nt_logo

Stało się! Zachód uderza sankcjami w najważniejszą dla Władimira Putina osobę

Adam Nowiński

03 sierpnia 2022, 08:12 · 3 minuty czytania
We wtorek amerykański Departament Skarbu ogłosił, że nałożył sankcje na Alinę Kabajewą, partnerkę Władimira Putina. Oprócz ex-gimnastyczki karami zostaną obłożeni także inni członkowie rosyjskich elit.


Stało się! Zachód uderza sankcjami w najważniejszą dla Władimira Putina osobę

Adam Nowiński
03 sierpnia 2022, 08:12 • 1 minuta czytania
We wtorek amerykański Departament Skarbu ogłosił, że nałożył sankcje na Alinę Kabajewą, partnerkę Władimira Putina. Oprócz ex-gimnastyczki karami zostaną obłożeni także inni członkowie rosyjskich elit.
Partnerka Władimira Putina objęta sankcjami USA. Fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News
  • Po wybuchu wojny w Ukrainie UE oraz Kanada nałożyły sankcje na Alinę Kabajewą, deputowaną do Dumy Państwowej Rosji, a prywatnie partnerkę Władimira Putina
  • Długo zastanawiano się, dlaczego podobnego kroku nie podjęły Stany Zjednoczone
  • Dopiero we wtorek amerykański Departament Skarbu ogłosił, że Kabajewa także zostanie objęta sankcjami USA

Alina Kabajewa na świecie znana jest nie tylko z osiągnięć sportowych (zdobyła dwa medale olimpijskie: brąz w Sydney w 2000 r. i złoto w Atenach cztery lata później), ale również z nieformalnej relacji z Władimirem Putinem.

O romansie z prezydentem Rosji, media rozpisywały się już w 2008 roku. Spekulowały nawet, że Kabajewa miała wziąć ślub z Putinem i urodzić mu trójkę dzieci: córeczkę i dwóch bliźniaków. Rodzina podobno mieszka w Szwajcarii.

Putin i Kabajewa nigdy oficjalnie nie przyznali, że są parą, ale UE oraz Kanada i tak nałożyły na Rosjankę finansowe sankcje w związku z wojną w Ukrainie. Kobieta miała ukrywać się w swojej posiadłości w Szwajcarii. Obecnie jest szefową największego rosyjskiego holdingu mediowego Narodowej Grupy Medialnej.

Czytaj także: Kim jest Alina Kabajewa, domniemana kochanka Putina? To ex-gimnastyczka i duma narodowa Rosji

Po wybuchu wojny w Ukrainie Kabajewa chwilowo zniknęła z życia publicznego. Jednak już w kwietniu nagrała z młodzieżą patriotyczny spot przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie, aby upamiętnić zmarłych podczas Wojny Ojczyźnianej.

Potem była widziana na festiwalu jej imienia, który promował nostalgię za ZSRR. Miała przypiętą wstążkę św. Jerzego, która upamiętniała poległych Rosjan w czasie II wojny światowej, ale teraz stała się symbolem poparcia rosyjskiej armii w wojnie w Ukrainie.

Sankcje USA

Od marca zastanawiano się, dlaczego USA tak długo zwlekają z decyzją o nałożeniu na Kabajewą sankcji gospodarczych. W końcu zrobiła to UE oraz Kanada. Dopiero we wtorek (2.08) Departament Skarbu USA poinformował, że kobieta "ma bliskie relacje z Putinem" i trafi na listę osób objętych sankcjami.

Jak wyjaśnił "Wall Street Journal" opóźnienie w sprawie tej decyzji wynikało z tego, że początkowo uznano, że utrudniłoby to wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych w Ukrainie.

Nie tylko Kabajewa zostanie objęta sankcjami. Wraz z nią na listę trafi m.in. syn oligarchy Andrieja Guriewa oraz oligarcha działający w przemyśle stalowym – Wiktor Rasznikow.

Sankcje działają – oligarchowie tracą majątki

Wpływ sankcji na rosyjskich oligarchów widać jak na dłoni, kiedy zobaczymy statystyki. Jak donosi portal Meduza, łączna wartość majątku 25 najbogatszych Rosjan zmniejszyła się od początku roku z blisko 383 mld do około 322 mld dolarów. Jest to spadek o około 15 proc. Są to wyliczenia na podstawie rankingu Bloomberg Billionaires Index.

Najbardziej stratny jest Aleksiej Mordaszow. To prezes spółki górniczo-hutniczej Siewierstal. Jego majątek zmniejszył się o ponad 8 mld dolarów i wynosi obecnie 20,6 mld dolarów.

Mniej pieniędzy ma też na przykład założyciel i udziałowiec Volga Group Giennadij Timczenko oraz były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn Roman Abramowicz. Obaj stracili po około 6 mld dolarów.