Kim jest poseł Adam Szłapka? Od młodzieżówki Unii Wolności do szefa Nowoczesnej
Wioleta Wasylów
20 września 2022, 15:13·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 września 2022, 15:13
Adam Szłapka mimo dość młodego wieku ma już wieloletnie doświadczenie zarówno w działalności w organizacjach pozarządowych, jak i polityce. W Sejmie zasiada od siedmiu lat. Jak wygląda dotychczasowa kariera polityczna Szłapki, który jest też szefem Nowoczesnej?
Reklama.
Reklama.
Adam Szłapka: pochodzenie, wykształcenie
Adam Szłapka pochodzi z Kościana, gdzie urodził się 6 grudnia 1984 r. Po skończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga zamieszkał w Poznaniu. Tam też ukończył politologię i wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Zaś w 2012 r. został absolwentem studiów podyplomowych z polityki zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie.
Kariera zawodowa i działalność w polityce Adama Szłapki
Od początku swojej ścieżki zawodowej Adam Szłapka wiązał przyszłość z polityką. Był członkiem, a potem sekretarzem generalnym Młodego Centrum: organizacji młodzieżowej współpracującej z Unią Wolności i potem Partią Demokratyczną.
Pomagał też stworzyć w 2008 r. na bazie tej młodzieżówki kolejną pozarządową organizację, czyli Projekt: Polska. Tam również był sekretarzem i koordynował realizację ogólnopolskich projektów edukacyjnych i społecznych inicjatyw, takich jak np. "Razem '89".
W międzyczasie, w latach 2006-2010, był w Radzie Miasta Kościan, z ramienia stowarzyszenia Samorządowego Forum Demokratycznego. Został też jego wiceprzewodniczącym, najmłodszym w historii. Jednak w kolejnych wyborach samorządowych w 2010 r. mu się nie powiodło.
Od 2011 r. przez cztery lata pełnił funkcję eksperta w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gdzie odpowiadał za różne projekty społeczne. W 2015 r. został sekretarzem generalnym niedawno powstałej partii NowoczesnaRyszarda Petru. Dwa lata później zasiadł w radzie fundacji Instytut Nowoczesności.
Adam Szłapka jako poseł i przewodniczący Nowoczesnej
Po raz pierwszy Adam Szłapka został posłem w 2015 r. Wówczas startował z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej w okręgu kaliskim. Został członkiem sejmowych Komisji: Spraw Zagranicznych oraz do Spraw Służb Specjalnych.
Polityk zdobył również zaufanie wyborców, tym razem okręgu poznańskiego, w kolejnych wyborach parlamentarnych, w 2019 r. Do Sejmu jako przedstawiciel Nowoczesnej dostał się z list klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (w którego skład wchodzą też partie: Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska i Zieloni). Zdobył 51 951 głosów.
Miesiąc później, w listopadzie, wybrano go na przewodniczącego Nowoczesnej, po tym jak rezygnację z tej funkcji złożyła Katarzyna Lubnauer. W kwietniu 2022 r. Szłapka po raz kolejny wygrał w głosowaniu na szefa partii, pokonując Krzysztofa Mieszkowskiego stosunkiem głosów 174:24.
Podczas obecnej kadencji Sejmu Szłapka zabierał głos przy mównicy 78 razy podczas wystąpień na posiedzeniach. Jednak jego aktywność poselska jest widoczna przede wszystkim w liczbie interpelacji (627) i zapytań (29), którym nadano bieg: m.in. w sprawie: poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym; budowy szpitala klinicznego w Poznaniu; przeciwdziałania dyskryminacji i agresji; sytuacji finansowej Poznania i samorządów w Polsce.
Szłapka na 6463 głosowania brał udział w 6347 z nich (98,21 proc.). W 96,1 proc. przypadków głosował zgodnie z linią partii. Ponadto wchodzi w skład Komisji ds. Służb Specjalnych i Komisji Spraw Zagranicznych.
