nt_logo

Rośnie napięcie na granicach Łotwy. Ryga odebrała Rosjanom ważny przywilej

Diana Wawrzusiszyn

01 sierpnia 2022, 11:10 · 2 minuty czytania
Po tym, jak Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Łotwy, władze tego kraju zadecydowały o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych.


Rośnie napięcie na granicach Łotwy. Ryga odebrała Rosjanom ważny przywilej

Diana Wawrzusiszyn
01 sierpnia 2022, 11:10 • 1 minuta czytania
Po tym, jak Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Łotwy, władze tego kraju zadecydowały o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych.
Kontrola na przejściu granicznym na Łotwie. Fot. Edijs Palens/Xinhua News/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • W poniedziałek niezależne Radio Swoboda podało, że Łotwa zawiesiła umowę o małym ruchu granicznym z Rosją
  • Wcześniej strona rosyjska zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, a Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Łotwy
  • Umowa o małym ruchu granicznym między Rosją i Łotwą obowiązywała od 2010 roku

Łotwa zawiesiła umowę o małym ruchu granicznym

Łotwa zawiesiła umowę o małym ruchu granicznym z Rosją. W sobotę spółka Gazprom wstrzymała dostawy gazu na Łotwę w związku z "naruszeniem warunków odbioru" surowca. Nie określono, o jakie naruszenie chodzi. Łotwa to kolejny kraj po Polsce, Bułgarii i Danii, do którego rosyjski koncern wstrzymał dostawy gazu w związku z odmową płacenia przez te państwa za surowiec w rublach.

W poniedziałek, dwa dni po decyzji Gazpromu, Radio Swoboda podaje, że władze Łotwy zadecydowały o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych. Strona łotewska powołała się na fakt, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, a właśnie ta placówka wydawała Rosjanom pozwolenia na przekraczanie granicy. Umowa między Łotwą a Rosją obowiązywała od 2010 roku.

Zezwolenie na przekroczenie granicy w ramach małego ruchu granicznego upoważnia do wielokrotnego przekraczania wspólnej granicy państw umawiających na warunkach ustalonych w zawartej przez nie umowie.

Rosjanie nie dostają wiz

Kiedy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, rząd w Rydze poinformował, że Łotwa przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji. Wówczas do Rygi wezwano na konsultacje ambasadora Łotwy w Moskwie.

Pod koniec kwietnia podjęto dalsze kroki. Łotwa zamknęła konsulaty generalne w Rosji – w Dyneburgu i Lipawie, a personel dyplomatyczny tych placówek został uznany za osoby niepożądane na Łotwie.

Po wybuchu wojny łotewskie służby informowały, że "cudzoziemcy wjeżdżający na Łotwę z kraju-agresora Rosji lub jej partnera w przestępczości międzynarodowej - Białorusi" będą poddawani wzmożonym odprawom w punktach kontroli granicznej. Od miesięcy mówiło się, że działania Rygi rozwścieczają Rosję.

Sytuacja agresora może być jeszcze bardziej skomplikowana, bo kilka państwa strefy Schengen, w tym w Finlandia i Estonia rozważa wprowadzenie "całkowitego zakazu wydawania wiz obywatelom Rosji, z wyjątkiem wyjątkowych okoliczności".

Łotwa ostrzega przed rosyjskimi mediami

Napięcie na linii Rosja-Łotwa widoczne jest jeszcze na innej płaszczyźnie. Łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa ostrzega swoich obywateli przed przyjmowaniem na Łotwie mediów i dziennikarzy z Rosji. Według służb istnieje duże zagrożenie wywiadowcze, co rodzi niebezpieczeństwo dla przestrzeni informacyjnej.

Od początku wojny w Ukrainie na Łotwę przeniosło się ponad 200 rosyjskich dziennikarzy i 23 redakcje. Niektóre z nich rozpoczęły oficjalnie nadawanie z Rygi. Łotwa stała się nową bazą dla rosyjskich mediów, co wiąże się z ryzykiem wywiadowczym.