Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie. Polacy będą mieli podobne prawa i przywileje jak Ukraińcy w Polsce. 28 lipca ustawa została ostatecznie uchwalona. To gest wdzięczności od Wołodymyra Zełenskiego.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
11 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o nazwie : "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy"
28 lipca ustawa o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie została uchwalona
Prezydent Zełenski podkreślił, że to gest wdzięczności za wsparcie okazane Ukrainie przez Polskę
28 lipca ustawa została ostatecznie uchwalona. To gest wdzięczności od Wołodymyra Zełenskiego, który dziękował Polakom, nawiązując do ustawy, która zapewniła ważne prawa i przywileje Ukraińcom przyjeżdżającym do Polski od początku wojny. – To wielki gest, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy. I ten krok nie pozostanie jednostronny – zapowiedział.
Prezydent dotrzymał obietnicy i wiadomo już, na jakie warunki mogą liczyć Polacy przyjeżdżający na Ukrainę. Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy.
Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie.Przewidziano również pewne wypłaty socjalne.
Lustrzany projekt pomocy Polakom
Wołodymyr Zełenski jeszcze w czasie ogłaszania swojego projektu, zwrócił się do prezydenta Polski i ogółu obywateli w ważnych słowach: "Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich świadczeń w takich warunkach, w warunkach wojny".
Dodał jednak, że prawa mają wielkie znaczenie symboliczne, które pokazują, że Ukraińcy i Polacy są równi. "Jestem przekonany, że ukraiński parlament poprze tę ustawę szybko i zdecydowaną większością głosów" - ogłosił w maju i faktycznie miał rację.
Jak podkreśliło biuro prezydenta, ustawa powstała na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności. Prezydent Ukrainy określił ustawę mianem "projektu lustrzanego" nawiązując do tego, że Polska jako pierwsza stworzyła ustawę, dzięki której przybywający tu Ukraińcy otrzymali numer PESEL, opiekę zdrowotną, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.