nt_logo

Kim jest poseł Adam Szłapka? Od młodzieżówki Unii Wolności do szefa Nowoczesnej

Wioleta Wasylów

20 września 2022, 15:13 · 4 minuty czytania
Adam Szłapka mimo dość młodego wieku ma już wieloletnie doświadczenie zarówno w działalności w organizacjach pozarządowych, jak i polityce. W Sejmie zasiada od siedmiu lat. Jak wygląda dotychczasowa kariera polityczna Szłapki, który jest też szefem Nowoczesnej?


Kim jest poseł Adam Szłapka? Od młodzieżówki Unii Wolności do szefa Nowoczesnej

Wioleta Wasylów
20 września 2022, 15:13 • 1 minuta czytania
Adam Szłapka mimo dość młodego wieku ma już wieloletnie doświadczenie zarówno w działalności w organizacjach pozarządowych, jak i polityce. W Sejmie zasiada od siedmiu lat. Jak wygląda dotychczasowa kariera polityczna Szłapki, który jest też szefem Nowoczesnej?
Adam Szłapka przewodzi Nowoczesnej od listopada 2019 roku. Fot. ANDRZEJ IWANCZUK / REPORTER

Adam Szłapka: pochodzenie, wykształcenie

Adam Szłapka pochodzi z Kościana, gdzie urodził się 6 grudnia 1984 r. Po skończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga zamieszkał w Poznaniu. Tam też ukończył politologię i wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Zaś w 2012 r. został absolwentem studiów podyplomowych z polityki zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie.


Kariera zawodowa i działalność w polityce Adama Szłapki

Od początku swojej ścieżki zawodowej Adam Szłapka wiązał przyszłość z polityką. Był członkiem, a potem sekretarzem generalnym Młodego Centrum: organizacji młodzieżowej współpracującej z Unią Wolności i potem Partią Demokratyczną.

Pomagał też stworzyć w 2008 r. na bazie tej młodzieżówki kolejną pozarządową organizację, czyli Projekt: Polska. Tam również był sekretarzem i koordynował realizację ogólnopolskich projektów edukacyjnych i społecznych inicjatyw, takich jak np. "Razem '89".

W międzyczasie, w latach 2006-2010, był w Radzie Miasta Kościan, z ramienia stowarzyszenia Samorządowego Forum Demokratycznego. Został też jego wiceprzewodniczącym, najmłodszym w historii. Jednak w kolejnych wyborach samorządowych w 2010 r. mu się nie powiodło.

Od 2011 r. przez cztery lata pełnił funkcję eksperta w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gdzie odpowiadał za różne projekty społeczne. W 2015 r. został sekretarzem generalnym niedawno powstałej partii Nowoczesna Ryszarda Petru. Dwa lata później zasiadł w radzie fundacji Instytut Nowoczesności.

Adam Szłapka jako poseł i przewodniczący Nowoczesnej

Po raz pierwszy Adam Szłapka został posłem w 2015 r. Wówczas startował z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej w okręgu kaliskim. Został członkiem sejmowych Komisji: Spraw Zagranicznych oraz do Spraw Służb Specjalnych.

Polityk zdobył również zaufanie wyborców, tym razem okręgu poznańskiego, w kolejnych wyborach parlamentarnych, w 2019 r. Do Sejmu jako przedstawiciel Nowoczesnej dostał się z list klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (w którego skład wchodzą też partie: Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska i Zieloni). Zdobył 51 951 głosów.

Miesiąc później, w listopadzie, wybrano go na przewodniczącego Nowoczesnej, po tym jak rezygnację z tej funkcji złożyła Katarzyna Lubnauer. W kwietniu 2022 r. Szłapka po raz kolejny wygrał w głosowaniu na szefa partii, pokonując Krzysztofa Mieszkowskiego stosunkiem głosów 174:24.

Podczas obecnej kadencji Sejmu Szłapka zabierał głos przy mównicy 78 razy podczas wystąpień na posiedzeniach. Jednak jego aktywność poselska jest widoczna przede wszystkim w liczbie interpelacji (627) i zapytań (29), którym nadano bieg: m.in. w sprawie: poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym; budowy szpitala klinicznego w Poznaniu; przeciwdziałania dyskryminacji i agresji; sytuacji finansowej Poznania i samorządów w Polsce.

