"W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z oddaniem pracował dla Śląska" – poinformował w sobotę polski Senat.
Śmierć polityka poruszyła wiele osób, w tym jego kolegów z Platformy Obywatelskiej. "Jestem głęboko poruszony śmiercią Senatora Marka Plury. Jego zaangażowanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami było niezwykłe, Jego miłość do Śląska głęboka. Zarażał optymizmem, pracowitością i oddaniem, był wzorem, jak pięknie żyć mimo przeciwności losu. Spoczywaj w pokoju!" – tak pożegnał go marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.
Nie zabrakło także wpisu lidera PO Donalda Tuska, który napisał: "Odszedł śląski senator Marek Plura - dzielny, mądry i dobry człowiek. Zawsze powtarzał, że kto jak kto, ale Ślonzok z Kaszebą zawsze się dogadają. Żegnaj, Przyjacielu".
Senator Plura, jak wspomniał Tusk, związany był ze Śląskiem, a dokładnie senackim okręgiem wyborczym nr 80, który obejmuje Katowice. Kto go tam zastąpi? W taki przypadku potrzebne są wybory uzupełniające, a te musi ogłosić prezydent Andrzej Duda.
Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika bowiem, że prezydent Polski zarządza wybory uzupełniające do Senatu w przypadku:
Wybory uzupełniające trzeba zarządzić i przeprowadzić w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora. "Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie sześciu miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu" – stanowi Kodeks wyborczy.
Następnie decyzję prezydenta o wyborach uzupełniających Państwowa Komisja Wyborcza podaje do publicznej wiadomości (w formie obwieszczenia) na obszarze okręgu wyborczego, w którym wybory mają być przeprowadzone. Druk i rozplakatowanie obwieszczenia zapewnia Krajowe Biuro Wyborcze.
Co ważne, głosowanie w wyborach uzupełniających przeprowadza się tylko na terytorium kraju, zaś prawo wybierania przysługuje tylko wyborcom stale zamieszkałym w okręgu wyborczym, w którym je zarządzono.
Jak obecnie wygląda sytuacja w Senacie? Klub PiS ma 46 senatorów, a klub KO po śmierci Marka Plury 40. Czterech senatorów ma koło Koalicja Polska-PSL, trzech koło senatorów niezależnych, dwóch koło PPS, a po jednym senatorze mają koła Jarosława Gowina oraz Polska 2050. Dwóch senatorów jest niezrzeszonych.