Pałac Buckingham ogłosił oficjalną datę pogrzebu królowej Elżbiety II. Uroczystość będzie miała charakter państwowy, odbędzie się w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Wiadomo również, ile będzie trwała żałoba narodowa.
Reklama.
Reklama.
Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II?
W czwartek 8 września przekazano oficjalną wiadomość o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje. Jak ogłosił w sobotę Pałac Buckingham, pogrzeb monarchini odbędzie się w poniedziałek 19 września. Ceremonia odbędzie w Opactwie Westminsterskim w Londynie.
Później trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice. Żałoba narodowa potrwa do następnego dnia po pogrzebie. Dłuższy okres obowiązkowej żałoby przewiduje się dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej.
"W związku ze śmiercią Jej Królewskiej Mości, życzeniem Jego Królewskiej Mości jest, aby okres królewskiej żałoby był przestrzegany od teraz do siedmiu dni po pogrzebie Królowej" - przekazał w oświadczeniu Pałac Buckingham.
Do stolicy Anglii przyleci m.in. wielu polityków i dyplomatów z całego świata, by wspólnie uczestniczyć w uroczystościach. Jakub Kumoch, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, przekazał też, kto będzie reprezentował Polskę na pogrzebie monarchini.
– Andrzej Duda ma zamiar udać się na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trudno sobie wyobrazić, że prezydenta RP zabrakłoby na tych uroczystościach – przekazał w piątek Jakub Kumoch w TVP.
Operacja Jednorożec w toku
Jak informuje brytyjski dziennik "Mirror" w dniu pogrzebu nie będą funkcjonowały w Wielkiej Brytanii banki, a sklepy i przedsiębiorstwa będą otwarte w ograniczonych godzinach. Ponadto odwołane mają zostać imprezy sportowe, a ramówki programów telewizyjnych zostaną zmienione.
"Londyńska giełda pozostanie zamknięta co najmniej w dniu pogrzebu królowej i prawdopodobnie przez kilka dni po uroczystościach, co może kosztować brytyjską gospodarkę miliardy funtów" - dodaje dziennik. Na stronie internetowej rodziny królewskiej można dokonywać kondolencyjnych wpisów.
Przypomnijmy, że wszystkie procedury od śmierci królowej to część "Operacji Jednorożec". Nazwa wzięła się stąd, że jednorożce widnieją w herbie Królestwa Szkocji, gdzie zmarła Elżbieta II.
Dziennik "The Scotsman" przypomina, że operacja ta przewiduje natychmiastowe zawieszenie działalności politycznej przez parlament Szkocji, aby władze mogły przygotować się do państwowego pogrzebu monarchini.
Jednocześnie po śmierci królowej zawieszona jest działalność oficjalnej, szkockiej rezydencji - pałacu Holyrood oraz katedry św. Idziego. Właśnie tam ciało monarchini ma być wystawione na widok publiczny, a następnie uroczyście przeniesione do katedry św. Idziego przy Royal Mile.
Zgodnie z planem po maksymalnie dwóch dniach ciało monarchini ma zostać przetransportowane do stacji Waverley. Stamtąd królewskim pociągiem trumna zostanie przewieziona do Londynu.