Były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder był w ostatnim czasie w Moskwie. Jest on uważany za przyjaciela Władimira Putina. Po powrocie opowiedział o spotkaniu z prezydentem Rosji. Wyjawił także, co usłyszał w sprawie wojny w Ukrainie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Schroeder – w tej rozmowie – opisał inwazję Moskwy na Ukrainę jako "błąd rządu rosyjskiego", ale stwierdził również, że "ustępstwa po obu stronach" są potrzebne do rozwiązania konfliktu, który pochłonął tysiące ofiar i doprowadził do przesiedlenia milionów Ukraińców.
Co Gerhard Schroeder usłyszał na Kremlu?
– Dobra wiadomość jest taka, że Kreml chce negocjować - tłumaczył Niemiec. Przypomniał w tym miejscu wspomniane przełomowe porozumienie w sprawie eksportu zboża z zeszłego miesiąca - oba prowadzone pod turecką mediacją - mówiąc, że "może uda się powoli rozszerzyć to na zawieszenie broni".
Przypomnijmy, że drugiej połowie lipca udało się podpisać porozumienie, które daje możliwość eksportu zboża z Ukrainy. Dokument został podpisany przez ukraińskiego ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, tureckiego ministra obrony Hulusi Akara i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Taki sam dokument trafił w ręce Rosjan i także został podpisany. Ukraina nie chciała bowiem podpisywać osobiście niczego z Rosją.
W Afryce i na Bliskim Wschodzie aż 50 państw jest wprost uzależnionych od eksportu zRosji i z Ukrainy. Decyzja Władimira Putina o wywołaniu kryzysu zbożowego sprawiła zaś, że w samym czerwcu doszło do zablokowania eksportu 25 milionów ton zbóż.
Kreml także skomentował wizytę byłego niemieckiego kanclerza w Rosji
Dodajmy również, że Kreml informował w środę, że jest gotowy do poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że Kijów jest "świadomy warunków Rosji".
Pieskow dodał także, że Schroeder nie wyraził chęci mediacji w konflikcie między stronami podczas rozmów z Putinem w zeszłym tygodniu.
Dlaczego Schroeder budzi takie kontrowersje?
Przypomnijmy, że po tym jak Schroeder pełnił funkcję kanclerza Niemiec w latach 1997-2005 objął kontrowersyjne stanowisko w zarządzie rosyjskiego państwowego giganta naftowego Rosnieft.
W obliczu rosnącej presji związanej z wojną na Ukrainie, Rosnieft poinformował w maju, że Schroeder zdecydował się nie przedłużać swojego stanowiska w radzie nadzorczej.
Schroeder jest także przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółki odpowiedzialnej za budowę gazociągu Nord Stream 2 między Niemcami a Rosją.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.