Szłapka na 6463 głosowania brał udział w 6347 z nich (98,21 proc.). W 96,1 proc. przypadków głosował zgodnie z linią partii. Ponadto wchodzi w skład Komisji ds. Służb Specjalnych i Komisji Spraw Zagranicznych.

Dodatkowo jest przedstawicielem Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy oraz Polsko-Australijskiej, Polsko-Izraelskiej i Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej.

Należy też do zespołów parlamentarnych, w tym: ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+; Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego; Przyszłości Unii Europejskiej; Praw Dziecka (jako wiceprzewodniczący); Wolności Gospodarczej i Wspierania Przedsiębiorców oraz do Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego i Zespołu Parlamentarnego "Zerwij z plastikiem".

Poglądy Adama Szłapki

Szłapka przewodzi partii o profilu centrowo-liberalnym. Ze strony MamPrawoWiedzieć.pl można się dowiedzieć, że wśród priorytetów stawia: dostęp do specjalistycznych szpitali; poprawę jakości szkół, czystości środowiska oraz zapewnienie równości obywatelom. Popiera wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich.

Swoje wsparcie dla mniejszości LGBT+ pokazywał m.in. w mediach społecznościowych.

W sprawie edukacji Szłapka podawał, że to dyrektorzy powinni podejmować decyzje związane z zapraszaniem do szkół organizacji społecznych.

W kwestii ochrony zdrowia uważa, że trzeba umożliwić szpitalom państwowym wykonywanie medycznych usług również na komercyjnych zasadach. Jest za obowiązkowymi szczepieniami, zniesieniem klauzuli sumienia lekarzy i pielęgniarek, finansowaniem z budżetu państwa zabiegów zapłodnienia metodą in vitro oraz zalegalizowaniem aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Podczas kryzysu migracyjnego opowiadał się za wpuszczaniem mediów i organizacji humanitarnych oraz Frontexu na teren objęty stanem wyjątkowym i nieodstawianiem cudzoziemców z powrotem na granicę z Białorusią, jednak nie miał zdania na temat budowy muru wzdłuż granicy.

Przewodniczący Nowoczesnej zaznaczył, że Polska powinna za 25 lat osiągnąć neutralność klimatyczną i całkowicie odejść od węgla na rzecz czystych źródeł energii. Dodał, że trzeba wprowadzić szereg ustaw, które będą chroniły kompleksowo klimat i środowisko naturalne, w tym tereny zielone: np. poprzez zwiększenie powierzchni parków narodowych.

W ankiecie z 2019 r. na stronie MamPrawoWiedzieć.pl na pytanie o to, co zamierza osiągnąć jako poseł, odpowiedział: "Doprowadzić do rozliczenia nadużyć władzy w latach 2015-2019". Tłumaczył, że potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości, która odwróci rozwiązania wprowadzone przez PiS. Dodał, że funkcja Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości powinny być rozdzielne.

Szłapka uważa, że należy zwiększyć nakłady finansowe dla samorządów, które jednocześnie powinny mieć więcej do powiedzenia. Pytany o wydatki rządu na programy socjalne w rozmowie z naTemat, odparł, że "większy problem jest z tym, że PiS zdestabilizowało system podatkowy i notorycznie ogranicza swobodę przedsiębiorców".

Dodał: "Problem pokrycia wydatków w budżecie państwa to już nawet nie kwestia polityki społecznej (...). By zwalczyć kryzys, najpierw trzeba zacząć od prezesa NBP i doprowadzenia do odzyskania wiarygodności przez polski bank centralny. Jednocześnie trzeba będzie ograniczyć niepotrzebne wydatki na administrację państwową, które są ogromne".

Szłapka akcentował, że ważne jest wzmocnienie pozycji Polski w Unii Europejskiej, bo nasza gospodarka jest od niej mocno zależna. Optuje za wprowadzeniem euro, co, jak ocenił, "wzmocni gospodarkę i bezpieczeństwo".

Biuro poselskie

Biuro poselskie Adama Szłapki mieści się w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 44. Z posłem można się skontaktować pod nr tel. (48) 735 442 046 i adresem e-mail: adam.szlapka@sejm.pl.