Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss rezygnuje z funkcji szefowej rządu. Swoją decyzję ogłosiła w czwartkowe popołudnie. – W obecnej sytuacji nie jestem w stanie zrealizować mandatu, który otrzymałam od Partii Konserwatywnej – przekazała.
Reklama.
Reklama.
Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss podała się do dymisji
Po 44 dniach ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii zrezygnowała Liz Truss. – W obecnej sytuacji nie jestem w stanie zrealizować mandatu, który otrzymałam od Partii Konserwatywnej – ogłosiła czwartkowe popołudnie przed Downing Street 10.
Tym samym Liz Truss jest najkrócej urzędującym premierem w historii tego kraju. Do tej pory urząd ten najkrócej pełnił George Canning, który zmarł po 5 miesiącach urzędowania w 1827 roku. Formalnie polityczka zrezygnowała na razie tylko z funkcji liderki Partii Konserwatywnej, na czele rządu pozostanie do czasu wyboru swojego następcy lub następczyni.
Przeciwnicy Truss zarzucali jej, że niepotrzebnie w czasach kryzysu przeprowadziła rewolucję w podatkach. Jej rząd dokonał kilku niefortunnych decyzji. Jedną z nich było m.in. obniżenie podatków dla najbogatszych, które skrytykował nawet prezydent USA Joe Biden. Niezadowolenie społeczne wzbudziły również cięcia wydatków publicznych. W konsekwencji funt odnotował drastyczny spadek.
Jednak komentatorzy polityczni wskazują, że kluczowe były ostatnie 24 godziny, które przesądziły o jej losie. Wczoraj minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman podała się do dymisji. Powodem rezygnacji było wysłanie "oficjalnego dokumentu" z prywatnego maila.
"Rząd opiera się na ludziach biorących odpowiedzialność za swoje błędy. Ja taką odpowiedzialność przyjmuję. Popełniłam błąd. Rezygnuję" – przekazała dotychczasowa szefowa MSW Brytanii.
Jeszcze wczoraj zapewniała, że nie zamierza rezygnować
Liz Truss jeszcze wczoraj zapewniała, że nie zamierza rezygnować. Zmieniła jednak zdanie po spotkaniu z przewodniczącym Partii Konserwatywnej Jackiem Berrym, Grahamem Bradym, szefem Komitetu 1922 skupiającym posłów, którzy nie pełnią stanowisk rządowych, oraz swoją zastępczynią Therese Coffey.
Truss została wybrana na przywódcę Partii Konserwatywnej we wrześniu 2022 roku, po tym jak Boris Johnson odszedł z rządu w atmosferze skandalu. 6 września 2022 z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II otrzymała misję stworzenia rządu, tym samym została trzecią kobietą – po Margaret Thatcher i Theresie May – na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii.
Pierwsze posiedzenie rządu odbyło się 7 września 2022 r., na dzień przed śmiercią monarchini. Truss stała się tym samym ostatnim premierem Elżbiety II i pierwszym szefem rządu podczas panowania króla Karola III.
Fatalne notowania partii Truss
Polityka Liz Truss odbiła się także na poparciu dla Partii Konserwatywnej. Według sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 października, na Partię Pracy zagłosowałoby 52 proc. ankietowanych. Partię Konserwatywną wskazało jedynie 22 proc. badanych.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.