nt_logo

Chiny mają propozycję dla Ukrainy. Przedstawiają 12-punktowy plan

Klaudia Łyszkowska

24 lutego 2023, 07:20 · 3 minuty czytania
Chiny wezwały do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą. Co więcej, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze chińskie opublikowały "stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu w Ukrainie". Przedstawiły to, jako 12-punktowy "plan pokojowy”.


Chiny mają propozycję dla Ukrainy. Przedstawiają 12-punktowy plan

Klaudia Łyszkowska
24 lutego 2023, 07:20 • 1 minuta czytania
Chiny wezwały do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą. Co więcej, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze chińskie opublikowały "stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu w Ukrainie". Przedstawiły to, jako 12-punktowy "plan pokojowy”.
MSZ Chin opublikowało 12 postulatów, które mają pomóc zawrzeć pokój między Rosją a Ukrainą. Fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
  • W piątek mija dokładnie rok, od kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało z tej okazji 12-punktowy plan dla Ukrainy, który ma pomóc w nawiązaniu pokoju
  • Chiński plan obejmuje m.in. ponowne wezwanie do rozmów pokojowych, "zaprzestania jednostronnych sankcji" czy "porzuceniu mentalności zimnowojnej i rywalizacji blokowej"

Stanowisko wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie wezwało w piątek do zakończenia działań wojennych, ochrony elektrowni jądrowych, wznowienia rozmów pokojowych i zniesienia jednostronnych sankcji – postanowienie, które Stany Zjednoczone konsekwentnie odrzucały.

MSZ Chin: ważne jest poparcie kontrataków Moskwy i Kijowa na rzecz jak najszybszego wznowienia bezpośredniego dialogu

Jak stwierdzono w komunikacie, "ważne jest poparcie kontrataków MoskwyKijowa na rzecz jak najszybszego wznowienia bezpośredniego dialogu, stopniowego zmniejszania napięcia i całkowitego zaprzestania działań wojennych". Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej podkreślili również, że "jednostronne sankcje i maksymalne naciski nie mogą rozwiązać problemu, a jedynie stwarzają nowe problemy".

12-punktowy plan wydany w piątek rano przez chińskie MSZ wzywa m.in. do zniesienia zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i obejmuje środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa obiektów jądrowych, ustanowienie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej i zapewnienie eksportu zboża po zakłóceniach, które spowodowały wzrost światowych cen żywności .

12 punktów dla Ukrainy

Pierwszy punkt chińskiego planu to "poszanowanie suwerenności wszystkich państw", drugi mówi o potrzebie "porzucenia mentalności zimnowojnej i rywalizacji blokowej". O tych postulatach mówił w niedawnej rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem członek Rady Państwa ChRL Wang Yi. Punkt trzeci zakłada "zaprzestanie działań wojennych", a czwarty wzywa do "wznowienia rozmów pokojowych".

Chińskie władze podkreślają w piątym punkcie konieczność "rozwiązania kryzysu humanitarnego", z zaznaczeniem, że koordynatorem w tym zakresie powinna zostać ONZ. W punkcie szóstym mowa o "ochronie cywilów i jeńców wojennych", w siódmym o "zapewnieniu bezpieczeństwa elektrowniom jądrowym". Punkt ósmy odnosi się do odrzucenia stosowania gróźb atomowych i "redukcji strategicznych zagrożeń".

Punkt dziewiąty to "ułatwienie eksportu zboża", dziesiąty mówi natomiast o konieczności "zaprzestania jednostronnych sankcji", co jest odniesieniem do sankcji nałożonych przez USA i państwa zachodnie jako odpowiedź na rosyjską inwazję. Punkt jedenasty zakłada "utrzymanie stabilności łańcuchów dostaw i łańcuchów przemysłowych", dwunasty postuluje "wspieranie odbudowy stref ogarniętych konfliktem po jego zakończeniu".

Rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę

24 lutego 2022 roku Władimir Putin ogłosił wczesnym rankiem rozpoczęciu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony Donbasu poprzez "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy".

Wojska rosyjskie przekroczyły granice terytorium Ukrainy od wschodu i południa, a także od północy z terytorium Białorusi. Rosjanie zaatakowali również z okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zakazując opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat. Tysiące Ukraińców wstąpiło do jednostek Obrony Terytorialnej, a w pomoc uchodźcom zaangażował się Zachód.