Ta wiadomość powinna właściwie ucieszyć wszelkich rasistów i ksenofobów. Wreszcie będą mogli bowiem mieć wytłumaczenie dla swoich skrajnych poglądów. Bo jak twierdzi międzynarodowy zespół naukowców z USA i Szwajcarii, rasizm tkwi w naszych mózgach.
Najpierw dr Tobias Brosch z Uniwersytetu w Genewie wraz z Eyalem Bar-Davidem i Elizabeth Phelps z Uniwersytetu w Nowym Jorku, badanej grupie przedstawili szereg twarzy osób rasy białej i kolorowych. Ankietowani na tym etapie musieli odpowiedzieć, czy widok osoby odmiennej rasy budzi w nich pozytywne, czy też negatywne emocje. Badaczom zależało także, by dowiedzieć się, jak bardzo obojętne lub mocno irytujące są to emocje.
Później eksperci z Genewy i Nowego Jorku rozpoczęli analizę obrazu skanów mózgu badanych osób w odniesieniu do wzorców aktywności obszaru zwanego zakrętem wrzecionowatym, który odpowiada w naszym mózgu m.in. za rozpoznawanie twarzy oraz emocji, które one okazują. I okazało się, że naukowcy szybko byli w stanie określić, czyj mózg prognozuje, że to osoba o silnych skłonnościach do rasizmu.
Warto jednak podkreślić, że wyraźnie inny jest tylko mózg naprawdę zatwardziałych rasistów. Ci, którzy twierdzą, że ludzie inni rasy denerwują ich tylko w pewnym stopniu, prawdopodobnie mogą się z rasizmu wyleczyć bez konieczności poradzenia sobie daleko idącymi zmianami w mózgu.
Jak tłumaczył dziennikarzom dr Tobias Brosch, wyniki badań jego zespołu mogą w przyszłości posłużyć do ujawnienia silnych rasistowskich skłonności tych osób, które się jednak z nimi kryją. Po co to wszystko? Niektórzy twierdzą, że skanowanie mózgu w poszukiwaniu oznak rasizmu może posłużyć na przykład służbom specjalnym w wykrywaniu potencjalnych terrorystów, albo po prostu posłużyć psychologom i socjologom do stworzenia nowych sposobów walki z nienawiścią na tle rasowym.
Zdaniem Elzabeth Phelps, dla której najnowszy projekt badawczy był już kolejnym podejściem do analizowania zależności między zachowaniami społecznymi, a budową mózgu, potwierdza się, iż rasizm jest ściśle związany z tym, jak zbudowany jest nasz mózg i w wielu przypadkach jest podświadomy. Wynika to z faktu, że między obszarami, które odpowiadają za rozpoznawanie rasy i tymi kontrolującymi nasze emocje istnieje ścisły związek.