Papież Franciszek nadal przebywa w szpitalu. "Msze pod jego przewodnictwem stoją pod znakiem zapytania" – napisała włoska prasa. Media podkreślają, że na tydzień przed rozpoczęciem obchodów Triduum Paschalnego, nie wiadomo czy Ojciec Święty weźmie w nich udział.
Reklama.
Reklama.
Papież Franciszek przebywa w szpitalu
Duchowny ma infekcję dróg oddechowych
Nie wiadomo czy poprowadzi msze w Wielkim Tygodniu
Na co zachorował papież Franciszek? Powody hospitalizacji
W czwartek 23 marca Watykan przekazał, że 86-letni papież Franciszek został przetransportowany do szpitala z powodu infekcji dróg oddechowych. Duchownego przewieziono karetką do rzymskiej kliniki Gemelli na leczenie i badania.
"Wynik wykazał infekcję układu oddechowego (z wyłączeniem infekcji COVID19), która będzie wymagała kilku dni odpowiedniego leczenia szpitalnego. Papież Franciszek jest wzruszony licznymi otrzymanymi wiadomościami i wyraża wdzięczność za bliskość i modlitwy" – czytamy komunikacie Watykanu.
Władze Watykanu zaprzeczyły, jakoby papież Franciszek miał zawał, jak podawały niektóre media. Do pobytu w szpitalu Ojca Świętego zmusiła konieczność diagnostyki i objęcia odpowiednim leczeniem.
Na los Franciszka nie pozostali obojętni polscy duchowni. W związku z pobytem głowy kościoła w szpitalu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki apeluje do Polaków o modlitwę w intencji zdrowia Ojca Świętego.
"W związku z hospitalizacją papieża Franciszka zwracam się z prośbą do wszystkich Polaków o modlitwę o zdrowie dla Ojca Świętego" - napisał na Twitterze polski duchowny.
Co z Wielkim Piątkiem? Czy papież odprawi wielkanocne msze?
We włoskich mediach panuje wielkie poruszenie. Sprzedawany w całym kraju dziennik "La Repubblica" wskazuje, że papież może nie uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. To byłyby pierwsze obchody bez papieża od wielu lat.
Przypomnijmy, że w papieskim harmonogramie w Wielki Czwartek są dwie msze – poranna (msza Krzyżma świętego) i wieczorna (Wieczerzy Pańskiej). Ta druga zazwyczaj odbywa się poza Watykanem – papież odprawia ją w szpitalach, więzieniach, itd. Do tej pory nie podano, gdzie w tym roku ma się odbyć.
Z kolei w Wielki Piątek papież zwyczajowo przewodniczy nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, następnie prowadzi Drogę Krzyżową w Koloseum. W Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę papież wygłasza orędzie.
Najbliższe dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy papież zdąży wyzdrowieć na tyle, by prowadzić uroczystości. Włoska prasa sugeruje, że obchodom może przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Duchowny urodził się w 1934 roku. Jest doktorem prawa kanonicznego i arcybiskupem. Dawniej pracował jako sekretarz Kongregacji ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jest jednym z najbliższych współpracowników papieża.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.