Prezydent Chin Xi Jinping ma udać się na Kreml, by spotkać się z Władimirem Putinem. Wizyta ma odbyć się w dniach 20-22 marca. Wiadomo, co ma być tematem rozmów przywódców obu państw.
Reklama.
Reklama.
Xi Jinping w przyszłym tygodniu uda się z wizytą do Moskwy
Wraz z Władimirem Putinem mają rozmawiać na temat "spółpracy strategicznej Rosji i Chin"
Jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie Kremla, "w dniach 20-22 marca 2023 roku, na zaproszenie Władimira Putina, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping złoży wizytę państwową w Rosji".
Przywódcy mają omówić "aktualne kwestie dalszego rozwoju wszechstronnego partnerstwa i współpracy strategicznej" Rosji i Chin.
Jak zaznaczono, planowana jest także "wymiana poglądów w kontekście pogłębiania rosyjsko-chińskiej współpracy na arenie międzynarodowej". Zapowiedziano również podpisanie "wielu ważnych dokumentów dwustronnych".
Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying również poinformował o wspomnianej wizycie. Kilka dni wcześniej inny rzecznik chińskiego MSZ, Wang Wenbin podkreślił, że "Chinyi Rosja utrzymują ścisłą komunikację na wszystkich poziomach".
Chiny mają propozycję dla Ukrainy. Przedstawiły 12-punktowy plan
Przypomnijmy, że w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin wezwało do zakończenia działań wojennych, ochrony elektrowni jądrowych, wznowienia rozmów pokojowych i zniesienia jednostronnych sankcji – postanowienie, które Stany Zjednoczone konsekwentnie odrzucały.
12-punktowy plan mówił m.in. o zniesieniu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję, obejmuje środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa obiektów jądrowych, ustanawia o korytarzach humanitarnych dla ludności cywilnej i zapewnieniu eksportu zboża po zakłóceniach, które spowodowały wzrost światowych cen żywności.
Chiński plan nie uznawał winy Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Według oceny analityków, Chiny tym samym przychyliły do narracji Kremla.
O czym mówił chiński plan "pokojowy"?
Pierwszy punkt chińskiego planu to "poszanowanie suwerenności wszystkich państw", drugi mówi o potrzebie "porzucenia mentalności zimnowojnej i rywalizacji blokowej". O tych postulatach mówił w niedawnej rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem członek Rady Państwa ChRL Wang Yi. Punkt trzeci zakłada "zaprzestanie działań wojennych", a czwarty wzywa do "wznowienia rozmów pokojowych".
Chińskie władze podkreślają w piątym punkcie konieczność "rozwiązania kryzysu humanitarnego", z zaznaczeniem, że koordynatorem w tym zakresie powinna zostać ONZ. W punkcie szóstym mowa o "ochronie cywilów i jeńców wojennych", w siódmym o "zapewnieniu bezpieczeństwa elektrowniom jądrowym". Punkt ósmy odnosi się do odrzucenia stosowania gróźb atomowych i "redukcji strategicznych zagrożeń".
Punkt dziewiąty to "ułatwienie eksportu zboża", dziesiąty mówi natomiast o konieczności "zaprzestania jednostronnych sankcji", co jest odniesieniem do sankcji nałożonych przez USA i państwa zachodnie jako odpowiedź na rosyjską inwazję. Punkt jedenasty zakłada "utrzymanie stabilności łańcuchów dostaw i łańcuchów przemysłowych", dwunasty postuluje "wspieranie odbudowy stref ogarniętych konfliktem po jego zakończeniu".