Dodatkowo jest przedstawicielem Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy oraz Polsko-Australijskiej, Polsko-Izraelskiej i Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej.
Należy też do zespołów parlamentarnych, w tym: ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+; Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego; Przyszłości Unii Europejskiej; Praw Dziecka (jako wiceprzewodniczący); Wolności Gospodarczej i Wspierania Przedsiębiorców oraz do Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego i Zespołu Parlamentarnego "Zerwij z plastikiem".
Poglądy Adama Szłapki
Szłapka przewodzi partii o profilu centrowo-liberalnym. Ze strony MamPrawoWiedzieć.pl można się dowiedzieć, że wśród priorytetów stawia: dostęp do specjalistycznych szpitali; poprawę jakości szkół, czystości środowiska oraz zapewnienie równości obywatelom. Popiera wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich.
Swoje wsparcie dla mniejszości LGBT+ pokazywał m.in. w mediach społecznościowych.
W sprawie edukacji Szłapka podawał, że to dyrektorzy powinni podejmować decyzje związane z zapraszaniem do szkół organizacji społecznych.
W kwestii ochrony zdrowia uważa, że trzeba umożliwić szpitalom państwowym wykonywanie medycznych usług również na komercyjnych zasadach. Jest za obowiązkowymi szczepieniami, zniesieniem klauzuli sumienia lekarzy i pielęgniarek, finansowaniem z budżetu państwa zabiegów zapłodnienia metodą in vitro oraz zalegalizowaniem aborcji do 12 tygodnia ciąży.
Podczas kryzysu migracyjnego opowiadał się za wpuszczaniem mediów i organizacji humanitarnych oraz Frontexu na teren objęty stanem wyjątkowym i nieodstawianiem cudzoziemców z powrotem na granicę z Białorusią, jednak nie miał zdania na temat budowy muru wzdłuż granicy.
Przewodniczący Nowoczesnej zaznaczył, że Polska powinna za 25 lat osiągnąć neutralność klimatyczną i całkowicie odejść od węgla na rzecz czystych źródeł energii. Dodał, że trzeba wprowadzić szereg ustaw, które będą chroniły kompleksowo klimat i środowisko naturalne, w tym tereny zielone: np. poprzez zwiększenie powierzchni parków narodowych.
W ankiecie z 2019 r. na stronie MamPrawoWiedzieć.pl na pytanie o to, co zamierza osiągnąć jako poseł, odpowiedział: "Doprowadzić do rozliczenia nadużyć władzy w latach 2015-2019". Tłumaczył, że potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości, która odwróci rozwiązania wprowadzone przez PiS. Dodał, że funkcja Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości powinny być rozdzielne.
Szłapka uważa, że należy zwiększyć nakłady finansowe dla samorządów, które jednocześnie powinny mieć więcej do powiedzenia. Pytany o wydatki rządu na programy socjalne w rozmowie z naTemat, odparł, że "większy problem jest z tym, że PiS zdestabilizowało system podatkowy i notorycznie ogranicza swobodę przedsiębiorców".
Dodał: "Problem pokrycia wydatków w budżecie państwa to już nawet nie kwestia polityki społecznej (...). By zwalczyć kryzys, najpierw trzeba zacząć od prezesa NBP i doprowadzenia do odzyskania wiarygodności przez polski bank centralny. Jednocześnie trzeba będzie ograniczyć niepotrzebne wydatki na administrację państwową, które są ogromne".
Szłapka akcentował, że ważne jest wzmocnienie pozycji Polski w Unii Europejskiej, bo nasza gospodarka jest od niej mocno zależna. Optuje za wprowadzeniem euro, co, jak ocenił, "wzmocni gospodarkę i bezpieczeństwo".
Biuro poselskie
Biuro poselskie Adama Szłapki mieści się w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 44. Z posłem można się skontaktować pod nr tel. (48) 735 442 046 i adresem e-mail: adam.szlapka@sejm.pl.