Resort obrony chce obniżyć część wymagań dla kandydatów na zawodowych żołnierzy i osób ubiegających się o powołanie do czynnej służby wojskowej. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej. Mimo tego rządzący chcą obniżyć pewne wymagania, tym którzy chcą dostać się do wojska
Jeśli uda się wprowadzić projekt nowelizacji, to osoby z pewnymi chorobami i schorzeniami będą mogły służyć w wojsku
Dokładnie chodzi o załącznik do rozporządzenia MON ws. "orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach".
MON chce ułatwić dostęp do służby wojskowej
Możemy w nim zapoznać się z wykazem chorób i schorzeń, które obecnie nie pozwalają kandydatom na żołnierzy dostać się do wojska. Dotyczy to m.in. służby w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.
Ale MON ma w planach obniżenie wymagań zdrowotnych wobec kandydatów. Jeśli ta nowelizacja wejdzie w życie, komisje lekarskie nie będą już dyskwalifikować osób, u których stwierdzono m.in. o otyłość drugiego stopnia, próchnicę zębów, kamicę układu moczowego, braki lub zanik jednego jądra, pooperacyjny brak śledziony, nadreaktywność oskrzeli, nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia, wrzody czy atopowe zapalenie skóry.
W Polsce są obecnie cztery kategorie służby wojskowej. Z informacji zawartych na stronie MON wynika, że są to:
kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie. Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczona zostanie kategoria "A", jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy;
kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokuje odzyskanie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej;
kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.
W Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej, ale ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła także jej nowy rodzaj– dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. "To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku" – informuje na swojej stronie resort obrony.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.