Na nich zagłosują najmłodsi wyborcy. Te badania obalają powtarzany mit
redakcja naTemat
13 kwietnia 2023, 08:14·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 kwietnia 2023, 08:14
Większość zagłosuje na PiS (27 proc.), KO (24,7 proc.) i Konfederację (19,2 proc.). Chcą antykoncepcji i in vitro finansowanych z budżetu państwa, walki z kryzysem klimatycznym i utrzymania świadczenia 500 plus. Jednocześnie uważają, że cięcie wydatków na świadczenia socjalne i podwyżka stóp procentowych są dobrymi narzędziami do walki z inflacją, a liberalizacja prawa aborcyjnego to niekoniecznie dobry wybór. Oto wnioski z badań dotyczące szerokich preferencji najmłodszej grupy wyborców.
Reklama.
Reklama.
"Polityczny portret młodych polaków" to szerokie badania w grupie 18-30 lat obejmujące preferencje polityczne, ale i ocenę kwestii gospodarczych oraz społecznych
Aż 71,2 proc. badanych ocenia, że w ciągu ostatnich ośmiu lat w Polsce pogorszyły się perspektywy życia dla młodych
Mimo to większość deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach parlamentarnych
Do raportu z badań zajrzała Wirtualna Polska, która opisuje, co możemy przeczytać we wnioskach. To przede wszystkim preferencje wyborcze.
Do wyborów przystąpić planuje aż 72,2 proc. głosujących, spośród których większość zagłosuje na PiS (27 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (24,7 proc.), a dalej Konfederacja (19,2 proc.).
Kolejno na liście wypadają Lewica Razem z poparciem młodych na poziomie 14,1 proc., oraz koalicja PSL-Polska 2050 - 9,6 proc. (hipotetycznie, jeśli taka by wystartowała w wyborach). Inny komitet wyborczy zapowiedziało poprzeć 1,7 proc., a 3,7 proc. respondentów odmówiło udzielenia odpowiedzi.
Jakie poglądy polityczne mają młodzi Polacy?
Większość młodych Polaków (61,2 proc.) nie definiuje jasno swoich poglądów politycznych, określając je jako lewicowe lub prawicowe. Młodzi albo twierdzą, że te nie są sprecyzowane, albo umieszczają je poza skalą. Aż 71,2 proc. badanych uważa, że "w ciągu ostatnich ośmiu lat w Polsce pogorszyły się perspektywy życia dla młodych", czego dowodem są choćby kwestie mieszkaniowe.
Ciekawe jest także podejście młodych ludzi do kwestii mediów jako źródła informacji. W badaniach czytamy bowiem, że "głównymi źródłami informacji o polityce dla młodzieży są: media społecznościowe (29,3 proc.), internetowe serwisy informacyjne (27,7 proc.) oraz rodzina i znajomi (19,4 proc.).
Wśród mediów społecznościowych kluczowe pozostają Facebook i Twitter. Telewizję wskazało 10,6 proc. respondentów, radio - 5 proc., prasę - 1,8 proc., a Kościół 1,1 proc" – piszą autorzy raportu, cytowani przez Wirtualną Polskę.
In vitro – tak, aborcja – nie
Autorzy badania zaprezentowali opinie młodych Polaków na tematy społeczno-gospodarcze, które dominują ostatnio w opinii publicznej. Wśród nich jest między innymi liberalizacja prawa aborcyjnego, z której to postulatami nie zgadza się blisko 60 proc. młodych ludzi (63,3 proc. kobiet i 56,7 proc. mężczyzn). Co ciekawe, 59,7 proc. młodych wyborców chce natomiast finansowania z budżetu państwa antykoncepcji i in vitro.
Zdaniem 74 proc. badanych zlikwidowany nie powinien zostać program 500 plus, ale za to walka z inflacją przez ograniczanie świadczeń socjalnych i podwyżkę stóp procentowych jest skuteczna dla 73,7 proc. wyborców.
79,3 proc. młodych chce, żeby rząd podjął radykalne kroki w walce z kryzysem klimatycznym, 85,9 popiera zwiększenie wydatków na obronność, a aż 96,1 proc. respondentów sprzeciwiło się karze śmierci.
Twórcy raportu wykazali, że badania są wiarygodne. Wyniki sprzed czterech lat przełożyły się na wyniki wyborów parlamentarnych.