 minuta czytania
Ostatnie dni upłynęły w Polsce pod znakiem afrykańskich upałów. Ale to już prawie koniec ekstremalnych temperatur. Jeszcze tylko w niedzielę i na początku tygodnia będzie gorąco, a potem przyjdzie ochłodzenie.
Powoli w Polsce będzie robić się chłodniej Fot. windy.com / screenshot

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • W ostatnim tygodniu w Polsce było niezwykle gorąco. Ale to już koniec upałów
  • Nadchodzący tydzień przyniesie ochłodzenie i opady deszczu
  • IMGW utrzymuje ostrzeżenia przed upałem już tylko dla województwa podkarpackiego

Jak informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę po południu i wieczorem zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a miejscami na krańcach wschodnich duże z możliwością słabych, przelotnych opadów deszczu.

Upały już tylko na Podkarpaciu

Temperatura maksymalna wahać się będzie od 22°C na wschodzie i do 29°C na zachodzie. Wiatr na ogół będzie słaby, zmienny, a na zachodzie okresami umiarkowany, południowo-wschodni. Ostrzeżenia przed upałem obowiązują już tylko w województwie podkarpackim. Tam będzie aż 31 stopni Celsjusza.

Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek słupki wskażą maksymalnie 17°C, a nieco chłodniej będzie między innymi w kotlinach górskich. Na Pomorzu Zachodnim mogą pojawić się nawet burze.

Poniedziałek będzie jednym z ostatnich bardzo ciepłych dni w nadchodzącym tygodniu. W ciągu dnia synoptycy zapowiadają małe i umiarkowane zachmurzenie, a okresami – duże.

W tym tygodniu będzie w Polsce już chłodniej

Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza od Pomorza i Warmii po Śląsk. Miejscami prognozowany jest ponadto grad, a wysokość opadów w czasie burz może dojść do 20 mm.

Temperatura maksymalna wahać się będzie od 25°C na północy do 31°C na południowym wschodzie, nad morzem – od 21°C do 25°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 80 km/h.

Czytaj także: Burza pokrzyżowała plany na Open'erze. Odwołano koncert Dua Lipy, a to nie koniec

Kolejne dni przyniosą już spadki temperatur, chociaż też nie wszędzie. I tak we wtorek temperatura maksymalna wyniesie od 22°C na wschodzie Pomorza i na Warmii, do 26°C w centrum kraju i 30°C na Podkarpaciu, z kolei nad morzem oraz na Górnym Śląsku i na Podhalu – słupki pokażą około 20°C. To właśnie na Podkarpaciu IMGW najdłużej utrzyma alert przed upałami.

Kolejne dni mają już przynieść spadki temperatur do maksymalnie 25 stopni oraz opady deszczu.

Czytaj także: https://natemat.pl/422830,gwaltowne-burze-przeszly-nad-polska-tysiace-odbiorcow-pozostaje-bez-pradu