Uchodząca za szarą eminencję Prawa i Sprawiedliwości Janina Goss zasiada w dwóch radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Do rad została wybrana niedawno. Stało się tak, choć przepisy tego zabraniają – zauważa łódzka "Gazeta Wyborcza".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Janina Goss to zaufana współpracowniczka prezesa PiS. Pożyczyła mu pieniądze
Obecnie zasiada ponownie w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa takich jak: PGE i BOŚ
Nie powinna jednak być w dwóch radach jednocześnie, gdyż zmieniły się przepisy prawne
Jak pisaliśmy w naTemat.pl, Janina Goss to jedna z najbardziej zaufanych współpracowniczek Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS był jej szczególnie wdzięczny za to, że w trudnych dla niego chwilach pożyczyła mu 200 tys. zł. Goss wsparła finansowo Kaczyńskiego, gdy chorowała jego mama. Pieniądze miały pomóc w opiece pielęgniarskiej nad Jadwigą Kaczyńską.
Goss zasiada w radach nadzorczych PGE i BOŚ
Janina Goss zna się z prezesem PiS jeszcze z jego poprzedniej partii – Porozumienia Centrum. Jej pomoc sprawiła, że teraz czerpie profity z przyjaźni z Kaczyńskim.
Łódzka "Gazeta Wyborcza" podaje, iż Janina Goss ponownie znalazła się w radach nadzorczych Polskiej Grupy Energetycznej i Banku Ochrony Środowiska. Goss jest także w Warszawie członkinią zarządu spółki Srebrna.
"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że kadencje rad nadzorczych w tych spółkach wygasły 22 czerwca i 30 czerwca 2022 roku. Jak czytamy, walne zgromadzenia ponownie jednak wybrały Goss na kolejne kadencje.
Zdaniem mecenasa Szymona Chmielewskiego, radcy prawnego z renomowanej kancelarii "Dubois i wspólnicy", którego "Wyborcza" poprosiła o opinię, jedno z powołań przyjaciółki Kaczyńskiego jest nieważne.
"Wszystko dlatego, że w 2019 r. zmieniło się prawo. I nie pozwala zasiadać w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółki skarbu państwa (w tym przypadku to PGE) lub spółki należącej do państwowej osoby prawnej (to BOŚ, którego większościowym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Mówią o tym jasno art. 19c ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym i analogiczny art. 10c ustawy o gospodarce komunalnej" - czytamy na stronie gazety.
"GW" wysłała też pytania o status Goss w radach nadzorczych tych spółek do PGE i BOŚ.
Spółki wystosowały oświadczenia w tej sprawie
Małgorzata Babska, rzeczniczka prasowa PGE, odpisała gazecie m.in. że "Pani Janina Goss potwierdziła także aktualność złożonych oświadczeń dotyczących spełnienia przez nią kryteriów niezależności członka Rady Nadzorczej, jak również otrzymała pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych".
Z kolei biuro prasowe BOŚ stwierdziło: "członkowie rady nadzorczej BOŚ S.A. są powoływani i odwoływani przez walne zgromadzenie spółki na podstawie art. 385 par. 1 Kodeksu spółek handlowych", a także: "Polityki oceny odpowiedniości kandydatów na członków Rady Nadzorczej oraz Rady Nadzorczej Banku Ochrony Środowiska S.A". Ponadto kandydaci do rad nadzorczych muszą uzyskać pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych".
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.