nt_logo

Pogoda może popsuć plany na koniec długiego weekendu. Sprawdź, gdzie przejdą burze

redakcja naTemat

15 sierpnia 2022, 14:58 · 1 minuta czytania
Na koniec długiego weekendu pogoda może dawać się we znaki w wielu miejscach w Polsce. Dokucza nam upał, ale IMGW ostrzega też przed burzami.


Pogoda może popsuć plany na koniec długiego weekendu. Sprawdź, gdzie przejdą burze

redakcja naTemat
15 sierpnia 2022, 14:58 • 1 minuta czytania
Na koniec długiego weekendu pogoda może dawać się we znaki w wielu miejscach w Polsce. Dokucza nam upał, ale IMGW ostrzega też przed burzami.
Na koniec długiego weekendu nad Polskę nadciągną burze. Fot. Tomasz Kawka/East News

W poniedziałek 15 sierpnia od rana niemal w całym kraju mamy umiarkowane zachmurzenie. Jeśli planowaliście spacer, lepiej nie odkładać tego na późny wieczór. IMGW na popołudnie prognozuje załamanie pogody – duże zachmurzenie i miejscami gwałtowne burze z gradem.


Gdzie jest burza? Alerty IMGW

Już nad ranem IMGW wydał pierwsze alerty dotyczące burz. Ostrzeżenia dotyczyły głównie zachodniej i centralnej części kraju. Osobne komunikaty dotyczą upałów, które też dają nam się mocno we znaki. Temperatura w ciągu dnia wynosi od 30 do nawet 34 stopni Celsjusza.

Po godzinie 14:00 z informacji TVN Meteo wynikało, że burze występują miejscami w województwach: dolnośląskim, podkarpackim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz pomorskim. Aktualną sytuację nad Polską można też zobaczyć na mapach pogodowych.

Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla znacznej części wschodu, południa, północy i centrum Polski, głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, punktowo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

W najbliższych dniach też musimy się liczyć z dynamiczną aurą, która może pokrzyżować plany. We wtorek 16 sierpnia słonecznie i bez opadów ma być tylko na Dolnym Śląsku i Suwalszczyźnie.

Pozostała część kraju z zachmurzeniem umiarkowanym, okresami dużym, oraz przelotnymi opadami deszczu i burzami. Nadal będzie gorąco, od 28 st. C do 32 st. C, nieco chłodniej nad morzem i na Ziemi Łódzkiej, około 26-27 st. C. Wiatr będzie słaby, jedynie w czasie burz prognozowane są porywy do 75 km/h.

Typowo upalna pogoda ma się utrzymać do piątku. Według prognoz odczuwalnie chłodniej ma się zrobić na weekend 20-21 sierpnia. Temperatura maksymalna wyniesie wtedy 19-21 st. C na zachodzie, oraz 25 st. C w centrum do 30 st. C na Suwalszczyźnie.