Za niecały tydzień rozpocznie się kwalifikacja wojskowa 2023. Przed komisjami lekarskimi ma stanąć około 230 tys. osób. Wiadomo, kto dostanie wezwanie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Za niecały tydzień rusza nowa kwalifikacja wojskowa. Do komisji lekarskich zostanie wezwanych około 230 tys. osób
Długość kwalifikacji wojskowej to 66 dni roboczych. Ma powstać około 390 powiatowych komisji lekarskich
17 kwietnia rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która zakończy się 21 lipca. W tym okresie do kwalifikacji wojskowej ma się stawić około 230 tys. osób.
Kto dostanie wezwanie? Tak wygląda lista:
mężczyźni urodzeni w 2004 roku;
mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
osoby, które w latach 2021 i 2022:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby
wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności
kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Do komisji lekarskich zostanie wezwanych około 230 tys. osób. Długość kwalifikacji wojskowej to 66 dni roboczych. Ma powstać około 390 powiatowych komisji lekarskich.
Jakie są kategorie wojskowe?
kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej;
kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej;
kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Do wojska wciąż przyjmowani są także ochotnicy, ale przejście szkoleń wciąż jest niemal niemożliwe dla osób pracujących na pełen etat lub tych, które nie chcą składać przysięgi wojskowej.
Z kolei Wojska Obrony Terytorialnej organizują 16-dniowe szkolenia w okresie ferii, ale również wakacji. Te jednak dotyczą przede wszystkim osób młodych, które mogą sobie na nie pozwolić.
Jak pisaliśmy w naTemat, raz do roku Wojsko Polskie organizuje jednodniowe ćwiczenia dla chętnych. W minionym roku odbywały się one od początku października do 8 listopada. Jednego weekendu prowadzono je równolegle jedynie w czterech miejscowościach.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.