Fatalne wieści pogodowe przed weekendem. To nie jest czas na wyjazd w Polskę
Niestety, prognoza pogody na weekend nastraja pesymistycznie. Jak przewiduje IMGW, w wielu miejscach Polski zanosi się na intensywne opady deszczu oraz burze.
Reklama.
Niestety, prognoza pogody na weekend nastraja pesymistycznie. Jak przewiduje IMGW, w wielu miejscach Polski zanosi się na intensywne opady deszczu oraz burze.
IMGW pokazał mapę zagrożeń pogodowych na najbliższe dni. I już na piątek instytut planuje wydać ostrzeżenia przed burzami. Mogą obowiązywać w województwach na południu i południowym zachodzie. Chodzi o Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie i Małopolskie.
W sobotę natomiast szykują się silne deszcze z burzami. I w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz małopolskim możliwe będą ostrzeżenia drugiego stopnia.
Ale także w wielu innych miejscach Polski mogą wystąpić intensywne ulewy. Pomarańczowe alerty są spodziewane w województwach lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.
W niedzielę także spodziewane są ulewy, ale już na mniejszym obszarze Polski. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu mogą obowiązywać na Mazowszu, w Łodzi, w Świętokrzyskiem.
Zaś alertów pierwszego stopnia można spodziewać się dla województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i małopolskiego.
IMGW opublikował też eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na drugą połowę lata i jesień 2022. Chodzi o miesiące od sierpnia do listopada. Średnia miesięczna temperatura w sierpniu powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o opady, ich suma powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Czytaj także: Nie tylko ile pić w upały, ale też co i jak często? Tych kilku zasad powinieneś przestrzegać
We wrześniu 2022 w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej. Suma opadów atmosferycznych w przeważającej części Polski powinna zmieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północnym wschodzie może kształtować się powyżej normy.
Podobnie będzie w październiku 2022. Średnia miesięczna temperatura powinna kształtować się w zakresie wspomnianej normy wieloletniej. Na północnym wschodzie będzie możliwa ich suma powyżej normy.
W listopadzie także temperatura oraz suma opadów ma kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.