nt_logo

Tylko cztery dni pracy w tygodniu. Oto co warto wiedzieć o pomyśle Tuska

Alicja Skiba

12 lipca 2022, 06:27 · 3 minuty czytania
Krótszy o dzień tydzień pracy być może stanie się rzeczywistością Polaków w przyszłości... w każdym razie według lidera PO Donalda Tuska, który w sobotę zapowiedział przygotowanie pilotażu programu krótszego tygodnia pracy "do wyborów". Jak wiemy, obecnie zdecydowana większość Polaków chciałaby pracować mniej czasu w tygodniu. A według badań, to wcale nie musi stać się kosztem ich produktywności.


Tylko cztery dni pracy w tygodniu. Oto co warto wiedzieć o pomyśle Tuska

Alicja Skiba
12 lipca 2022, 06:27 • 1 minuta czytania
Krótszy o dzień tydzień pracy być może stanie się rzeczywistością Polaków w przyszłości... w każdym razie według lidera PO Donalda Tuska, który w sobotę zapowiedział przygotowanie pilotażu programu krótszego tygodnia pracy "do wyborów". Jak wiemy, obecnie zdecydowana większość Polaków chciałaby pracować mniej czasu w tygodniu. A według badań, to wcale nie musi stać się kosztem ich produktywności.
Co dotychczas wiadomo o pomyśle 4-dniowego tygodnia pracy? fot.: ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Donald Tusk zapowiedział podczas wystąpienia w Szczecinie, że jego partia "do wyborów" przygotuje pilotażowy program 4-dniowego tygodnia pracy
  • Polska to trzeci najdłużej pracujący naród w Europie - średnio 40,1 godz. tygodniowo
  • Rok temu testowano 4-dniowy tydzień pracy w Islandii. Okazało się, że pracownicy, byli tak samo – a nawet bardziej – produktywni

Podczas sobotniego wystąpienia w ramach Meet Up Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej w Szczecinie lider PO Donald Tusk wzbudził zaciekawienie Polaków. Mianowicie zapowiedział, że jego partia zamierza "do wyborów" przygotować program pilotażu czterodniowego tygodnia pracy. Projekt ma być "zmianą modelu społecznego".

Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny (…) w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia" – powiedział cytowany przez PAP.

Wytłumaczył, że istnieją dwa modele, "oba były już testowane w niektórych państwach". Chodzi o to czy skrócić dzień pracy, czy tydzień. Jak dodał lider PO, pilotaż jest potrzebny, aby "nie zmienić życia w pasmo kłopotów".

Jak zaznaczył, "nie ma wątpliwości", że "szczególnie doświadczenie pandemiczne" pokazało, że praca zdalna może"w bardzo wielu miejscach zastąpić albo co najmniej uzupełnić pracę stacjonarną.

– Uważam, że w Polsce powinniśmy i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory – przepraszam: kiedy wygramy wybory – żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy" – tłumaczył polityk.

Czterodniowy tydzień pracy

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl,  z danych Eurostatu wynika, że Polska jest trzecim najdłużej pracującym narodem w Europie – 40,1 godzin tygodniowo. W szerokim badaniu firmy HRK Polacy ocenili zaś pomysł wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.

Z badania przeprowadzonego na 200 uczestnikach wynika, że najbardziej atrakcyjną korzyścią dla pracowników jest 4-dniowy tydzień pracy. Tę odpowiedź wybrało 73 proc. osób. Dla 64 proc. osób dodatkowy wolny dzień mógłby byłby wystarczającym argumentem, by zmienić pracę.

Drugim w kolejności najatrakcyjniejszym benefitem okazał się model hybrydowy, czyli częściowa praca z domu, częściowa z biura. Na tę opcję zagłosowało 68 proc. respondentów, a dla 52 proc. byłby to argument przekonujący do odejścia z pracy. Całkowitą pracę z domu wybrało zaledwie 6 proc. osób.

Dla ankietowanych atrakcyjna okazała się też ruchoma godzina rozpoczęcia pracy. 63 proc. uważa wybór przyjścia do biura pomiędzy godziną 7 a 10 za atrakcyjny. 40 proc. uznało to za argument do zmiany pracy.

Testy 4-dniowego tygodnia pracy

Jak dowodzą liczne eksperymenty, 4-dniowy tydzień pracy ma wiele pozytywnych aspektów zarówno dla pracowników, jak i całych przedsiębiorstw. Ostatnio taki test przeprowadzono w Islandii. W ramach badań krótszego tygodnia pracy, które zleciła rada miasta Reykjavik, w latach 2015-2019 ponad 2,5 tys. osób (to aż 1 proc. wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców Islandii) otrzymywało taką samą pensję przy skróconym czasie pracy. Eksperyment objął pracowników m.in. przedszkoli, domów opieki społecznej czy osoby pracujące w miejskim ratuszu. Był to największy na świecie test 4-dniowego dnia pracy – a jego wyniki są niezwykle zachęcające. Okazuje się, że pracownicy, którzy wzięli w nim udział, byli tak samo – a nawet bardziej – produktywni, do tego zmniejszył się poziom ich stresu, a oni sami osiągnęli lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Japoński oddział Microsoftu był jedną z pierwszych firm testujących takie rozwiązanie i to jeszcze przed pandemią. O eksperymencie zrobiło się głośno po tym, jak okazało się, że nowy system pracy spowodował wzrost produktywności pracowników o 40 proc.

Czytaj także: https://natemat.pl/424687,tusk-do-kaczynskiego-za-cos-takiego-moga-ci-prawo-jazdy-odebrac