Media społecznościowe na świecie obiegło zdjęcie dwóch 17-latków z Sudanu Południowego. Chłopcy są bardzo wysocy, gdyż pochodzą z plemienia Dinka. Ludzie z tego ludu należą do najwyższych na świecie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Plemię Dinka jest uważane za grupę, w której są najwyżsi ludzie na świecie
W ostatnich dniach viralem stało się zdjęcie wysokich nastolatków z Sudanu Południowego (tam żyje ten lud)
Lud Dinka z Sudanu Południowego jest znany na całym świecie ze swojego wzrostu, niektórzy określają ich region jako "krainę olbrzymów". Średnio ich mężczyźni mają około 180 cm wzrostu zgodnie z ostatnim badaniem przeprowadzonym w kraju. Oni wraz z Tutsi z Rwandy uważani są za najwyższych ludzi w Afryce, a zapewne i na świecie. Tak jak nastolatkowie ze zdjęcia, które obiegło internet.
Badanie przeprowadzone w 1976 roku przez Robertsa i Bainbridge'a wykazało średni wzrost tego ludu na 182,6 cm. Inne badanie mężczyzn Dinka w obozach dla uchodźców w Etiopii, opublikowane w 1995 roku, wykazało ich średni wzrost na tylko 176,4 cm. Jednakże, według ostatnich badań, wydaje się, że współcześni mężczyźni Dinka są nieco niżsi. Tak prawdopodobnie stało się w wyniku niedożywienia i konfliktów w tym regionie Afryki.
Dlaczego ludzie z plemienia Dinka są tak wysocy?
Co sprawia, że ten lud jest mimo wszystko tak wysoki? Popularnym wyjaśnieniem według niektórych naukowców jest to, że Dinka jedzą kaloryczną dietę bogatą w nabiał, ziarna i mięso. Znane (i bardzo wysokie) osoby z tego plemienia to m.in. koszykarze Manute Bol oraz jego syn Bol Manute Bol.
Lud Dinka praktykują głównie tradycyjne rolnictwo i pasterstwo, polegając na hodowli bydła w celu pozyskania mleka. Jest to ich powód do dumy kulturowej.
Ich pasterski styl życia znajduje również odzwierciedlenie w ich wierzeniach i praktykach religijnych. Większość z nich, zwłaszcza tych zamieszkujących wioski, czci jednego Boga, Nhialica, który przemawia poprzez duchy, które tymczasowo opanowują jednostki, aby przez nie przemawiać. Dinka wierzą, że siłę religijną czerpią z natury i otaczającego ich świata, a nie z religijnych ksiąg.
Fot. Stefanie Glinski/AFP/EAST NEWS
Warto tutaj dodać, że w ostatnich dwóch dekadach XX wieku, kiedy Sudan Południowy był jeszcze częścią Sudanu, tradycyjny sposób życia Dinka został poważnie zagrożony przez próbę narzucenia przez rząd w Chartumie prawa islamskiego niemuzułmańskiemu południu.
W wyniku wojny domowej w Sudanie arabskie milicje stanęły przeciwko swoim zwyczajowym rywalom, zwłaszcza Dinka. Warunki pogorszyły się jeszcze bardziej, gdy Dinka i Nuerowie, oba ludy z południa również zwróciły się przeciwko sobie. W 1999 roku podpisano jednak pakt "Wunlit Dinka-Nuer" i wprowadzono zawieszenie broni między tymi dwoma południowymi grupami etnicznymi. Większa wojna domowa trwała do czasu podpisania kompleksowego porozumienia pokojowego w 2005 roku.
Po krwawej wojnie domowej Sudan Południowy jest osobnym państwem
W 2011 roku odbyło się referendum w sprawie niepodległości Sudanu Południowego od muzułmańskiej północy. Według oficjalnych danych ponad 98 proc. głosujących opowiedziało się za odłączeniem od Sudanu. 9 lipca 2011 roku nowe państwo proklamowało niepodległość. Kraj wchodzi w skład ONZ i Unii Afrykańskiej.
Obecnie Sudan Południowy zamieszkują chrześcijanie oraz osoby, które wyznają lokalne religie. Niestety wojna domowa między krajami spowodowała, że tylko na południu zginęło ponad 1,5 mln ludzi. Miliony musiały opuścić swoje domy.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.