Premier Szwecji Ulf Kristersson po raz pierwszy przyznał, iż przewiduje, że Szwecja prawdopodobnie nie dołączy do NATO w tym samym terminie, co Finlandia. Jak zaznaczył, ostateczna decyzja leży po stronie władz Turcji. Do tej pory zarówno władze Szwecji, jak i Finlandii utrzymywały, że możliwe jest jednoczesne przystąpienie tych krajów do Sojuszu.
Reklama.
Reklama.
Szef szwedzkiego rządu po raz pierwszy przyznał, że istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, iż Finlandia dołączy do NATO bez Szwecji
Zaznaczył też, że "nie chodzi o to, czy Szwecja zostanie członkiem NATO, ale o to, kiedy nim zostanie" i dodał, że ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od władz Turcji
We wtorek premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że przewiduje, iż Szwecja prawdopodobnie nie dołączy do NATO w tym samym czasie, co Finlandia. Jak dodał, wynika to głownie z "niechęci Turcji" do zaakceptowania członkostwa jego kraju w Sojuszu.
Do tej pory zarówno Ulf Kristersson, jak i szefowa rządu Finlandii Sanna Marin utrzymywali, że jest możliwe jednoczesne wejście obu krajów do NATO. Co więcej, zakładano, że stanie się to już w lipcu na szczycie Sojuszu w Wilnie.
Premier Szwecji: "Finlandia prawdopodobnie dołączy do NATO bez nas"
– Niechęć Turcji do zatwierdzenia kandydatury Szwecji do NATO zmniejsza szanse na jednoczesne przystąpienie Sztokholmu i Helsinek do Sojuszu – zaznaczył Ulf Kristersson. Dodał, że "prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło w ostatnich tygodniach".
Szef szwedzkiego rządu podkreślił też, że "nie chodzi o to, czy Szwecja zostanie członkiem NATO, ale o to, kiedy nim zostanie". Jednocześnie stwierdził, że ostateczna decyzja w tej sprawie jest zależna wyłącznie od stanowiska władz Turcji.
Swoje zaniepokojenie w tej sprawie wyraziła też była premier Szwecji i szefowa opozycyjnych socjaldemokratów Magdalena Andersson, która rozpoczęła w ubiegłym roku starania o akcesję swego kraju do NATO. – Wejście do NATO Finlandii przed Szwecją nie oznacza dobrej sytuacji dla Szwecji i Sojuszu i jest zaprzeczeniem polityki otwartych drzwi NATO – oceniła Andersson.
Szwecja przyjęła projekt ustawy o wejściu kraju do NATO
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z premierem Szwecji, na którym oświadczono, że przedstawiciele szwedzkiego rządu przyjęli projekt ustawy o wejściu tego kraju do NATO. Wówczas Ulf Kristersson podkreślił, że Szwecja po przyjęciu ustawy o przystąpieniu do Paktu Północnoatlantyckiego "chce zachować takie samo tempo na drodze do NATO jak Finlandia".
Zaznaczono również, że 1 czerwca w Szwecji ma wejść w życie ustawa umożliwiająca karanie wspierania działalności terrorystycznej, w tym organizacji kurdyjskich uważanych za terrorystyczne. Władze Sztokholmu zniosły wcześniej embargo na dostawy broni do Turcji.
Finlandia uchwaliła ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego
Ugrupowania parlamentarne zgodziły się ratyfikować rządowy projekt ustawy z wyprzedzeniem, czyli zanim wszystkie kraje członkowskie NATO to zrobią, ze względu na to, że obecna kadencja fińskiego parlamentu dobiega końca, a na początku marca rozpoczyna się przerwa w pracach Eduskunty. Wybory zaplanowane są na początek kwietnia.