nt_logo

Hanna Machińska odwołana! Słynna prawniczka nie będzie już zastępczynią RPO

Hanna Machińska nie będzie już pełnić funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. We wtorek ogłoszono decyzję o jej odwołaniu ze stanowiska.


Hanna Machińska odwołana! Słynna prawniczka nie będzie już zastępczynią RPO

Katarzyna Rochowicz
07 grudnia 2022, 14:42 • 1 minuta czytania
Hanna Machińska nie będzie już pełnić funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. We wtorek ogłoszono decyzję o jej odwołaniu ze stanowiska.
Hanna Machińska nie będzie już zastępcą rzecznika praw obywatelskich. Fot. STANISLAW KOWALCZUK / East News
  • Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek odwołał dr Hannę Machińską z funkcji zastępczyni RPO
  • Decyzja już wzbudza kontrowersje, gdyż Machińska to słynna specjalistka w zakresie praw człowieka i prawa ochrony środowiska

Wiącek niespodziewanie odwołał Machińską. Wielkie zmiany w Biurze RPO

W środowe popołudnie TVN24 podało, że dr Hanna Machińska nie będzie już pełniła funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Następnie doniesienia te potwierdziło także Archiwum Osiatyńskiego. Po pewnym czasie doczekaliśmy się również oficjalnego komunikatu Biura RPO.

"Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 grudnia 2022 roku dr Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO" - potwierdzono. "Marcin Wiącek podjął jednocześnie decyzję o powołaniu z dniem 1 stycznia 2023 roku dr. hab. Wojciecha Brzozowskiego, prof. UW, na stanowisko zastępcy RPO" - brzmi kolejny punkt oświadczenia.

Coraz mniej "bodnarystów" w otoczeniu nowego RPO

Słynna prawniczka na stanowisku zastępczyni RPO pracowała jeszcze za czasów dr. hab. Adama Bodnara. Obecnie funkcje RPO sprawuje dr hab. Marcin Wiącek, który został na nią powołany po wypracowaniu parlamentarnego porozumienia między opozycją a rządzącym Prawem i Sprawiedliwością.

Od początku kadencji z Biura RPO znikają kolejni byli współpracownicy Bodnara. W kwietniu tego roku z dotychczasowym stanowiskiem rozstał się dr hab. Maciej Taborowski, który przez lata reprezentował RPO w sprawach przed TSUE, ETPCz i polskim Trybunałem Konstytucyjnym.

Działalność Hanny Machińskiej

Hanna Machińska jest prawniczką i nauczycielką akademicką, a także doktor nauk prawnych. Wykładała na Wydziale Prawa i Administracji UW. W latach 1991–2017 sprawowała funkcję dyrektorki Rady Europy w Warszawie, a od 2017 roku była zastępczynią RPO.

W swojej działalności naukowej zajmuje się zagadnieniami z zakresu logiki prawniczej, praw człowieka, prawa UE i prawa ochrony środowiska.