Koniec z monopolem Poczty Polskiej. Dzięki podpisaniu przez prezydenta znowelizowanej ustawy Prawo Pocztowe, już od 1 stycznia inne firmy zajmujące się usługami pocztowymi nie będą już musiały obchodzić prawa, by przekazywać korespondencję lżejszą niż 50 g. Znacznie więcej praw będą mieli też klienci.
Dotąd monopol Poczty Polskiej na korespondencję ważącą poniżej 50 g i tak bywał fikcją. Prywatna konkurencja taka, jak InPost obchodziła bowiem te przepisy dołączając do lekkich przesyłek metalowe blaszki odpowiednio obciążające list. Dopiero 1 stycznia 2013 roku Poczta Polska przestanie być monopolistą także na papierze. A w Polsce zaczną obowiązywać przepisy unijne, które nakazują zapewnienie wszystkim uczestnikom rynku pocztowego równych praw.
Zmieniają się też zasady zakładania firm pocztowych. Jeżeli tylko jakiś przedsiębiorca zechce dostarczać korespondencję Polaków, wystarczy, że dokona odpowiedniego wpisu do rejestru operatorów pocztowych prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dotąd założenie takiego biznesu wymagało tymczasem uzyskania zezwolenia, co pozwalało znacząco ograniczyć dostęp do rynku.
Nie oznacza to jednak, że teraz usługi pocztowe będzie mógł świadczyć każdy jak tylko chce. Nowe Prawo Pocztowe to także ustawa gwarantująca znacznie lepszą ochronę klientów Poczty Polskiej, InPostu, czy innych operatorów. Wszyscy oni będą bowiem musieli zadbać o wprowadzenia jasnego systemu reklamacji i ponosić określoną w ustawie szeroką odpowiedzialność za prowadzone usługi i ich jakość.
Jednocześnie podpisana dziś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa nie pozwala na to, by przekazywaniem korespondencji zawładnęły całkowicie biznesowe reguły. W ten sposób placówki pocztowe mógłby bowiem zniknąć z większości małych miejscowości, a ceny regulowałby tylko prawidła wolnego rynku. Dlatego znowelizowane Prawo Pocztowe zakłada, że domeną państwowych operatorów będzie świadczenie usług powszechnych, które muszą być dostępne i niezbyt kosztowne.
Do roku 2016 odpowiedzialność za świadczenie usług powszechnych będzie spoczywała więc na Poczcie Polskiej. Jednak później wykonującym je operatorem może zostać ktoś z pocztowej konkurencji. Zwycięzca rozpisanego wówczas konkursu będzie świadczył usługi powszechne przez 10 lat.