Znamy listę filmów, które powalczą w konkursie głównym na 79. Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2022 roku o Złotego Lwa będą rywalizować najnowsze produkcje m.in. Noah Baumbacha ("White Noise"), Darrena Aronofsky'ego ("The Whale"), Alejandro G. Inarritu ("Bardo, False Chronicle Of A Handful Of Truths") i Luci Guadagnino ("Bones And All"). Na festiwalu w Wenecji pojawi się też polski film. Nie będzie walczyć o Złotego Lwa, ale w drugiej sekcji konkursowej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie. W 2022 roku odbędzie się już 79. raz
W konkursie głównym o Złotego Lwa powalczą 23 produkcje. Oprócz tego nagrody będą przyznawane w sekcji "Horyzonty", gdzie znalazł się polski film "Chleb i sól" Damiana Kocura
Festiwal w Wenecji odbędzie się w tym roku w dniach 31 sierpnia - 10 września
W 2022 roku Festiwal Filmowy w Wenecji otworzy "White Noise"Noah Baumbacha. To reżyser m.in. najlepszego filmu Netfliksa w 2019 r., czyli "Historii małżeńskiej". W jego najnowszym obrazie znów zobaczymy Adama Drivera, a także Greta Gerwig (reżyserka nadchodzącej "Barbie"). To ekranizacja powieści "Biały szum" Dona DeLillo z 1985 roku. Jakie jeszcze filmy powalczą w konkursie?
Festiwal w Wenecji 2022. Lista filmów konkursie głównym
Na festiwalu w Wenecji wręczane jest kilka nagród. W konkursie głównym Złoty Lew powędruje do twórców najlepszego filmu, a Srebrny do najlepszego reżysera. Ponadto jury pod przewodnictwem Julianne Moore przyzna Wielką Nagrodę, którą dostanie druga najlepsza produkcja. Poniżej lista nominowanych.
"Il Signore Delle Formiche", reż. Gianni Amelio
"White Noise", reż. Noah Baumbach
"The Whale", reż. Darren Aronofsky
"L’Imensita", reż. Emanuel Crialese
"Saint Omer", reż. Alice Diop
"Blondynka", reż. Andrew Dominik
"Tar", reż. Todd Field
"Love Life", reż. Koji Fukada
"Bardo, False Chronicle Of A Handful Of Truths", reż. Alejandro G. Inarritu
"Athena", reż. Romain Gavras
"Bones And All", reż. Luca Guadagnino
"The Eternal Daughter", reż. Joanna Hogg
"Beyond The Wall", reż. Vahid Jalilvand
"The Banshees Of Inisherin", reż. Martin McDonagh
"Argentina 1985", reż. Santiago Mitre
"Chiara", reż. Susanna Nicchiarelli
"Monica", reż. Andrea Pallaoro
"No Bears", reż. Jafar Panahi
"All The Beauty And The Bloodshed", reż. Laura Poitras
Polski film "Chleb i sól" na festiwalu w Wenecji. Znalazł się w konkursie "Horyzonty".
W konkursie głównym nie znajdziemy ani jednego polskiego filmu (jest tylko reżyserka o polskich korzeniach Rebecca Zlotowski), ale za to nasz reprezentant znalazł się w drugiej konkursowej sekcji: "Horyzonty" ("Orizzonti"). To miejsce dla produkcji "niestandardowych", które prezentują najnowsze trendy i poszerzają język filmu. Wśród nagrodzonych w tej sekcji twórców są takie sławy jak m.in. Spike Lee, Shinya Tsukamoto czy Gianfranco Rosi.
"Princess", reż. Roberto De Paolis
"On The Fringe", reż. Juan Diego Botto
"Victim", reż. Michal Blasko
"Trenque Lauquen I", reż. Laura Citarella
"Trenque Lauquen II", reż. Laura Citarella
"Vera, reż. Tizza Covi", Rainer Frimmel
"Blanquita", reż. Fernando Guzzoni
"Pour La France", reż. Rachid Hami
"A Man", reż. Kei Ishikawa
"Chleb i sól", reż. Damian Kocur
"Luxembourg, Luxembourg", reż. Antonio Lukich
"Ti Mangio Il Cuore", reż. Pippo Mezzapesa
"To The North", reż. Mihai Mincan
"Autobiography", Makbul Mubarak
"La Syndicaliste", reż. Jean-Paul Salomé
"World War III", reż. Houman Seyedi
"The Happiest Man In The World", reż. Teona Strugar Mitevska
"The Bride", reż. Sergio Tréfaut
O czym jest film "Chleb i sól"? Polski film powalczy o nagrodę w Wenecji.
"Chleb i sól" jest częściowo inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, a na ekranie zobaczymy naturszyczków (np. głównego bohatera, pianistę, zagrał... pianista Tymoteusz Bies). Reżyserem filmu jest debiutujący w długim metrażu Damian Kocur, a za realizację odpowiada Studio Munka SFP (to przy okazji największy sukces w historii powołanego w 2008 r. studia) przy wsparciu CANAL Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autorem zdjęć jest Tomasz Woźniczka. Film kręcono w Strzelcach Opolskich i w Opolu.
Festiwal w Wenecji w 2022 roku odbędzie się w tym roku w dniach 31 sierpnia - 10 września. W zeszłym roku Złotego Lwa otrzymała Francuzka Audrey Diwan za film "Zdarzenie", a Wielka Nagroda Jury powędrowała do Paola Sorrentino za "To była ręka Boga".
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Tymek, młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.