Dziesięć nakazów i zakazów w Biblii, które prawdopodobnie łamiesz

Fot. Emma Campbell-Bland / http://www.flickr.com/photos/cybergypsy/474648008/ / http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Jesz krewetki? Plotkowałeś ostatnio o znajomych? Nawet nie wiesz pewnie, że złamałeś nakazy i zakazy, pochodzące z Biblii. Księga, która mówiła, jak pustynny lud Izraelitów ma żyć, współczesnych chrześcijan na całym świecie może niejednokrotnie zaskoczyć.

Zbiór najciekawszych naszym zdaniem zakazów, które mogliście złamać i nakazów, których niekoniecznie przestrzegacie.

1. Popularne kiedyś i dziś wciąż na czasie - wróżby. Choć zupełnie niczym nie została potwierdzona ich skuteczność ludzie nabijają portfele różnej maści astrologom, tarocistom i wywoływaczom duchów. Biblia ma w tej kwestii zdecydowane zdanie: wróżbici - NIE! Jeszcze gorsze są czarownice, te najzwyczajniej w świecie należy zabijać.

Kpł 19, 31 31 Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz!

Wj 22, 17 17 Nie pozwolisz żyć czarownicy.

2. Choć nie jest to zakaz wypowiedziany wprost, to jednak ta historia nie pozostawia wątpliwości - nie można śmiać się z łysych, szczególnie jeśli są oni "umiłowani przez Boga". Oczywiście nikt nie ma tego wypisanego na czole, więc lepiej nie wyśmiewać się z nikogo. Rozszarpanie przez niedźwiedzie nie wydaje się najprzyjemniejsze.

2 Kr 2, 23-24 23 Stamtąd poszedł do Betel. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: «Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!» 24 On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci.

3. Biblia raczy nas bardzo szczegółowymi nakazami dotyczącymi każdej dziedziny życia. Nie wykluczając architektury. Jeśli masz dom - pamiętaj o ogrodzeniu dachu!


Pwt 22, 8 8 Jeśli zbudujesz nowy dom, uczynisz na dachu ogrodzenie, byś nie obciążył swego domu krwią, gdyby ktoś z niego spadł.

4. Karnawałowe czy Halloweenowe przebieranki nie wchodzą w grę, jeśli macie zamiar założyć wdzianko odmiennej płci. Wątpliwe też, czy kobiety mogą nosić spodnie i koszule, a tradycyjne szkockie kilty nie są "obrzydłe dla Pana".

Pwt 22, 5
5 Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny ani mężczyzna ubioru kobiety; gdyż każdy, kto tak postępuje, obrzydły jest dla Pana, Boga swego.

5. Biblia sporo czasu poświęca seksualnej sferze życia ludzi. Kwestie dziewictwa, gwałtu i zdrady są szeroko opisywane w świętej księdze chrześcijan. Znajduje się tam między innymi przepis nakazujący gwałcicielowi zapłacić ojcu poszkodowanej, poślubić zgwałconą i być jej wiernym do końca życia.

Pwt 22, 28-29
28 Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, 29 odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.

6. Zmieniająca się co sezon moda to domena współczesności. Irokez, krótkie baczki czy modne wygolenia są zakazane w Biblii. Kiedyś przez setki lat mężczyźni strzygli się i golili tak samo.

Kpł 19, 27 27 Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody.

7. Kolorowa gazeta napisała o domniemanej przemocy domowej w celebryckiej rodzinie? Nie powinieneś o tym rozpowiadać - Bóg Biblii potępia ploteczki. Redaktorzy Pudelka, "Show", czy "Twojego Imperium" zapewne będą smażyć się w Piekle.

Kpł 19, 16 16 Nie będziesz szerzył oszczerstw między krewnymi, nie będziesz czyhał na życie bliźniego. Ja jestem Pan!

8. Mężczyźni nie potrafią czasem porozumieć się w cywilizowany sposób i dochodzi do rękoczynów - to nic nowego. Warto jednak pamiętać, by obserwujące bójkę żony stały z boku. Jeśli któraś chciała by przerwać okładanie swojego męża nie powinna łapać za krocze bijącego - grozi za to odcięcie ręki.

Pwt 25, 11-12 11 Jeśli się bić będą mężczyźni, mężczyzna i jego brat, i zbliży się żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę i chwyci go za części wstydliwe, 12 odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości.

9. Wszyscy wiemy, że nie można brzydko wyrażać się do swojej matki i ojca. To elementarna zasada wzajemnego szacunku pomiędzy rodzicami, a latoroślami. Biblia chyba jednak troszeczkę przesadza nakazując karać śmiercią za wulgaryzmy...

Wj 21, 17 17 Kto by złorzeczył ojcu albo matce, winien być ukarany śmiercią.

10. Morskie przysmaki - skorupiaki, nie są miłe Bogu. W Biblii poświęcono zakazowi ich jedzenia bardzo dużo miejsca w dwóch różnych księgach. Bóg po prostu nienawidzi krewetek.

Kpł 11, 9-12
9 Będziecie jedli następujące istoty wodne: wszystkie istoty wodne, w morzach i rzekach, które mają płetwy i łuski, będziecie jedli. 10 Ale każda istota wodna, która nie ma płetw albo łusek w morzach i rzekach spośród wszystkiego, co się roi w wodzie, i spośród wszystkich zwierząt wodnych, będzie dla was obrzydliwością. 11 Będą one dla was obrzydliwością, nie jedzcie ich mięsa i brzydźcie się ich padliną. 12 Wszystkie istoty wodne, które nie mają płetw albo łusek, będą dla was obrzydliwością.

Pwt 14, 9-10 9 Z tego, co jest w wodzie, będziecie spożywali wszystko, co ma płetwy i łuski. 10 A nie będziecie spożywali nic z tego, co nie ma płetw i łusek. Uważać to będziecie za nieczyste.

Wszystkie cytaty z Biblii Tysiąclecia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...