19. Festiwal Kultury Żydowskiej Singer w Warszawie rozpocznie się 27. sierpnia i będzie trwać do 4. sierpnia. Podpowiadamy, na jakie wydarzenia podczas imprezy warto szczególnie zwrócić uwagę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Festiwal Kultury Żydowskiej Singer odbędzie się już po raz 19.
Podczas wydarzenia odbędą się m.in. spektakle teatralne oraz występy muzyków, takich jak Sława Przybylska czy Natalia Przybysz.
Impreza będzie trwała od 27. do 4. sierpnia.
Muzyka na 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Singer
Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Singer odbędzie się wiele występów międzynarodowych i polskich artystów, wykonujących muzykę w różnych gatunkach muzycznych.
Po raz pierwszy na wydarzeniu wystąpi izraelska piosenkarka Yasmin Levy, uważana za jedną z najbardziej utalentowanych artystek wykonujących muzykę ludową. Koncert Levy odbędzie się podczas finału festiwalu Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Razem z izraelską gwiazdą wystąpią również Yechiel Hasson /gitara/, Jeno Lisztes /cymbały/, Arad Emamgholi /daf/, Anna Wandtke /skrzypce/ oraz Gang Tango – zespół w składzie; Grzegorz Lalek /skrzypce/, Piotr Kopietz /bandoneon/, Mirosław Feldgebel /fortepian/, Sebastian Wypych / kontrabas.
Z polskich artystów festiwal uświetnią również występy takich artystów, jak Natalia Przybysz, Janusz Tylman oraz legenda polskiej muzyki, czyli Sława Przybylska.
Wydarzenia teatralne na festiwalu Singera
Jednym z najważniejszych wydarzeń tej edycji festiwalu z pewnością będzie spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli "Jentl" Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania noblisty o tym samym tytule.
Ciekawą propozycją będziesz też przedstawienie "Planeta B" na motywach powieści "Szpital Przemienienia", "Głos Pana" i korespondencji Stanisława Lema według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Spektakle będzie można obejrzeć na deskach Teatru Żydowskiego.
Przypominamy, że chociaż festiwal odbywa się głównie w Warszawie, na pojedyncze wydarzenia można się natknąć także w innych częściach Polski. Zanim Icchok Baszewis Singer dotarł do Warszawy, a następnie osiadł w Nowym Jorku, wcześniej mieszkał w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie – i to właśnie tam, jeszcze przed rozpoczęciem warszawskiej edycji, rozpoczną się pierwsze inauguracje festiwalu.
Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom: www.shalom.org.pl.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.