"Nareszcie pojawiła się szansa". Wiadomo, kiedy wiosna ma zawitać do Polski
redakcja naTemat
15 marca 2023, 10:40·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 marca 2023, 10:40
Wiele osób zadaje sobie to jedno pytanie. Kiedy wreszcie będzie ciepło? Tym bardziej że pogoda zmienia się i ma się zmieniać dalej jak w kalejdoskopie. Po krótkotrwałym ociepleniu ma znów pojawić się na chwilę typowo zimowa aura. Na szczęście jest nadzieja dla oczekujących wiosny.
Reklama.
Reklama.
Im bliżej końca tygodnia, tym cieplej ma być – przekazała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. W ciągu najbliższej doby Polska ma pozostać w obszarze obniżonego ciśnienia. Sprawi to niż Flurin przemieszczający się z północnej Skandynawii. Nad Polską przemieszcza się obecnie z zachodu na wschód front atmosferyczny. Jest on "popychany" przez chłodne powietrze polarno-morskie.
W środę nad Polską pojawią się kłębiaste chmury, spodziewane są przelotne opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem. W czwartek ponownie ma zacząć rozbudowywać się klin wyżowy, który przepchnie front z opadami do Polski wschodniej. Nad zachodem kraju spodziewane są za to rozpogodzenia.
Jaka będzie temperatura?
W środę termometry mają pokazać od 4 stopni na Suwalszczyźnie, przez 6 stopni w centrum kraju, do 7 stopni powyżej zera na Dolnym Śląsku. W piątek ma pojawić się więcej przejaśnień. W naszych rejonach Europy ma pojawić się cieplejsze powietrze z południa kontynentu. W piątek będzie nieco cieplej – od 7 stopni na Suwalszczyźnie, przez 9 stopni w Warszawie i okolicach, do 11 stopni na Dolnym Śląsku.
Pogoda na weekend
W sobotę ma być jeszcze cieplej. Termometry na Podlasiu pokażą 9 stopni, 12 stopni ma być w Warszawie, ale aż 15 na Dolnym Śląsku. Sobota będzie pochmurna z rozpogodzeniami.
Niedziela upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia. Będzie od 11 stopni na Suwalszczyźnie, przez 13 stopni w centrum i 16 stopni na Dolnym Śląsku. – Nareszcie pojawia się szansa na utrzymanie się wiosennej pogody przez kilka dni, do 23 marca, a nie tylko przez jeden dzień, jak to miało miejsce do tej pory – powiedziała synoptyk TVN Meteo.
Jak już informowaliśmy w naTemat, synoptycy nie mają dobrych wiadomości. Według 16-dniowej prognozy pogody Tomasza Wasilewskiego marzec będzie chłodniejszy niż zwykle. Chwilowe ocieplenie na początku tygodnia ma ustąpić miejsca gwałtownemu ochłodzeniu w drugiej jego części, choć sam weekend znów ma być ciepły.
Za spodziewane ochłodzenie odpowiadają aktywne niże przemieszczające się nad Europą. Taki niż w poniedziałek pojawił się nad Szkocją, a potem ma przesunąć się nad Bałtyk. Sprawi to, że najpierw napłynie ciepłe powietrze z południa, które następnie zastąpi zimne powietrze z północy.
Już w środę jednak do Polski napłynie zimne powietrze ze znad Skandynawii. Dlatego 15 marca na termometrach będzie nie więcej niż 7-8 stopni.
Prognoza pogody: Jak będzie wyglądało lato? Synoptycy przygotowali pierwszą prognozę
Jest już pierwsza, eksperymentalna prognoza pogody na wiosnę i lato 2023. W kwietniu średnia temperatura powietrza w całej Polsce będzie wynosiła około poniżej 10 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie w Zakopanem, bo około 5-6 stopni, a najcieplej we Wrocławiu – około 9 stopni. W maju odczyty mają mieścić się w normie z ostatnich 30 lat w całej Polsce, zarówno jeśli chodzi o temperaturę powietrza, jak i opadów.
W czerwcu w całym kraju średnia temperatura powietrza powinna sięgać około 20 stopni Celsjusza. W lipcu będzie podobnie. Zarówno w czerwcu, jak i w lipcu, średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Przewiduje się, że miesięczna suma opadów pozostanie w normie, co może sprawić, że do Polski przyjdzie susza.