Korea Północna to jedno z najbardziej izolowanych miejsc na świecie. Jednak żołnierze z tego kraju mogą pojechać na wojnę w Ukrainie, jeśli Kim Dzong Un i Władimir Putin dojdą do porozumienia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Media donoszą, że być może Korea Północna wyśle do Ukrainy dużą liczbę żołnierzy
Kim Dzong Un miałby się na to zgodzić w zamian za dostawy m.in. rosyjskiego zboża
Władimir Putin rozważa zwrócenie się do północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una o pomoc w dalszej inwazji w Ukrainie. Jest gotów zaoferować energię i zboże w zamian za 100 000 żołnierzy.
Korea Północna wyśle do Ukrainy wojsko?
"Korea Północna dała do zrozumienia kanałami dyplomatycznymi, że oprócz dostarczenia budowniczych do naprawy zniszczeń wojennych, jest gotowa dostarczyć ogromne siły bojowe, próbując przechylić szalę zwycięstwa w tej wojnie na korzyść Moskwy" - donosi rosyjski serwis informacyjny Regnum.
Miałyby one zostać wysłane do separatystycznej, proputinowskiej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Koreański dyktator uznał je niedawno za niepodległe państwa.
Porozumienie Rosji i Korei Północnej nie dziwi w świetle tego, co o Ukrainie mówi Moskwa. Rosja wielokrotnie twierdziła, że Ukraina jest krajem "faszystowskim". Był to jeden z wielu sposobów na próbę usprawiedliwienia brutalnej inwazji Putina, która zabiła tysiące cywilów i spowodowała ucieczkę milionów ludzi z ich domów.
Dodajmy, że stosunki dyplomatyczne między Rosją a Koreą Północną sięgają 1948 roku, kiedy to Związek Radziecki stał się pierwszym krajem, który oficjalnie uznał ten kraj. Podczas wojny koreańskiej Koreańska Armia Ludowa była wspierana przez ZSRR.
Wybór Putina ocieplił stosunki między Rosją a Koreą Północną
Stosunki między oboma krajami trwały także po rozpadzie Związku Radzieckiego, a Władimir Putin nadał im jeszcze większe znaczenie, gdy został wybrany na prezydenta w 2000 roku. Kim Dzong Un był także w Rosji na zaproszenie Władimira Putina.
Dodajmy, że kiedy Putin rozpoczął inwazję w Ukrainie 24 lutego, Korea Północna była jednym z pięciu krajów, które głosowały przeciwko rezolucji ONZ potępiającej inwazję.
Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną
Korea Północna stała się również trzecim krajem, który uznał niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy - terytoria te są cały czas okupowane przez siły rosyjskie. Ukraina zareagowała na to zerwaniem wszelkich więzi dyplomatycznych z Koreą Północną.
Jak wygląda sytuacja wojenna w Ukrainie? Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował w piątek, że coraz więcej sił rosyjskich przekierowywanych jest na południe Ukrainy, gdzie trwa ukraińska kontrofensywa. Wojska rosyjskie prowadzą za to operację ofensywną w obwodzie donieckim i próbują przejąć Bachmut i Sołedar.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.