Na razie jest młodą kobietą, studiuje historię i politologię na Oksfordzie, ma masę talentów i... w przyszłości będzie królową Belgii. Księżniczka Elisabeth jest pierwsza w linii sukcesji w swoim kraju. Co o niej wiemy?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Elisabeth Koburg jest najstarszym dzieckiem króla Belgii Filipa I Koburga i jego małżonki Matyldy d'Udekem d'Acoz
W październiku 2023 roku skończy 22 lata, ale już wiadomo, że będzie następczynią tronu
Młoda księżna Brabancji jest bardzo uzdolniona i ambitna. Od urodzenia jest przygotowywana do tej ważnej roli. Jak wygląda jej życie? Odpowiadamy
Choć najczęściej mówi się o royalsach z Wielkiej Brytanii, to istnieją inni członkowie rodzin królewskich, którym również warto się przyjrzeć. Jednymi z nich są właśnie monarchowie z Belgii. Po tym, jak w 2013 roku 88-leni Albert II abdykował, królem został jego syn Filip I Koburg.
Belgijska rodzina królewska. W przyszłości królową będzie Elisabeth
Mężczyzna ma już swoją gromadkę dzieci, których doczekał się z królową Matyldą. Najstarsza jest księżniczka Elisabeth. Dwudziestolatka ma dwóch braci Gabriela i Emmanuela, a także młodszą siostrę Eleonorę. Mimo tego, że w jej rodzeństwie są chłopcy, to Elisabeth pozostaje pierwsza w linii sukcesji. W 1991 roku przyjęto w Belgii ustawę zrównującą prawa dziewczynek i chłopców do tronu.
Pierwsza córka króla Filipa przyszła na świat w 2001 roku i otrzymała aż... cztery imiona: Elisabeth Teresa Maria Helena. Pierwsze Elisabeth ma po swojej prababci Elżbiecie Gabrieli Bawarskiej, a ostatnie Helena po chrzestnej.
Młodość księżniczki Elisabeth
Od najmłodszych lat jej rodzice stawiali na rozwój w różnych dziedzinach m.in. w muzyce, sporcie czy tańcu. Uczyli ją także kilku języków. Gdy miała zaledwie 10 lat, została patronką szpitala dziecięcego, który jest oddziałem pediatrycznym Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie.
Rok 2013 był dla niej wyjątkowy, a to dlatego, że jej tata został królem, a ona przejęła funkcję księżnej Brabancji, a zarazem następczyni tronu Belgii.
Dorastanie córki króla Filipa I Koburga
Od tamtej pory minęło dziesięć lat, a księżniczka Elisabeth nauczyła się mówić w czterech językach: niderlandzkim, francuskim, angielskim i niemieckim. Z oficjalnej strony rodziny królewskiej dowiaduje się też, że 21-latka gra na fortepianie, pobiera lekcje tańca, uwielbia gotować i czytać książki.
Belgijska księżniczka chętnie uprawia też różne dyscypliny sportowe: jeździ na nartach, pływa, żegluje i nurkuje. Uwielbia trekking, to daje jej możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Elisabeth udziela się jako wolontariuszka – pomaga osobom starszym, bezdomnym, osobom niepełnosprawnym i dzieciom z trudnościami w nauce.
Księżniczka Elisabeth jest już dwudziestolatką. Uczy się na Oksfordzie
Aktualnie jest studentką historii i politologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wcześniej ukończyła roczny kurs nauk społecznych i wojskowych w Królewskiej Akademii Wojskowej oraz zdała międzynarodową maturę.
Księżniczka, choć jest jeszcze młoda, to już wiele razy reprezentowała belgijską rodzinę królewską. Chociażby we wrześniu 2022 roku, gdy zmarła Elżbieta II, córka króla Filipa I Koburga w imieniu monarchii złożyła podpis w księdze kondolencyjnej. Przyznała również, że brytyjska królowa jest dla niej wzorem i źródłem inspiracji.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.