Piotr Żyła mistrzem świata! Niesamowity sukces Polaka w Planicy

Katarzyna Rochowicz

25 lutego 2023, 19:19 · 1 minuta czytania
Podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które rozgrywane są w słoweńskiej Planicy, świetny występ zaliczyła reprezentacja Polski. Piotr Żyła obronił tytuł mistrza świata na normalnej skoczni, a dobrą formę zaprezentowali także pozostali Biało-Czerwoni.

25 lutego 2023, 19:19 • 1 minuta czytania
Piotr Żyła został mistrzem świata. Fot. Darko Bandic/Associated Press/East News

W sobotę na MŚ w Planicy zawody w skokach narciarskich odbyły się na skoczni normalnej. Złoty medal zdobył Piotr Żyła, który po pierwszej serii znajdował się w drugiej dziesiątce, ale w drugim skoku poszybował na 105 m, co okazało się rekordem skoczni.

Polak został mistrzem świata już po raz drugi z rzędu. Żyła obronił dziś tytuł z 2021 roku z mistrzostw świata w Oberstdorfie. Jak się okazuje, 36-letni Polak jest... najstarszym mistrzem świata w historii, jeśli chodzi o rywalizację w skokach na normalnej skoczni.

Srebro w Planicy wywalczył Niemiec Andreas Wellinger. Także brąz trafił w niemieckie ręce - trzecie miejsce zajął Karl Geiger.

Na uznanie zasługują też pozostali czołowi zawodnicy reprezentacji Polski, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce mistrzostw. Dawid Kubacki zajął piąte miejsce, Kamil Stoch szóste. W serii finałowej mieliśmy także reprezentację młodego pokolenia - Paweł Wąsek został sklasyfikowany na 16. pozycji, a Aleksander Zniszczoł zajął miejsce 20.