Rada Europy za pomysłem Niemców. Chce objąć Rosję i Białoruś specjalnym trybunałem
redakcja naTemat
26 stycznia 2023, 17:39·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 stycznia 2023, 17:39
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w czwartek rezolucję, popierającą ściganie zbrodni przeciwko Ukrainie. Jego członkowie opowiedzieli się tym samym za powołaniem specjalnego trybunału do osądzenia nie tylko przywódców Rosji, ale także Białorusi, która wspiera działania Kremla.
Reklama.
Reklama.
W dokumencie czytamy, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy opowiada się za utworzeniem specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni Rosjan podczas inwazji na Ukrainę, dodatkowo uznając, że rozpoczęła się ona nie 24 lutego 2022, ale już w 2014 roku.
ZPRE chce specjalnego trybunału dla Rosji i Białorusi
Co również istotne, ZPRE chce, aby taki trybunał osądził nie tylko wojskowych i przywódców politycznych z Rosji (w tym Władimira Putina), ale także m.in. prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę.
Jak wskazano, pełnoskalowa inwazja na Ukrainę jest pogwałceniem rezolucji 3314 Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Statutu Rady Europy. Podkreślono także, że aneksja ukraińskich obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego w następstwie nielegalnych referendów, zorganizowanych we wrześniu 2022, to dalsza eskalacja rosyjskiej agresji.
W rezolucji wskazano ponadto, że Białoruś pomaga Rosji, ponieważ "pozwoliła na wykorzystanie swojego terytorium do popełnienia aktów agresji przeciwko Ukrainie", więc "jej przywódcy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności".
"Bez ich decyzji o rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie nie doszłoby do okrucieństw, które z niej wynikają: zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkości i możliwe ludobójstwo, a także wszelkich zniszczeń, śmierci i szkód" – czytamy.
Jak stwierdziła w Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze, gdzie mieści się Międzynarodowy Trybunał Karny, potrzebny jest "trybunał, który może zbadać działania rosyjskich przywódców i postawić ich przed sądem" za inwazję Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Rosjanie jest jednak członkiem MTK i jako jedno z pięciu światowych mocarstw, które są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa z prawem weta, prawdopodobnie zablokowałaby jakiekolwiek skierowanie sprawy do MTK.
– Rozmawialiśmy o współpracy z Ukrainą i naszymi partnerami nad pomysłem powołania specjalnego trybunału do spraw zbrodni i agresji przeciwko Ukrainie – powiedziała Baerbock, dodając, że taki organ mógłby wywodzić swoją jurysdykcję z ukraińskiego prawa karnego.
"Federacja Rosyjska będzie uważana za kontynuującą agresję, dopóki suwerenność, integralność terytorialna, jedność oraz niezależność polityczna Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową nie zostaną w pełni przywrócone. Zgromadzenie przypomina, że trwająca agresja jest kontynuacją napaści rozpoczętej 20 lutego 2014 roku, która obejmowała inwazję, okupację i bezprawną aneksję Krymu przez Federację Rosyjską".
Rezoulucja ZPRE
ws. powołania specjalnego trybunału dla Rosji i Białorusi