Prezydent Andrzej Duda skierował nowelę dotyczącą Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego. Co jednak sądzą o tym Polacy? Otóż, okazuje się, że niemal 40 proc. Polaków nie słyszało nigdy o tej sprawie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
10 lutego Andrzej Duda wygłosił niespodziewane orędzie
Poinformował wówczas, że kieruje nowelę ws. SN do Trybunału Konstytucyjnego
Polacy jednak nie do końca są tym zainteresowani. Wielu z nich nigdy o tym nie słyszało
Sondaż w tej sprawie zlecił portal dziennika "Rzeczpospolita". "Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę mającą odblokować środki z KPO dla Polski do Trybunału Konstytucyjnego. Jak Pani/Pan ocenia tę decyzję?" – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Wyniki badania są dość zaskakujące:
32,6 proc. respondentów oceniło tę decyzję pozytywnie.
28,1 proc. ankietowanych oceniło decyzję negatywnie.
39,3 proc. respondentów nie słyszało o tej sprawie.
Najwyższy odsetek osób, które nic nie wiedzą na ten temat, jest...wśród młodych ludzi. "Z badania wynika, że o skierowaniu przez prezydenta ustawy zmieniającej m.in. przepisy o SN do TK nie słyszało 60,5 proc. osób w wieku 18-24 lata i 55,6 proc. w wieku 25-34 lata oraz 59 proc. osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym" – czytamy na portalu.
Przypomnijmy, że na początku lutego Andrzej Duda skierował do TK ustawę o SN, która według PiS ma przyczynić się do odblokowania środków z KPO. 10 lutego Duda wygłosił niespodziewane orędzie w tej sprawie. – Zwracam się z apelem do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się tą ustawą i pracę nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków – wyjaśnił wówczas.
Duda: To było naturalne, oparte głęboko na normie konstytucyjnej
Z tej decyzji tłumaczył się też kilka dni temu w rozmowie z TVP. – To było naturalne, oparte głęboko na normie konstytucyjnej dotyczącej praw obywatelskich, bo prawem każdego obywatela jest możliwość rozpatrzenia jego sprawy przez niezawisły sąd – mówił w tym tygodniu w "Gościu Wiadomości".
– W związku z powyższym ma prawo obywatel oczekiwać testu niezawisłości, bezstronności i to ma silne oparcie konstytucyjne – dodał. Jak podkreślił, zmiany w sądownictwie mogą prowadzić do "anarchii" oraz "rozgrywek wewnątrz środowiska sędziowskiego".
– To może prowadzić właśnie do całkowitego obcięcia niezawisłości, do ograniczenia niezawisłości sędziowskiej, do szantażu niektórych sędziów, zwłaszcza młodszych w środowisku sędziowskim – powtórzył.
Andrzej Duda skrytykował jednak także przedstawicieli opozycji. – Najbardziej mnie dziwią ci, którzy mnie atakują z tego tytułu, a sami twierdzili, że ona jest niezgodna z konstytucją. Mamy grupę polityków, zwłaszcza wśród polityków opozycji, którzy głośno mówią "ustawa niezgodna z konstytucją", ale jednocześnie mają pretensje – zarzucił.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.