USA, Wielka Brytania i Niemcy – tak przedstawia pierwsza trójka państw pod względem pomocy militarnej dla Ukrainy. Dopiero na kolejnej pozycji notowana jest aktualnie Polska. W ogólnym zestawieniu, jeśli chodzi także o wsparcie finansowe i humanitarne dla naszych wschodnich sąsiadów, nasz kraj wyprzedzają jeszcze Japonia, Holandia i Kanada.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ranking Ukraine Support Tracker obejmuje zobowiązania złożone od 24 lutego 2022 do 24 lutego 2023
Jeśli chodzi tylko o pomoc militarną, największego wsparcia udzielają USA. Na kolejnych miejscach są Wielka Brytania i Niemcy
Wiadomo też, jaką pomoc poszczególne rządy i instytucje unijne zadeklarowały ogółem
Opublikowano najnowsze dane programu Ukraine Support Tracker, który przedstawia, jak poszczególne kraje świata wspierają walczącą Ukrainę. Dane podsumowane na koniec marca pochodzą z okresu od 24 lutego 2022 do 24 lutego 2023 roku, a więc obejmują pełny rok wojny za naszą wschodnią granicą.
Dodajmy też, że zestawienie nie obejmuje prywatnych darowizn, wsparcia dla uchodźców poza Ukrainą oraz pomocy organizacji międzynarodowych.
Nowy raport Ukraine Support Tracker. Jak Zachód wspiera Ukrainę?
Jeśli chodzi tylko o pomoc militarną, największego wsparcia udzielają USA. Na kolejnych miejscach są Wielka Brytaniaoraz Niemcy. Tuż za "podium" znalazły się Polska i Holandia.
43,2 mld euro – tyle wynosi pomoc wojskowa zadeklarowana przez Stany Zjednoczone od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Wielka Brytania zadeklarowała 6,6 mld euro, Niemcy – 3,6 mld euro, natomiast Polska i Holandia – po 2,4 mld euro.
Kolejne rządy państw z "dziesiątki" złożyły nieco mniejsze zobowiązania: Kanada – 1,4 mld, Norwegia – 1,3 mld, Szwecja – 1,1 mld, Dania i świeżo upieczony członek NATO Finlandia – po 800 mln euro. Z kolei Francja i Włochy zadeklarowały po 700 mln euro.
Wiadomo też, jaką pomoc poszczególne kraje (i instytucje unijne) zadeklarowały ogółem. To suma wsparcia wojskowego, humanitarnego i finansowego. W tym zestawieniu również przodują Amerykanie (zadeklarowana pomoc wynosi w sumie przeszło 71 mld euro).
Na drugim miejscu są instytucje UE (ponad 35,5 mld). Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania (blisko 10 mld), a czwarte Niemcy (przeszło 7,3 mld euro).
Polski rząd przez rok zadeklarował w sumie nieco ponad 3,5 mld euro (prawie tyle, ile tylko na samą pomoc militarną zadeklarował przeznaczyć rząd w Berlinie). Przed Polską są jeszcze Japonia (6,2 mld euro), Holandia (prawie 4 mld) i Kanada (ok. 3,8 mld).
Niezdrowa "rywalizacja"
Oczywiście dla Ukraińców nie liczą się rankingi, ale to, by móc odpierać ataki Rosjan. I zestawienie Ukraine Support Tracker udowadnia, że nasi sąsiedzi otrzymują ogromną pomoc militarną, humanitarną i finansową. Tyle że rząd Mateusza Morawieckiego stale krytykuje Niemcy za opieszałość względem pomocy w obliczu wojny.
Wartość militarnego wsparcia od rządu Olafa Scholza wyniosła 2,3 mld euro. Od rządu Mateusza Morawieckiego – 1,8 mld euro. Ponadto kanclerz Niemiec i prezydent USA Joe Biden zawarli niedawno porozumienie ws. wysłania do Ukrainy czołgów Leopard.