10 lipca 2022, 22:59 · 3 minuty czytania
Pierwsze miejsce w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów przypadło reprezentacji Włoch, która wyprzedziła naszych mistrzów świata raptem o... jednego seta. Biało-Czerwoni nie mają jednak czego żałować, wypracowali niemal identyczny bilans z Italią, a ta i tak byłaby rozstawiona z numerem pierwszym przed ćwierćfinałami. Tak czy siak, naszym rywalem byliby zatem Irańczycy i to z nimi bić się będziemy o awans do półfinału.

10 lipca 2022, 22:59 • 1 minuta czytania
Biało-Czerwoni przegrali pierwsze miejsce rzutem na taśmę. Zabrakło tylko jednego seta Fot. FIVB

• Polscy siatkarze zajęli drugie miejsce w pierwszej części Ligi Narodów
  • Wygrali Włosi, którzy wyprzedzili nasz zespół raptem o jednego seta
  • W ćwierćfinale rozgrywek czeka nas teraz starcie z Irańczykami

Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała 10 z 12 meczów w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów i finiszowała na drugim miejscu w tabeli pierwszej części rozgrywek. Teraz Biało-Czerwonych czeka wyjazd do Włoch i turniej finałowy VNL w Bolonii (20-24 lipca 2022). W ćwierćfinale zagramy z Iranem, a później możemy trafić na Brazylię lub USA. Oczywiście jeśli ogramy Persów i awansujemy do strefy medalowej.

Polacy mogli wygrać pierwszą fazę rozgrywek, ale zabrakło im do szczęścia... jednego seta. Kluczowy okazał się ten ostatni mecz ze Słowenią i urwany naszej drużynie przez ekipę z Bałkanów trzeci set. Gdyby Polacy ograli wicemistrzów Europy 3:0, zajęlibyśmy pierwsze miejsce, tuż przed Włochami. Wygraliśmy 3:1 (25:14, 25:23, 23:25, 25:17), mamy drugie i nic to nie zmienia. Dlaczego? Bo Azzurri zapewnili sobie rozstawienie z numerem jeden jako gospodarz finałów Ligi Narodów.

Tabela Ligi Narodów po fazie interkontynentalnej:

Turniej finałowy Ligi Narodów (20-24 lipca) po raz pierwszy odbędzie się w formacie z udziałem ośmiu drużyn. Finaliści najpierw zagrają pojedynki ćwierćfinałowe, potem czekają nas półfinały i mecze o medale. Z numerem pierwszym rozstawieni będą Włosi, najlepsza ekipa fazy interkontynentalnej. Reprezentacja Polski do rywalizacji przystąpi z dwójką i będzie jednym z faworytów zmagań.

Z kim nasz zespół zagra w ćwierćfinale Ligi Narodów? Polaków czeka starcie z Iranem, a jeśli uda się nam zrewanżować Azjatom za porażkę z Gdańska, zagramy ze zwycięzcą szlagieru USA – Brazylia. Azzurri w razie wygranej z Holandią w ćwierćfinale zagrają o finał z lepszym w meczu Francja – Japonia. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie, bo poza Iranem i Holandią wszystkie drużyny prezentowały bardzo wyrównany poziom.

Dla nas starcie z Iranem będzie okazją, by wziąć rewanż za thriller rozegrany w Ergo Arenie na początku turnieju. Nasi siatkarze prowadzili, odrabiali straty, by ostatecznie przegrać po bardzo nieudanym secie piątym. Dla Persów triumf 3:2 (21:25, 25:23, 25:22, 25:27, 15:7) oznaczał przełom w walce o awans do finałów rozgrywek. Teraz obie drużyny spotkają się ponownie, a Polacy są już na pewno mądrzejsi o ten pojedynek.

Jakie plany ma nasza drużyna narodowa? Dwa dni wolnego, w środę spotkanie w Spale i przygotowania do finałów. Nikola Grbić musi wybrać 14-osobowy skład i skreślić trzech siatkarzy przed wylotem do Bolonii. Czeka go ciężka decyzja, ale na pewno turniej w Gdańsku, a wcześniej wyloty do Ottawy i Sofii dały wiele odpowiedzi na pytania o przydatność do składu Biało-Czerwonych. "To będzie trudny wybór" - uważa Serb.