nt_logo

"Mogą paść rekordy". Wiadomo, gdzie najlepiej zaplanować urlop na początku sierpnia

redakcja naTemat

02 sierpnia 2022, 08:37 · 2 minuty czytania
Już wiemy, czego możemy spodziewać się po całym drugim miesiącu wakacji. Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozą pogody na sierpień 2022. Na horyzoncie już czają się upały, a niebawem czekają nas też gwałtowne burze.


"Mogą paść rekordy". Wiadomo, gdzie najlepiej zaplanować urlop na początku sierpnia

redakcja naTemat
02 sierpnia 2022, 08:37 • 1 minuta czytania
Już wiemy, czego możemy spodziewać się po całym drugim miesiącu wakacji. Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozą pogody na sierpień 2022. Na horyzoncie już czają się upały, a niebawem czekają nas też gwałtowne burze.
Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Fot. Screen / Windy
  • Synoptyk IMGW radzi, gdzie w Polsce najlepiej zaplanować pierwszą, a gdzie drugą połowę sierpnia 2022, ze względu na długoterminową prognozę pogody
  • W drugiej połowie miesiąca szykuje się druga fala upałów
  • Warto pomyśleć w kontekście urlopu również o wrześniu, który będzie nieco chłodniejszy, ale raczej bez burz

Prognoza długoterminowa pogody na sierpień 2022

Wygląda na to, że cały sierpień będzie bardzo ciepły, a na pewno cieplejszy niż przeciętnie. - To będzie kolejny cieplejszy - niż dotychczas to bywało - miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec - szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień - powiedział meteorolog Grzegorz Walijewski z IMGW, cytowany przez RMF FM za PAP.

Synoptyk zastrzega, że "może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatur dla sierpnia". Napływu upałów, jak już informowaliśmy w naTemat możemy spodziewać się już zaraz, czyli w pierwszym tygodniu sierpnia.

Do 12 sierpnia będzie już nieco chłodniej, ale wciąż ciepło. Termometry pokażą od 27 do 29 stopni. Na wybrzeżu będzie trochę chłodniej. Drugiej fali upałów możemy spodziewać się w drugiej połowie sierpnia. Na termometrach pojawią się wartości powyżej 30 stopni.

- Ale uwaga, w sierpniu będziemy mieli również opady i to raczej burzowe, czyli krótkotrwałe i bardziej intensywne - przestrzega meteorolog IMGW.

Gdzie zaplanować urlop w pierwszej i drugiej połowie sierpnia?

Jak radzi Walijewski, pierwszą część sierpnia warto zaplanować na plaży nad morzem lub na Mazurach, a drugą - zdecydowanie w górach. Wiadomo też jaki będzie wrzesień. Szykuje się przedłużenie lata. Będzie co prawda trochę chłodniej niż w sierpniu, uspokoi się za to sytuacja burzowa.

Prognoza pogody na pierwszy tydzień sierpnia

Także z krótkoterminowej prognozy pogody na pierwszy tydzień sierpnia wynika, że czekają nas upały, których kulminacja ma nastąpić od środy do piątku.

Obecnie jest jeszcze nieco chłodniej niż przed tygodniami. A jednak pierwszy tydzień sierpnia zaskoczy Polaków temperaturami jednymi z najwyższych w 2022 roku.

Już od środy do Polski będzie napływać gorące powietrze prosto z Afryki. Poskutkuje to upałami. Temperatura może dochodzić nawet do 37 stopni. W najbliższych dniach decydujące znaczenie będą mieć wyże. Największe znaczenie ma ten usytuowany obecnie na granicy Polski i Ukrainy - prognozuje synoptyk TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Temperatura na zachodzie kraju wzrośnie do 34 stopni. W pozostałych regionach Polski będzie niewiele chłodniej: 28-32 stopnie Celsjusza.

W piątek w Gorzowie Wielkopolskim ma być 35 stopni. Lokalnie, na południowym zachodzie i zachodzie kraju termometry mogą pokazać nawet 37 stopni powyżej zera.

Jednak jeszcze przed weekendem do Polski zacznie wkraczać front, który będzie wypierał gorące masy powietrza. Mogą wówczas wystąpić burze i inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne.